Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
mariusz310

Własny Sklep

5 postów w tym temacie

interesuje się otwarciem sklepu z odzieżą w Belgii. i z tego co wyczytałem podobno trzeba posiadać mature.

Jak to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

interesuje się otwarciem sklepu z odzieżą w Belgii. i z tego co wyczytałem podobno trzeba posiadać mature.

Jak to?

Matura jest Ci potrzebna do wystawiania factur, rozliczen wszelkiego typu. Jezeli jej nie posiadasz to do swojej dzialalnosci dopisujesz kogos z matura i placisz mu ustawowo jakas tam pesje i on za Ciebie wszystko fakturuje i nadzoruje, lub tutaj musisz zrobic kurs bodajze 6 miesieczny.

 

Dzięki bardzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

polecam telefon do jakiegokolwiek biura księgowego - wszystko Ci wyjaśnią ;) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ZAŁOŻENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ W BELGII
Podstawy działania i aspekty administracyjne, oraz prawne.

W Belgii założenie firmy pozbawione jest zbędnych formalności, ponieważ obowiązki w tym zakresie zostały ograniczone do minimum. Ponadto, zagraniczny inwestor ma prawo otrzymać sporą pomoc finansową w założeniu i prowadzeniu działalności gospodarczej w tym kraju, co powoduje, że Belgia oceniana jest jako kraj przyjazny przedsiębiorcom. Jednocześnie przestrzegana jest zasada o równym traktowaniu podmiotów gospodarczych oraz możliwości korzystania z niektórych udogodnień podatkowych oraz programów wspierających rozwój przedsiębiorczości.

Gospodarka belgijska jest mocno zintegrowana zarówno z pozostałymi krajami Beneluksu, jak i z całą Unią Europejską (głównie z Niemcami i Francją). Najbardziej rozwiniętym sektorem gospodarki tego kraju są usługi, w nich zatrudnienie znajduje 69% obywateli Belgii, kolejny jest przemysł z 28% zatrudnień, a na końcu rolnictwo z 3%. Gospodarka belgijska rozwija się stabilnie i systematycznie, jednak mimo tych sprzyjających warunków do inwestowania polscy przedsiębiorcy, którzy cieszą się w Belgii opinią tanich i solidnych wykonawców, szczególnie w obszarze usług remontowych, rzadko decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w tym kraju. Głównymi przyczynami tego stanu są dość wysokie podatki oraz bardzo złożona struktura administracyjna tego kraju tj. pięć lokalnych rządów (flamandzki, waloński, rząd Stołecznego Regionu Brukseli, rząd Wspólnoty Francuskojęzycznej, rząd Wspólnoty Niemieckojęzycznej) i rząd federalny. Duże znaczenie ma również to, że w Belgii, zależnie od wspólnot językowych lub regionów, jako obowiązujące uznaje się 3 języki oficjalne tj. niemiecki, francuski i niderlandzki. Jest to istotne m. in. przy przeprowadzaniu tłumaczeń dokumentów składanych przy rejestracji działalności gospodarczej w poszczególnych regionach (Flandrii, Walonii, Regionie Stołecznym-Brukseli).


Rejestracja działalności gospodarczej

Po przyjeździe do Belgii należy skierować się do urzędów gmin właściwych dla przyszłej działalności gospodarczej, gdzie w wydziale rejestracji cudzoziemców można otrzymać pięciomiesięczne zezwolenie na pobyt. To czas, w którym przedsiębiorca musi założyć swoją firmę. Kilka dni przed upływem terminu ważności tego pozwolenia należy znowu przyjść do urzędu gminy z dokumentami potwierdzającymi rejestrację działalności gospodarczej lub nabycie udziałów w spółce. Na tej postawie każdy przedsiębiorca otrzymuje kartę pobytu ważną pięć lat.

Uruchamiając działalność gospodarczą w Belgii, można wybrać jedną z następujących form organizacyjno-prawnych:

jednoosobowa działalność gospodarcza (ind pendant), która stanowi najpopularniejszą formę prowadzenia biznesu;
oddział firmy (sucursale, filiale);
spółka akcyjna (societe anonymone);
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (societe privee a responsabilite limitee);
spółka jawna (societe en nom collectif);
spółka partnerska (societe professionnelle);
spółka komandytowa (societe en commandite simple);
spółka komandytowo-akcyjna (societe en commandite par actions);
jednoosobowe spółdzielnie prawa handlowego z nieograniczoną odpowiedzialnością (societe cooperative).
Polscy przedsiębiorcy mogą podejmować w Belgii działalność gospodarczą na takich samych warunkach jak przedsiębiorcy z pozostałych krajów członkowskich Unii Europejskiej. W szczególności stosuje się ułatwienia przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej poprzez stosowanie skróconej procedury jej zgłaszania w tzw. okienku przedsiębiorcy (guichet d'entreprise), które stanowi instytucję odpowiedzialną za doradzanie i informowanie osób rozpoczynających oraz prowadzących działalność gospodarczą na terenie Belgii. Z tego powodu samozatrudnienie jest najbardziej popularną formą działalności gospodarczej Polaków w tym kraju, w szczególności w obszarze usług budowlano-renowacyjnych.

Przy rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej najpierw należy sprawdzić w Izbie Rzemiosła i Handlu danej prowincji, czy planowana działalność nie znajduje się na liście zawodów reglamentowanych. Następnie należy: uzyskać numer handlowy (RC) w Rejestrze Handlowym lub Rzemieślniczym (niekiedy wymagane jest zaświadczenie o prawie do wykonywania zawodu), wpisać się do kasy ubezpieczeń społecznych dla pracowników niezależnych, zarejestrować firmę w Biurze Kontroli VAT (niezbędna jest kopia zaświadczenia z Rejestru Handlowego z numerem RC) i otworzyć konto w banku, zarejestrować firmę w zakładzie ubezpieczeń wzajemnych. Koszt rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej wynosi 50 euro.

Nieco bardziej skomplikowana jest procedura rejestracji spółek. Poza czynnościami wymaganymi przy rejestracji działalności gospodarczej trzeba ponadto: zarejestrować oraz podpisać u notariusza statut spółki, zdeponować u notariusza plan finansowy wydatków dostosowany do potrzeb spółki w pierwszych dwóch latach jej działalności, mieć zaświadczenie z banku o zdeponowaniu kapitału założycielskiego (minimum 18,6 tys euro). Następnie w ciągu 15 dni od sporządzenia aktu notarialnego w Kancelarii Trybunału Handlowego należy złożyć następujące dokumenty dotyczące spółki: wyciąg z aktu założycielskiego, pełnomocnictwa, raport rewidenta, jeśli kapitał został wniesiony w formie rzeczowej. Żaden z udziałowców nie musi mieć obywatelstwa belgijskiego. Za dopuszczalne uznaje się również tworzenie spółki z o.o. przez jedną osobę.


Warunki prowadzenia firmy

Jednym z istotnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Belgii jest posiadanie tzw. znajomości zarządzania lub podstaw przedsiębiorczości (connaissance de gestion). Polacy spełniają ten wymóg w przypadku: posiadania matury sprzed 2001 r., ukończonej cztero- lub pięcioletniej szkoły średniej, doświadczenia w pracy jako rolnik w gospodarstwie rolnym i regularnego opłacania składek KRUS przez ostatnie trzy lata lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej w Polsce przez minimum trzy lata.

Unia przedsiębiorców w Belgii UNIZO pomaga Polakom, którzy zakładają firmę w Belgii. Specjalnie dla nich opracowany został bezpłatny informator w języku polskim „Przewodnik Przedsiębiorcy", który zawiera informacje, jak krok po kroku otworzyć własną firmę w Belgii, czym kierować się przy wyborze kasy chorych, ubezpieczeń socjalnych, na co uważać, rozpoczynając własną działalność gospodarczą, jaką formę prawną firmy wybrać, jak odprowadzać podatki. Informacje na temat dostępności poradnika można uzyskać, pisząc na adres: [email protected]

Ponadto Polki, które mają pomysł na biznes w Belgii i chciałyby założyć własną działalność gospodarczą w tym kraju, mają spore szanse na sukces, ponieważ jest to państwo, które intensywnie promuje politykę równych szans na rynku pracy. Wiele belgijskich organizacji kobiecych realizuje programy pomocowe dla pań w dziedzinie zakładania własnej firmy. Nie ma ograniczeń związanych z narodowością zainteresowanych kobiet, a jedyny wymóg to w miarę dobra znajomość jednego z języków obowiązujących w Belgii tj. francuskiego, niemieckiego lub niderlandzkiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0