Skocz do zawartości
Belgia.net

Jako mloda mama masz do tego prawo.

Rekomendowane odpowiedzi

Joanna_AccentForeign

Drogie Panie, uwaga, uwaga! Ten artykul może zmienić wasze życie... Choć trochę. Jesteś w ciąży i zbliża się data rozwiązania. Ponieważ wszystko związane z narodzinami Twojego dziecka jest już wystarczająco stresujące, udostępniamy Ci pewne informacje o sprawach, o które masz prawo się ubiegać jako młoda matka w trakcie i po zakończeniu ciąży.

Becikowe (Kraamgeld - Allocation de naissance)

Gdy urodzisz dziecko, masz prawo do becikowego. Jest to kwota, którą otrzymasz jednorazowo. Możesz ubiegać się o becikowe już od szóstego miesiąca ciąży.

Dodatek na dziecko (Kinderbijslag - Allocation familiale)

Po urodzeniu dziecka przysługuje Ci również prawo do świadczeń na dziecko. Jest to kwota, którą otrzymujesz co miesiąc. W większości przypadków becikowe i dodatek na dziecko są wypłacane z funduszu świadczeń na dziecko.

Zasiłek macierzyński (Uitkering Moederschaprust

Podczas urlopu macierzyńskiego przysługuje Ci, jako matce, zasiłek macierzyński. Wypłacany jest on z funduszu chorobowego. Pierwszych 30 dni jest liczonych jako zasiłek w wysokości 82% nieograniczonej płacy, a od 31 dnia, zasiłek obliczany jest w wysokości 75% ograniczonej płacy.

Urlop macierzyński (Moederschaprust - Congé maternité)

Podczas ciąży masz prawo do urlopu macierzyńskiego, trwającego 15 tygodni. Przed urodzeniem dziecka musisz wziąć co najmniej jeden tydzień, a maksymalnie do 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Po urodzeniu dziecka musisz wziąć co najmniej 9 tygodni, a maksymalnie 14 tygodni urlopu w zależności od liczby tygodni urlopu przed porodem. Informacja dla mężczyzn: ojciec ma prawo do 10-dniowego urlopu ojcowskiego, liczonego od daty porodu.

Urlop na karmienie piersią (Borstvoedingverlof - Congé d'allaitement )

Można również uzyskać urlop na karmienie piersią, ale nie ma ogólnych przepisów dotyczących tego rodzaju urlopu. Twój pracodawca może regulować układ zbiorowy pracy, często nie przyznając prawa do wynagrodzenia za taki urlop. Jeśli pracodawca nie ma regulacji w tej kwestii, możesz poprosić o urlop na karmienie piersią. Podczas urlopu nie otrzymasz zasiłku z funduszu chorobowego.

Urlop rodzicielski (Ouderschapverlof - Congé Parental)

Wreszcie, masz również prawo do urlopu rodzicielskiego przez cztery miesiące. Także młody tata ma do niego prawo. Urlop rodzicielski można wykorzystać na różne sposoby. Możesz pozostać w domu przez 4 miesiące. Możesz też wybrać pracę przez osiem miesięcy na pół etatu lub przez 20 miesięcy pracować na 4/5 etatu. Należy pamiętać, że urlop rodzicielski nie może być udzielony pracownikom czasowym!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Eva87
Dnia 15.10.2018 o 19:21, pandora napisał:

praktycznie 100% pensji jesli chodzi o macierzynski, wychowawczy  ok 650e za caly etat 

80% macierzyński a wychowawczy 65%

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniuZaloguj się

×