Skocz do zawartości
Belgia.net

Auto zabytkowe w BE...

Rekomendowane odpowiedzi

Gramuzyka

No Orły i Sokoły... pewnie nikt nie przerabiał takiego tematu, ale może się mylę :question: Mam auto które oficjalnie jest zabytkowe ma żółte blaszki... Podobno na Polskich tablicach nie można się poruszać dłużej jak 6 mc-y... Ciekawe czy to tez dotyczy zabytków???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alicia

Troche interesowalam sie tematem.Mialam zarejestrowane na siebie auto ktore  mialo ponad 20 lat i w wieku 25 lat mialo automatycznie uzyskac status zabytkowego. Niestety wyrejestrowalam i  stoi  na podworku oczywiscie nie moze byc widoczne z ulicy. W miedzyczasie Belgia zmienila przepisy ; ze wzgledu na to ze coraz wiecej ludzi ma takie  gruchociki i jezdzi nimi bo oplata  niska i byla. Z tego co sie orientuje to bylo to kiedys 35 euro rocznie ale byl limit km od miejsca zamieszkania i mozna bylo jezdzic wylacznie w dzien.Zeby mozna bylo korzystac z autka bez limitu to oplata byla 10 krotnie wieksza czyli 350  euro.Belgia przepisy zmienila i  ciagle je ulepsza. Teraz to musi byc 30 letnie auto i spelniac wymogi podobne jak w Polsce czyli ma to byc model ktory nie jest produkowany od chyba 8 lat i posiadac  czesci orginalne w 80%  bez tuningu ; przejsc badania techniczne i wtedy opcja km czyli czy w dzien i z limitem km od miejsca zamieszkania ? czy bez limitu.Jednak  jak wiesz do niektorych miast nie mozna wjezdzac starymi samochodami ze wzgledu na limity spalin.Do Brukseli zadnym starym dizlem wjezdzac nie wolno i tutaj nie orientuje sie   dokladnie o jaki wiek chodzi ; ale ponad 10 lat dla  disla. Jezeli masz karte pobytu belgijska to  samochodu na polskich numerach miec nie mozesz i raczej   zabytkowy tez odpada. Podziel sie informacja jak zalatwic polskie tablice zabytkowe. Moj samochod spelnia warunek ze nie produkuje sie go od lat jest  bez przerobek i chce go zawiezc do Polski i korzystac w czasie pobytu w Polsce. Podobno trzeba zebrac dokumentacje i zdjecia i wystapic do Konserwatora zabytkow? Pozdrawiam Alicja

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gramuzyka

Dzięki za zainteresowanie się tematem... Ja będę mieszkał w Brukseli, wiem że w BE też mają tablice zabytkowe.... podobno się na "O" zaczynają... Prawo nie działa wstecz... mi się udało załapać na min 25 lat, od stycznia 2018 zabytek musi mieć min 30 lat i tak jest w całej EU... Może w BE można zmienić PL zabytkowe blachy na te "ichniejsze zabytkowe" ? :question: Oczywiście, że pomogę jeżeli chodzi o pomoc i wskazówki jak i co w PL żeby mieć żółte blachy, ale jak wcześniej pisałem od stycznia fura musi mieć min 30 lat...i tego nie przeskoczysz ... jak coś to pisz na priv

Jeszcze jestem w PL może udam się do ambasady BE i tam się dowiem co i jak... 

Edytowane przez Gramuzyka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alicia

Ok dzieki.Moj bedzie mial 30 w 2020  ale powoli juz sie przybieram do zawiezienia go do Polski tylko dlatego ze to solidne szwedzkie auto i z przebiegiem  95 000 km z car pasem; jestem jego drugim wlascicielem i  na kilka tygodni w roku bylby extra rozwiazaniem.PPozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×