Skocz do zawartości
Belgia.net
 • Pies w Belgii – poradnik

  • Autor: Belgia.net
  • Data publikacji:
  • 0 komentarzy
  • 17391 wyświetleń

  Zwierzęta towarzyszą nam od dawien dawna, proces ich oswajania rozpoczął się około 15 tysięcy lat temu. Żyjący kiedyś wolno potomek tygrysa czy wilka całkowicie udomowiony, pozbawiony pierwotnych instynktów dziś zamiast polować wyleguję się na kanapie czy gania za tenisową piłką w ogrodzie.

  Najlepszy przyjaciel człowieka

  Zwierzęta określane mianem domowych nie pełnią już roli użytkowej, są raczej naszymi przyjaciółmi, członkami rodziny czy ulubieńcami. Wraz z pozbawieniem byłych drapieżców instynktów zbędnych w cieple domowego ogniska, spadła na nas odpowiedzialność za ich wychowanie oraz obowiązek zapewnienia im bezpieczeństwa.

  Właściwe warunki

  Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy właściciel psa bądź innego zwierzęcia domowego,  powinien zapewnić mu odpowiednie warunki tj. dostęp do światła dziennego, swobodę, karmę oraz stały dostęp do wody.

  Należy pamiętać również, że nie można trzymać zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin albo w sposób powodujący ich cierpienie. Innymi obowiązkami spoczywającymi na ramionach właściciela są codzienne i odpowiednio długie spacery, a także sprzątanie zanieczyszczeń po swoim pupilu (w większych belgijskich miastach w okolicach parków a także dużych osiedlach mieszkalnych, można odnaleźć specjalne stanowiska-słupy na których umieszczane są torebki do sprzątania po pupilu), za nie uprzątniecie zanieczyszczeń można zapłacić karę.

  Każdy mieszkaniec Królestwa Belgii pragnący wprowadzić do swojej rodziny nowego członka rodziny – kota bądź psa powinien wiedzieć że istnieją odpowiednie regulacje i przepisy prawne, których należy przestrzegać przed przygarnięciem milusińskiego.

  Adopcja

  Kiedy decyzja o posiadaniu zwierzaka już zapadnie, warto się zastanowić czy nie lepiej zamiast jego kupna, wybrać się do schroniska. Każdy z nas może zaadoptować zwierzę, nie jest to jednak bezpłatne! Osoby, które zdecydują się na adopcję powinny udać się wraz z rodziną/względnie partnerem do schroniska aby zwierzę mogło się przyzwyczaić do nowych właścicieli.

  Na miejscu, każdemu zainteresowanemu doradzana jest rozmowa z wolontariuszem, który dobrze zna zwierzę – wie jakie są jego przyzwyczajenia, ulubione zabawy, czego należy unikać itp. Aby przygarnąć zwierzaka należy wziąć ze sobą do schroniska swój dowód osobisty oraz czasami zaświadczenie o dochodach, następnie uiścić opłatę za dokonane wcześniej przez schronisko szczepienia, sterylizację oraz oznakowanie (130 euro – pies, 150 euro suka, 80 euro – kot, 100 euro kociak). Pracownicy schroniska mają prawo wysłać do naszego domu zapowiedzianą kontrolę, która ma na celu sprawdzenie jak traktowane jest zwierzę.

  Zanim zdecydujesz się na zakup bądź przygarniecie zwierzaka, powinniśmy się dobrze zastanowić czy będziemy w stanie poświęcić odpowiednio dużo czasu na jego pielęgnację, spacery czy opiekę, weź pod uwagę także swoje wyjazdy na wakacje. Posiadanie zwierzęcia nie może być tylko chwilową zachcianką, jest to zobowiązanie na kilka bądź kilkanaście lat.

  Identyfikacja i rejestracja zwierząt domowych (pies)

  Ustawa z 28 maja 2004 roku traktująca o obowiązku rejestracji i identyfikacji zwierząt domowych mówi że każdy pies, który osiągnie wiek 3 miesięcy powinien zostać wytatuowany bądź posiadać wszczepiony chip z pełnymi informacjami na temat swego właściciela umożliwiający jego identyfikację a każda zmiana np.: adresu powinna zostać zaktualizowana.

  Więcej informacji odnośnie przepisów regulujących rejestracje oraz identyfikacje psów można znaleźć w poniższych artykułach:

  • Arreté royal du 28 mai 2004 relatif l’identification et l’enregistrement des chiens.
  • Arreté ministériel du 8 juin 2004 portant désignation de l’association chargée de la gestion du registre central d’identification des chiens.
  • Arreté ministériel du 18 juin 1998 portant agrément des associations pratiquant le tatouage des chiens.

  Zapewnienie opieki weterynaryjnej

  Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu 3 miesiąca życia i powinno być powtarzane każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia jest karane grzywną, a nawet karą aresztu.

  Podczas pierwszej wizyty u weterynarza należy wyrobić swemu psu bądź kotu paszport, który działa jak książeczka zdrowia dla człowieka oraz oprócz informacji o przeprowadzonych szczepieniach pozwala podróżować poza granicę Belgii (koszt paszportu to kwota około 20 euro).

  Zwierzęta też chorują!!!!

  Koszt niektórych opłat weterynaryjnych:

  • Konsultacje: pomiędzy 30€ – 35€
  • Kastracja samca: 120€ – 140€
  • Sterylizacja suki: 190 €
  • Analizy laboratoryjne – badania krwi etc. : od 50€  do 110€

  Koszty związanie z leczeniem niektórych chorób:

  • Problemy trawienne np. nieżyty jelit: 90€
  • Zapalenie ucha: 90€
  • Przeziębienia, kaszel: 90€
  • Choroby skórne: 120€
  • Antybiotyki – w zależności od wagi zwierzęcia : od 60 do 250 €
  • Alergie: 250 € trymestralnie
  • Piroplazmoza: 190 €
  • Usuwanie torbieli: 190 €
  • Zabiegi chirurgiczne związane z aparatem ruchu: od 900 do 1600 €
  • Radioterapia: 1200 € – 1500€
  • Usuwanie guzów piersi: 600 €

  Obliczono, że koszt utrzymania zwierzęcia żyjącego średnio 13 lat może kosztować jego właściciela od 19 do 31 tysięcy euro.

  Ubezpieczenie zwierzaka

  Każdy właściciel chce aby jego pupil był zdrowy, zdarza się jednak że zwierzę zachoruje i potrzebuje długiego, czasami dość kosztownego leczenia. Istnieją jednak ubezpieczenia zdrowotne dla zwierząt domowych jego miesięczna rata waha się w granicach 10 – 35 euro – wszystkich zainteresowanych ubezpieczeniem swojego psa bądź kota odsyłamy do strony internetowej http://www.assurance-animaux.be/ która oferuje tego typu usługi.

  Wakacje

  Wakacje to okres, w którym na ulicach znajduje się najwięcej zwierząt, dzieje się tak, ponieważ ich właściciele nie mogą, bądź nie chcą ich zabrać ze sobą.

  Akcje informacyjne promowane przez organizacje chroniące praw zwierząt mają za zadanie uwrażliwić wszystkich tych, którzy chcą posiadać zwierzę, zmuszają przyszłych właścicieli do zastanowienia się czy na pewno są gotowi na poświęcenie swoich wakacji/wolności dla zwierzaka lub ewentualne zorganizowanie im odpowiedniej opieki podczas ich nieobecności.

  Alternatywą dla porzucenia zwierząt jest odpłatne powierzenie ulubieńca osobom ogłaszającym się  na portalach społecznościowych (Facebook, QueFair.be etc.), hotelach bądź w ostateczności w schronisku – lepiej jest zwierzę oddać do schroniska niż bezdusznie przywiązać do drzewa w lesie zastawiając go na pewną śmierć.

  Podróżowanie ze zwierzakiem

  W dzisiejszych czasach wielu przewoźników oraz hotelarzy zdecydowało się dodać do swojej oferty przewozy/możliwość noclegu dla zwierząt, dlatego przed rozpoczęciem wakacji warto dowiedzieć się czy można zabrać pupila ze sobą.

  Linie Lotnicze

  W niektórych Liniach Lotniczych np. Lot (http://www.lot.com/pl/pl/przewoz-zwierzat) czy Brussels Airlines (SN) – http://brusselsairlines.be/fr-be/informations-pratiques/info-voyage/avant-le-vol/info-bagages/voyager-avec-des-animaux/default.aspx – można odnaleźć specjalne warunki oraz cennik dotyczący przewozu zwierząt w kabinie pasażerskiej lub w luku bagażowym ( w dużym skrócie zwierzęta do 5kg na pokładzie +5kg w luku bagażowym). Zwierzęta powinny posiadać ważne szczepienia i badania lekarskie. Tanie linie lotnicze np. Wizzair tolerują tylko psy – przewodników – towarzyszących osobom niepełnosprawnym.

  Autobusy

  Podróżujący autobusami mają trochę trudniej z wykupieniem miejsca dla swojego zwierzaka przez wzgląd na podróż która trwa dłużej niż samolotem. W niektórych Liniach autobusowych jest to niemożliwe (Eurolines), w innych uzależnione od wagi zwierzęcia i celu podroży (Sindbad – zwierzęta do 4 kg, z ważnymi szczepieniami i badaniami lekarskimi – po uprzednim uprzedzeniu i zgodzie biura na przewóz)

  Pociągi międzynarodowe

  Kupując bądź rezerwując bilet na pociąg międzynarodowy typu TGV bądź Thalys należy odpowiednio wcześniej uprzedzić przewoźnika o zamiarze podróżowania ze zwierzęciem, natomiast w pociągach krajowych nie stawiane są żadne szczególne wymagania – zwierzę podróżujące z nami powinno mieć wykupiony bilet, którego cena wynosi 50 procent ceny biletu dla człowieka oraz być na smyczy.

  Hotele

  Kiedy jednak nie ma możliwości podróżowania z psem lub kotem pozostaje nam pozostawienie pupila w hotelu dla zwierząt. Na terenie kraju jest ich około 60 – hoteli i pensjonatów w których można zostawić swojego pupila. Ceny za nocleg z wyżywieniem wąchają się od 10 do 16 euro: http://www.pagesdor.be/hotels-pour-chiens/

  Bezpański zwierz

  Zdarza się że na ulicach miasta błąka się „bezpański” pies lub kot, w większości przypadków posiadają one na obrożach etykietki z imieniem i numer telefonu  – co bardzo ułatwia odnalezienie właściciela zwierzaka. Bywa jednak że zwierzę nie posiada ani smyczy ani etykietki, należy wtedy powiadomić lokalny oddział policji którego obowiązkiem jest odebranie od nas znalezionego pasa lub kota i odszukanie jego właściciela – który potem zostanie obciążony kosztami związanymi z odszukaniem pupila.

  Prawo belgijskie zabrania przetrzymywania zwierzęcia które nie należy do nas dłużej niż 4 dni, uważając to za uprowadzenie  za co można zostać ukaranym.

  Należy pamiętać iż zwierzęta domowe w momencie ich przygarnięcia stają się częścią rodziny – istotą posiadającą uczucia oraz potrzeby, osoba która zdecydowała się na przygarniecie zwierzaka musi wypełniać swoje obowiązki narzucone na nią przepisami prawa. Zanim wiec zdecydujemy się na zakup lub adopcję należy się dokładnie zastanowić czy rzeczywiście możemy poświecić mu swój czas na wykonywanie obowiązków wynikających z jego posiadania.

  Śmierć pupila…

  Zdarza się że pomimo podjętego leczenia pies, kot lub inne zwierzę domowe umiera, i czasami zmuszeni jesteśmy skrócić jego cierpienia poprzez jego uśpienie.

  Po uśpieniu zwierzaka w gabinecie weterynarza można pozostawić jego zwłoki na miejscu, jednoznacznie zgadzając się na ich utylizację w najbliższym krematorium – koszt spalenia zwłok w zależności od wagi zwierzęcia to kwota 60 – 150 euro.

  Innym coraz bardziej popularnym zwyczajem jest urządzaniem pupilom pamiątkowych pochowków na cmentarzu dla zwierząt na których możemy wykupić kwaterę (koszt utrzymania to około 75 euro miesięcznie) – można nawet zorganizować ceremonię pożegnalną (pochować pupila w trumnie a nawet postawić mu pomnik) w zależności od życzeń właściciela organizacja „ostatniego pożegnania” może kosztować od 100 do 1000 euro.

  Prawo nie zabrania właścicielowi na zakopanie zwłok swego pupila w domowym ogrodzie (ogród powinien znajdować się w odległości 35 metrów od ogrodzenia lub najbliższego domu, na terenie działki nie może znajdować się ani źródło ani przepompownia wody). Właściciele dużych zwierząt (o wadze powyżej 40 kg), które zdechły naturalnie w domu powinni zawieść jego zwłoki do jednego z krematoriów. Koszt kremacji w zależności od wagi – 80 – 180 euro.

  ANIMAUX SANS FRONTIERES –CREMANIMA RESPECT S.A.
  Parc Industriel de SOMBREFFE
  rue de la Spinette, 32 – 5140 SOMBREFFE
  Tel : 071. 88. 88. 45 Fax: 071.88.88.46
  GSM 0473.95.73.78  
  Email : [email protected]
  Strona www: www.aniweb.org
  Od poniedziałku do piątku  –  10:00 – 15:00

  Eerste Belgische Huisdierencrematorium bvba
  Premier crematorium Belge pour animaux domestiques sprl
  Industrieterrein / Zone industrielle Z1 “KreKelenberg”   
  Rupelweg 12  – 2850 Boom   
  Tel. 038.88.45.20.   Fax 038.44.42.52
  GSM 0475.27.45.20.   
  Email: [email protected]    
  Strona www: www.crematoriumboom.be

  Reakcje użytkowników


  Brak komentarzy do wyświetlenia  Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

  Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu  Zaloguj się
×