Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
kajek

Czy Ena To Oznacza Z Automatu Ekstradycję?

4 posty w tym temacie

Czy jeżeli na kogoś zostanie wystawiony europejski nakaz aresztowania, to czy oznacza to w praktyce ekstradycję do Polski? Pytam, ponieważ z tego co wiem, to znajomy ma taki problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Europejski nakaz aresztowania (ENA), uproszczona forma ekstradycji istniejąca pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, umożliwiająca aresztowanie osoby podejrzanej lub oskarżonej o popełnienie przestępstwa albo już skazanej za nie, i wydanie jej do kraju, w którym zostanie postawiona przed sądem lub przekazana do wykonania wcześniej orzeczonej kary.

Europejski nakaz aresztowania został ustanowiony decyzją ramową Rady z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedury wydawania osób między Państwami Członkowskimi, która w art. 31 nakazywała od 1 stycznia 2004 zastąpić przepisy krajowe dotyczące ekstradycji w stosunkach pomiędzy państwami członkowskimi przepisami tej decyzji (CELEX: 32002F0584).

Nakaz wydaje organ sądowy państwa starającego się o wydanie osoby (w zależności od kraju może to być sąd lub prokurator) lecz ostatecznie o wydaniu osoby decyduje organ sądowy państwa, na którego terytorium osoba przebywa. W odróżnieniu od ekstradycji, w przypadku europejskiego nakazu aresztowania w zasadzie rezygnuje się z zasady podwójnej karalności, co oznacza, iż w odniesieniu do grup przestępstw wskazanych w decyzji ramowej nie trzeba badać, czy kraj, który ma wydać osobę również penalizuje czyn, za popełnienie którego pewien kraj stara się o przejęcie osoby. Wystarczy, że czyn jest karany w kraju, który wydał nakaz aresztowania. W przypadku przestępstw niewymienionych w decyzji ramowej, brak podwójnej karalności, może być przyczyną odmowy wydania osoby, choć nie musi – pozostawione jest to do uznania sądu decydującego o wydaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wyjaśnione. Tak naprawdę to sąd decyduje czy dana osoba zostanie wysłana do Polski czy nie. Ci których nie stać na adkokata najpewniej zostaną wydaleni do Polski. Ci których stać na adwokata są w stanie się wybronić nawet w tych zdaje się beznadziejnych sytuacjach. Tutaj masz ciekawy artykuł o tym jak to wygląda w w praktyce http://europejskinakazaresztowania.eu/jak-wyglada-w-praktyce-przekazanie-osoby-poszukiwanej-ena-do-polski/

Podrzuć dla kolegi namiar do link - zajmuje się ekstradycjami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0