Skocz do zawartości

oneczka

User_BN
 • Zawartość

  59
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Błąd Medyczny-Co Robić?

  Musi pani zacząć od zebrania całej dokumentacji medycznej zarówno tej lekarskiej jak i pielęgniarskiej, to jest podstawa aby kogoś zainteresować pani przypadkiem, Jeśli chce pani dochodzić odszkodowania bądź pokrycia kosztów leczenia to raczej niezbędny będzie adwokat. a jeśli chce pani tylko ukarać pielęgniarkę to można sprawę zgłosić do Sante Publique albo INAMI wtedy mogą zostać jej cofnięte uprawnienia, I tak dla pani informacji pielęgniarka ma uprawnienia do zdejmowania szwów i agrafek ale może to zrobić tylko na zlecenie lekarza, W szpitalu w którym ja pracuję agrafy zdejmujemy 3 tyg po zabiegu najpierw co drugą a za 2-3 dni resztę.Zlecenie rzadko kiedy jest pisemne ale wtedy trzeba to odpowiednio udokumentować w dossier pacjenta,Lekarz daje zlecenie ale to pielęgniarka zdejmuje i sama ocenia czy może zdjąć wszystko i które trzeba jeszcze zostawić na kilka dni a w którym miejscu zabezpieczyć ranę steristripami itp, W pani przypadku rzeczywiście agrafy mogły być zdjęte za wcześnie bo rana była dość duża a i lokalizacja taka że łatwo o jakieś otarcia itp Łatwo nie będzie ale proszę walczyć o swoje.Powodzenia i dużo zdrówka
 2. Wypowiedzenie Z Pracy

  Przeciwnie jesli uważa Pani że niesłusznie została upomniana można na taki list odpowiedzieć wyjaśniając dlaczego pani tak sie zachowała itp i tez wysłać to do pracodawcy listem poleconym i jeśli jest on wyrozumiały i przyzna się że to jednak on popełnił błąd to zostanie to anulowane. Jesli zmieni pani pracę to te listy nie idą za panią w innym miejscu dostaje sie pustą teczke personalną, a na rozmowie kwalifikacyjnej nie trzeba sie do tych upomnień przyznawać, powodów zmiany pracy może być tysiące no ale właśnie jesli poprosi o referencje to róznie to może być. Zwiedzilem kilka krajow Europy i jakos nigdzie nie spotkalem sie z pracodawca, ktory przyznalby sie do bledu ( a znajac Belgow to nie wierze w takie cuda ). Obecnie prawie kazde przedsiebiorstwo dokladnie lustruje nowego pracownika ( zwlaszcza imigranta ). Do autorki postu - moze Pani probowac, moze sie uda, ze swojej strony zycze powodzenia. To przyznanie sie do błędu pracodawcy to było raczej takie ironiczne, nie od dzis wiadomo że pracodawca zawsze ma rację i to nie podlega dyskusji, wszelka racja pracownika jest niemile widziana. Nie trzeba tez chyba nikomu tłumaczyc jak mogą skończyć sie przepychanki na pisma, paragrafy itp co nie oznacza że nie trzeba walczyc o swoje, ale ta pani musi sama ocenić sytuację. A tak na przyszłość wszystkie takie sparawy jak zmniejszenie wymiaru pracy itp też się załatwia na piśmie wtedy nie ma takich przykrych sytuacji
 3. Wypowiedzenie Z Pracy

  Przeciwnie jesli uważa Pani że niesłusznie została upomniana można na taki list odpowiedzieć wyjaśniając dlaczego pani tak sie zachowała itp i tez wysłać to do pracodawcy listem poleconym i jeśli jest on wyrozumiały i przyzna się że to jednak on popełnił błąd to zostanie to anulowane. Jesli zmieni pani pracę to te listy nie idą za panią w innym miejscu dostaje sie pustą teczke personalną, a na rozmowie kwalifikacyjnej nie trzeba sie do tych upomnień przyznawać, powodów zmiany pracy może być tysiące no ale właśnie jesli poprosi o referencje to róznie to może być.
 4. Wypowiedzenie Z Pracy

  Listy z upomnieniem dołączane są do akt i nie wiem dokładnie czy jest to ogólnie przyjęte czy zależy od pracodawcy ale przedawniaja się po 3 latach, Teraz proszę uważaać bo po 3 upomnieniu grozi pani zwolnienie dyscyplinarne.
 5. Poród W Szpitalu Erasme

  Szpital Erasme jest jednym z najdroższych szpitali w Brukseli jesli chodzi o pokoje jednoosobowe, cena za dobę w jedynce to coś ok 150€ o ile dobrze pamiętam ale nie nalezy zapominać że do tego pokoju lekarze mają prawo doliczyć do 300 proc honorarium. Jeśli macie pełne ubezpieczenie szpitalne to jak najbardziej można go zamówić bo i tak wszysto zwrócą ale jeśli nie to radzę go omijac z daleka.
 6. Comiesieczne Oplaty "charge" Za Mieszkanie

  Te opłaty raczej sie nie zmniejszają. wprost przeciwnie zawsze jest dopłata na koniec roku bo jesli zaoszczędzisz na ogrzewaniu to np popsuje sie winda i koszty naprawy doliczane sa do czynszu albo wspólnota mieszkańców podejmie decyzję o jakimś remoncie w budynku i wtedy koszty też dzielone sa na wszystkich mieszkańców co powoduje wzrost czynszu. 260€ to dość duży charge, ja płacę o połowe mniej a i tak czasami to spore obciązenie dla domowego budzetu.
 7. Mandat Za Parkowanie

  Dostałes dwa mandaty bo samochód był zaparkowany najprawdopodobniej w strefie ograniczonego parkowania tzw zone blue , jesli strefa ta ogranicza parkowanie do 2 godz max to zgodnie z tutejszym prawem mozesz dostawać mandat co 2 godz i raczej cięzko bedzie go anulować.
 8. Konsultacja Chirurgiczna

  W Belgii nie potrzeba skierowań do specjalistów możesz iść bez po wcześniejszym umówieniu wizyty
 9. Poród W Belgii

  Ludzie skąd wy bierzecie takie ceny za pokój 600€ doba, 350€ ....kogo na to byłoby stać. Szpital Erasme jest jednym z droższych w Bxl a tam doba w pokoju jednoosobowym kosztuje 135€ , w szpitalu w którym ja pracuje 75€. Owszem przy przyjęciu wymagają wpłacenia zaliczki, lekarz przy wypisywaniu skierowania do szpitala podaje w przybliżeniu ilość dni hospitalizacji a więc zaliczka to jest cena za pokój razy ilośc dni, jesli pobyt w szpitalu sie przedłuża zaliczki wpłaca sie co tydzień. Jesli ktoś posiada to dodatkowe ubezpieczenie szpitalne to w zalezności od jego rodzaju część lub całośc kosztów jest potem zwracana. W przypadku hospitalia+ zwracane jest 100 proc kosztów pobytu w jednoosobowej sali ale także wszystkie koszty leczenia miesiąc przed i 3 mies po hospitalizacji.Należy sie liczyć z tym że przyjdzie wysoka faktura za pobyt w jedynce bo lekarze mają prawo naliczyć sobie do 300% honorarium ale to nie jest powód do paniki trzeba jak najszybciej wysłac faktury do ubezpieczenia a w szpitalu poprosić o odroczenie terminu spłaty do czasu kiedy ubezpieczyciel przeleje wam pieniądze, szpitale zazwyczaj zgadzaja sie na to.
 10. Wypowiedzenie Z Pracy

  Jesli sie nie mylę to do 6 mies pracy wg nowego prawa okres wypowiedzenia wynosi 2 tyg i należy pamiętać że pierwszy dzień okresu wypowiedzenia to zawsze poniedziałek tzn jesli dasz wypowiedzenie np w środę to okres ten i tak będzie liczył sie od poniedziałku. Wypowiedzenie z pracy nie może być ustne zawsze na piśmie, musisz wysłać listem poleconym do pracodawcy albo zanieść do do szefa osobiście list w dwoch egzemplarzach który on musi podpisć i jeden egzemplarz podpisany i z datą dostarczenia jest dla ciebie. Okres wypowiedzenia może byc krótszy albo moze nie być go wogóle. ale to tylko w przypadku porozumienia stron.Jeśli pracodawca nie wypłacił ci wszystkich pieniędzy powinnaś zgłosić się do zawiązków zawodowych oni pomagaja w takich przypadkach.
 11. Utrudnienia Komunikacji - Strajk

  W czwartek strajk zapowiada SNCB mają być duże zakłócenia w kursowaniu pociągów, natomiast w piątek protestować będzie policja co ma się objawiać wzmożonymi kontrolami w ważnych punktach komunikacyjnych w godzinach szczytu.
 12. Niewykorzystany Urlop

  mozesz nie zwracac osobiscie ,poprostu potraca tobie z podatku i juz,mandaty tez potracaja i dlugi bankowe.wiec lepiej wykorzystac urlop do konca roku przecież to co potracają w podatku jest wyszczególnione w rozliczeniu ktore przysyłają do domu i nigdy nic takiego mi nie potrącali
 13. Niewykorzystany Urlop

  Mi sie zdarzyło juz kilka razy niewykorzystać urlopu, zostawało 2-3 dni, i nigdy nic nie zwracałam. Powiem wiecej znam osoby ktore są na urlopie i biorą dodatkową pracę w tym czasie np poprzez interim w innym miejscu czyli teoretycznie też nie wykorzystują urlopu. Jedyną tego konsekwencją jest wyższy podatek
 14. Niewykorzystany Urlop

  To zależy od pracodawcy, u mnie mozna wykorzystać jeszcze w styczniu
 15. Paszport Bez Meldunku W P L

  Meldunek do wyrobienia paszportu ani tutaj ani w Polsce, wcale nie jest potrzebny, jesli mamy polskie obywatelstwo to mamy do niego prawo. Wczesniej osoby bez meldunku musiały składać wniosek o paszport w ministerstwie spraw wewnetrznych ale od ubiegłego roku prawo zmieniło się i wniosek składa się w urzedzie paszportowym w miejscu przebywania
×