Skocz do zawartości
Belgia.net

Czek Z Rodzinnego

Rekomendowane odpowiedzi

Karolina

Co zrobic jesli dziecko przebywa w Polsce tam sie uczy i jest pod opieka tymczasowa dziadkow .Jak wyglada procedura ubiegania sie o rodzinne gdy oboje rodzicow pracuje w Belgii

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kejti

Skladasz wniosek tutaj do fundacji do ktorej przylaczony jest pracodawca ojca dzieci i oni to rozpatrza.Dobrze zalaczyc akty czy tez odpisy aktu urodzenia dzieci. Jesli dzieci przebywaja pod opieka np babci w PL to pieniadze beda wyplacane babci na konto. Zawsze osobie sprawujacej fizyczna opieke nad dziecmi.Lepiej na konto niz czekiem bo tak bezpieczniej. NA pewno beda potrzebne dokumenty z PL z opieki spolecznej czy wyplacaja swiadczenia na dzieci w PL, tak samo z urzedu miasta potwierdzenie ze dzieci rzeczywiscie przebywaja pod tym adresem co dziadkowie. Jesli swiadczenia wyplacane sa w PL to BE wyplaci roznice, jesli nie to wowczas calosc. W zaleznosci od kiedy jestescie zatrudnieni, mozna rozpatrzyc prawo 5 lat wstecz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sweet

Odpisy aktu urodzenia dzieci na druku międzynarodowym, wtedy nie trzeba ich tłumaczyć i ponosić kosztów. Po złożeniu wniosku o rodzinne w tutejszej instytucji (tak jak pisał/a kejti odpowiednia dla pracodawcy, gdyż mają do wyboru kilka i należy się dowiedzieć która to), ona wyśle wam druk E411, który należy wysłać do opieki społecznej w PL (EDIT:regionalny ośrodek polityki społecznej odp. dla danego województwa), która z kolei wypełnia czy rodzinne jest pobierane itd i odeślą to do Belgii bezpośrednio.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lilly0

Witam. Orientuje się ktoś czy jeśli jestem bezrobotna(bez prawa do zasiłku) to należy mi się macierzyński i wychowawczy po urodzeniu dziecka? Dodam że przepracowałam w Belgii ponad 4 lata.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kejti

Jesli matka przebywa oficjalnie w Belgii to od 6 miesiaca ciazy moze skladacwniosek o swiadczenie z tytulu urodzenia dziecka. Pozniej jesli dziecko sie urodzi w Belgii dostaje numer ewidencyjny i automatycznie wyplacane sa juz swiadczenia rodzinne. Chyba ze dziecko nie przebywa w Belgii tylko np z matka w PL to wtedy trzeba normalnie wniosek o swiadczenia rodzinne, akt urodzenia i dalsze dokumenty. 

A wnioski sklada sie w tej fundacji gdzie przynalezy pracodawca

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość

witam,mam pytanie czy wiecie jak jest wypłacany zasilek rodzinny w belgii,co miesiąc czy co kwartał? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mago

Czy komuś bank podbił druk-Betaling van uw kinderbijslag buiten Belgie-po niderlandzku.Mam problem nie chcą wypłacic mi rodzinnego bo mój bank nie chce mi tego wypelnić.Wyslałam  po polsku ale go nieakceptują.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kejti

Mozna taki druk sobie sciagnac po polsku,to sa standardowe miedzynarodowe dokumenty, tak jak E401,411 itd. Rownie dobrze mozna poprostu dostarczyc zaswiadczenie z banku z podanym nr konta i wlascicielem konta, bo to jest istotne. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
meryl

Dostalam rodzinne  czekiem.Może ktos wie jaki bank w Polsce realizuje i jakie to są koszta

najlepiej realizować w banku w którym posiada się swoje kąto, na realizacje tego czeku czeka się około miesiąca obojetnie w którym banku,wiem ze w ING nie realizują wogóle już tych czeków,a koszt ok 30 E

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mago

Pobieram rodzinne z  Parteny.Wczesniej przysylali mi na moje konto dewizowe-mieszkalam w Polsce.Dane i numer konta napisalam odręcznie.Zamieszkalam w Belgii  i powiedzieli że nie moga placic na moje konto tylko na konto córki.Bank nie chce podbic druku po niderlandzku ,wybralismy zaswiadczenie  po polsku(tak jak ktos napisał -standardowy druk,nie zaakceptowali,żądają tlumaczenia przysięgłego).Caly czas od 3 lat tylko cos wysylam i wysylam a to koszty jeszcze teraz tłumacz .Jesli ktos pobiera zasilek w Partenie bardzo prosze napiszcie jak zalatwiliscie te sprawy czy to ja mam tylko problem?Juz mi sie odechcialo tych pieniedzy,ale mam zalegle od 2011 roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dawid123

Witam mammpytanie czy nalexy mi sie rodzinne jestem osoba nie pracujaca. Bo jedni mowia tak inni ze nie. Prosze o odpowiedzi osob wiedzacych cos na ten temat

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elaozkan

Witam mammpytanie czy nalexy mi sie rodzinne jestem osoba nie pracujaca. Bo jedni mowia tak inni ze nie. Prosze o odpowiedzi osob wiedzacych cos na ten temat

nie piszesz ;czy to zasilek dla diebie czy dla twoich dzieci jaki posiadasz statut w belgi,masz meldunek ,karte pobytu na jakis okres ;to trudno tobie pomoc

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dawid123

Oczywiscie ze dla dziecka ma 3 miesiace. Posiadam karte pobytu na 5 lat I posiadam meldunek . Ale teraz jestem osoba nie pracujace I z tego co mi nie ktorzy mowia to nie nalezy mi sie poniewaz nie pracuje

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aneta75

Dokumenty o rodzinne sklada sie zazwyczaj za posrednictwem kasy ojca dziecka, placone matce i niezaleznie czy matka pracuje czy nie. 

Tutaj nic nie napisalas o swojej sytuacji, wiec normalne ze nikt ci nic nie odpowie. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gunia72

To dobrze mówili, nie należy się, trzeba pracować legalnie lub być na zasiłku,za samo posiadanie dziecka pieniędzy nie dają :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bracunia

Podłączę się do tematu.

Mąż pracuje w belgijskiej firmie przez belgijską agencję pracy. W końcu chciałam zabrać się za dokumenty na rodzinne. Mąż dostał z firmy formularz AA i E401 w języku polskim. Razem z dzieckiem jesteśmy zameldowani w Belgii od momentu kiedy mąż zaczął tutaj pracę, mamy 5- letnie dowody. Czy muszę wysyłać do Polski dokument E401, że nie pobieram żadnych zasiłków w Polsce?

Na formularzu mam adres Group S- Kinderbijslag, Hasselt. To pod ten adres mam wysłać wypełnione formularze czy do naszego ubezpieczyciela CM, skoro to on wypłaca świadczenie rodzinne? Czy oprócz formularza AA muszę dostarczyć inne dokumenty? Ze strony http://vlaanderen.famifed.be/nl/forms/49 pobrałam druk AA.  Czy druk z numerem konta musi być podbity przez bank? Konto mamy wspólne, w ING.  Czy zasiłek rodzinny wypłacany jest bezpośrednio na nasze konto przez ubezpieczalnię, czy przesyłany jest do pracodawcy (w naszym przypadku agencja pracy) i to on przekazuje nam zasiłek rodzinny?

 

Będę wdzięczna za wszelkie sugestie i pomoc!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×