Skocz do zawartości

azza

Użytkownik
 • Zawartość

  47
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O azza

 • Tytuł
  Użytkownik
 • Urodziny 08.05.1977

Informacje

 • Płeć
  Kobieta
 • Pochodzenie
  Miasto Ceramiki :)

Ostatnie wizyty

1170 wyświetleń profilu
 1. Czy opłaca mi się ten wyjazd do Belgii?

  http://emigrant24.eu/nowosci,praca,6,1,formy_samozatrudnienia_w_belgii,56.html tutaj sobie poczytaj,może troszkę rozjaśni Ci w głowie odnośnie podatków i formy pracy jaką jest samozatrudnienie na terenie Belgii.
 2. Stomatolog w Belgii czy w Polsce?

  Widać co miasto to inaczej Flandria Zachodnia - czas oczekiwania na wizytę do tygodnia, z bólem w tym samym dniu lub w nastepnym.Przy dobrym ubezpieczeniu dentystycznym duże zwroty,dzieci darmo.Stomatolodzy mili i to bardzo.Syn miał leczenie kanałowe i zasnął na fotelu...
 3. Przesyłka z Polski a karta pobytu

  Bzdura jak to nie wyda Ci przesyłki? a gdybyś był na urlopie w Belgii i mieszkał u znajomych to co. Ja na początku swojego pobytu tutaj odbierałam listy polecone i paczki na polski dowód osobisty i nigdy nikt nie robił mi z tego tytułu problemów. Chyba trafiłeś zwyczajnie na jakieś wredne babsko,co raczej rzadko się zdarza,bo w wszelakich urzędach pracują zazwyczaj bardzo serdeczni ludzie!
 4. olu,wszystko robione on-line czyli elektronicznie jak wchodzimy w nasze dossie prze ID to pisze......"w rozpatrzeniu". W maju napisałam do nich maila,który także jest w tym naszym dossie,ale odpowiedzi brak na podany numer 1700 nie sposób się dodzwonic...i tak czekamy:(
 5. Okan Vilvoorde

  u mojego syna w OKAN Kortrijk także były dzieci,które nie ukończyły 12 lat,więc teoria teorią a w praktyce wygląda to zupełnie inaczej.Moje dziecko do OKANU chodziło równe 2 lata,po roku został wysłany na tzw.staże do normalnych szkól - najpierw jednodniowe,potem 3 dniowe i na końcu miesięczny. Po stażach odbyło się spotkanie z nami i dano nam wybór,syn idzie do normalnej szkoły,czy zostaje w OKAN?.My jako rodzicie optowaliśmy za tym,aby rozpoczął normalną edukację w belgijskiej szkole,syn podjął decyzję,że chce jeszcze szkolić swój język i pozostać w OKAN. Dyrekcja na to przystała. W czerwcu odbyło sie kolejne i już ostatnie spotkanie z rodzicami,gdzie obecni byli przedstawiciele szkół w których dzieciaki odbywały staże.Każde dziecko zapoznało się z opinią nauczycieli ze "stażowych szkoł" (chodzi głównie o stopień znajomości języka).Syn został z automatu zapisany do szkoły gdzie odbywał staż i do września tego roku jest uczniem technikum ze statusem szkoły GO.Syn ma 15 lat.
 6. w ubiegłym roku złozyliśmy 2 września 2015,do tej pory nic:( w tym roku złozylismy w sierpniu,,,zobaczymy 2 lata temu wniosek włozony w listopadzie 2014,pieniązki na koncie 29 maja 2015
 7. Polskich miejsc brakuje nie tyle co w Belgii co w samym Kortrijk. Mieszka nas tu naprawdę sporo,a w sumie nie ma miejsca,gdzie rodacy mogliby się spotkać. Większość z nas ma dzieci w różnym wieku, które potrzebują kontaktu z polskimi rówieśnikami.Żłobek fajna rzecz,ale opieka nad dziećmi w wieku 0,6 mc -4 lata jest bardzo ciężka i absorbująca,żeby nie napisać niebezpieczna - inaczej opiekujesz się w własnym maleństwem a inaczej kilkoma i wiem co piszę,bo w PL miałam praktyki studenckie w przedszkolu. W większych miastach tupu Bruksela coś się dzieje wśród Polonii,u nas cisza (raz próbowali skrzyknąc się na fejsie do polskiej knajpki to przyszło może z 5 osób).Jedynym miejscem,gdzie spotyka się Polaków jest polski sklep i LIDL...tam nas zawsze pełno:) Osobiście mam pomysł na inny biznes,ale nie mam aż tyle ambicji,aby sama go zrealizować,jak coś to pisz na priv:)
 8. Mieszkanie w pensjonacie a praca

  deklarację przybycia stosuje się tylko i wyłącznie dla osób, które przebywają w Belgi w celach turystycznym,czyli nie można w tym czasie podjąć ŻADNEJ pracy,ale można do 3 miesięcy legalnie przebywać na terenie kraju.
 9. Poszukiwanie Pracy

  Licz sie z kosztami,nie ma czegoś takiego jak "praca na czarno"! .Po przyjeździe do Belgii z zamiarem dłuższego pobytu masz osiem dni, by wybrać się do urzędu miejskiego i zameldować.Prawo to jest rygorystycznie przestrzegane.Jako poszukująca pracy dostaniesz numer identyfikacyjny – coś w rodzaju polskiego numeru PESEL – i tymczasową kartę pobytu (w Walonii – „bijlage 19”, we Flandrii – „annexe 19”), ważną przez okres nie dłuższy niż trzy miesiące.Obowiązek nie dotyczy osób zamieszkujących w hotelach, pensjonatach itp.
 10. Rozwiązanie umowy w Telenet (rozwiązany)

  Galeria na Ringu,tam jest punkt Telenetu,kolejny jest na rynku w pobliżu galerii K
 11. Gdzie kupić (lista ogólna)

  w "moim" lidlu są...w lodówkach tam gdzie jogurty.Patrz za małymi pudełeczkami kolor żółto-pomarańczowy - wielkości pudełka zapałek:) suszonych nie widziałam
 12. Problem Federal finance

  jeśli przebywałaś legalnie na terenie Belgii juz w 2014 roku to znaczy miałaś karte ID,adres itd to wystarczy,że złożysz swoje rozliczenie z opcja "O" czyli czysty formularz,gdzie w każda rubryke piszesz ZERO:) Podobnie miał mój kolega i nie pomogły tłumaczenia i maile pisane do skarbówki,poszedł do związków i tak własnie zrobił i ma spokój. Może to jest jakieś wyjście z zaistniałej sytuacji...
 13. Też mieszkam w Kortrijk i moje dzieci(córka i syn) nie mają kontaktu z polskimi dziećmi.Bardzo ubolewam nad tym faktem,ale staram się uczyć sama dzieci np.córkę uczę pisania po polsku(z mówieniem nie ma problemu,przecież w domu rozmawiamy w ojczystym języku)z synem dużo rozmawiamy o historii no i "zaraziłam" go czytaniem ksiązek po polsku oczywiście:) Pisałam już kilka razy posty na forum,że z miłą chęcią spotkam się z innymi rodzicami polskich dzieci,ale zero odzewu w tej sprawie.W innych miastach (Gent, Antweria ,Bruksela) odbywają się spotkania polonijne i inne imprezy tu nie ma nic,mimo że,w okolicy Kortrijk mieszka naprawdę dużo Polaków.Faktem potwierdzającym moje słowa jest to,że nie ma tu nawet polskiej mszy i trzeba jechać najbliżej do Zulte Córka ma 9 lat i chodzi w Kortrijk do II klasy szkoły podstawowej,syn ma 15 lat.
 14. OPOC

  OPOC / PDOKOPOC (Office Patronal d'Organisation et de Contrôle des Régimes de Sécurité d’Existence), znana również we Flandrii pod nazwąPDOK (Patronale Dienst voor organisatie en controle van de bestaanszekerheidsstelsels) to instytucja, która gromadzi fundusze poprzez składki przedsiębiorców w niej zarejestrowanych. Ze zgromadzonych środków, OPOC wypłaca pracownikom zgłoszonym przez zarejestrowanych przedsiębiorców roczne premie lojalnościowe. Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność w branży budowlanej na terenie Belgii (belgijski i zagraniczny) ma obowiązek zarejestrować się w OPOC. Z rejestracją wiąże się obowiązek składania kwartalnych deklaracji specjalnych oraz odprowadzania składek. Należy pamiętać, że niewywiązanie się z wyżej wymienionych obowiązków przez przedsiębiorcę będącego podwykonawcą może powodować potrącenie stosownych kwot przez inwestora lub wykonawcę dla którego taki podwykonawca świadczy usługi budowlane. Przedsiębiorca może zostać zwolniony od obowiązku odprowadzenia składek po spełnieniu pewnych warunków. Szczegółowych informacji udzielają konsultanci KomFort Polska na spotkaniach handlowych.
×