Skocz do zawartości
adriankazio

Rezygnacja z rodzinnego w BL.

Rekomendowane odpowiedzi

Rodzina wraca do PL, ja jeszcze zostaje, ale chcielibysmy zrezygnowac z zasilku na dziecko w BL by zlozyc wniosek w PL. Pytanie brzmi czy ktos z was juz to robil? Jak to wyglada od strony formalnej? Tzn. Gdzie i jakie dokumenty powinnismy zlozyc? Czy wymelnowanie dziecka z BL wystarczy? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja wracając do Polski wymeldowałam sie, zdałam kartę ID i rodzinne samo przestało przychodzić. Ale ze względu na to ze partner został za granicą, nie należały nam sie żadne zasiłki w PL. Więc warto przemyslec czy nie jest lepiej pobierać dalej 90e miesiecznie na dziecko w BE.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

tak i ja słyszałam ,że w Polsce sie nie należą chyba ,że Pana partnertka będzie pracować w Polsce wówczas może wybrać zasiłek dostanie tam gdzie największy !! lub troche z 2 miejsc

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tylko kwestia tego ze nie mamy slubu, wiec chyba to nie ma znaczenia czy ja tu jestem i pracuje? Moze ktos byl w podobnej sytuacji?  Teraz chyba cos zmienili, ze jezeli chcemy pobierac 500+ czy inny zasilek, to musza byc stwierdzone alimenty, a to raczej nie problem, ale jezeli jestem w bledzie to prosze mnie poprawic ;) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak byłam w takiej samej sytuacji. NIe jesteśmy po ślubie ale dziecko ma nazwisko ojca. Jako samotna matka w polsce musiałabym przestawić zaświadczenie o alimentach albo po prostu zarobki ojca w Belgii, wtedy wiadomo, że przekroczą one dopuszczalne  dochody. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No to wlasnie o to mi chodzilo. Wiec rozumiem, ze w przypadku gdy chcemy zrezygnowac z rodzinnego wystarczy udac sie do gminy i wymeldowac siebie i dziecko? Reszta idzie z automatu? bo

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

tak dlugo jak jedno z rodzicow pracuje w BE to zasilek sie nalezy. Niemniej ejdnak zawsze i tak trzeba zlozyc wniosek w PL, nawet jak sie wie ze nie bedzie sie nalezal. Bo ROPS musi wydac decyzje ze sie nie nalezy i na tej podstawie wyplacane jest tutaj. Jezeli rodizna jest w PL to dodatkowo co roku trzeba dostarczas formularz E401 i P12. W polsce nie bedzie sie nalezal zasilek jak przekroczone jest kryterium dochodowe, ok 560pln  na osobe w rodzinie a w przypadku 500+, ok 800pln. Jesli w Polsce wyplacany jest zasilek to Bekgia wyplaca tylko roznice. Oczywiscie w sytuacji jezeli ktos dostaje 500+ nie bedzie doplaty jezeli jest to jedyne dziecko bo 500pln to wiecej jak swiadczenien tutaj na 1 dziecko.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witam ja jestem mamą trójki dzieci w tym jedno z niepełnosprawnkscia chce zjechać na okres leczenia dziecka do Polski mója mama tutaj zostaje będzie pracować ja nie mogę bo nie daje rady z tego co mi wiadomo nie muszę pracować przy tak chorym dziecku ale jak wygląda kinderbikslaag czy Belgia może wypłacać na okres leczenia czy nie pozdrawiam i dziękuję za info

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta