Skocz do zawartości

azza

Użytkownik
 • Zawartość

  47
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

1333 wyświetleń profilu
 1. Czy opłaca mi się ten wyjazd do Belgii?

  http://emigrant24.eu/nowosci,praca,6,1,formy_samozatrudnienia_w_belgii,56.html tutaj sobie poczytaj,może troszkę rozjaśni Ci w głowie odnośnie podatków i formy pracy jaką jest samozatrudnienie na terenie Belgii.
 2. Stomatolog w Belgii czy w Polsce?

  Widać co miasto to inaczej Flandria Zachodnia - czas oczekiwania na wizytę do tygodnia, z bólem w tym samym dniu lub w nastepnym.Przy dobrym ubezpieczeniu dentystycznym duże zwroty,dzieci darmo.Stomatolodzy mili i to bardzo.Syn miał leczenie kanałowe i zasnął na fotelu...
 3. Przesyłka z Polski a karta pobytu

  Bzdura jak to nie wyda Ci przesyłki? a gdybyś był na urlopie w Belgii i mieszkał u znajomych to co. Ja na początku swojego pobytu tutaj odbierałam listy polecone i paczki na polski dowód osobisty i nigdy nikt nie robił mi z tego tytułu problemów. Chyba trafiłeś zwyczajnie na jakieś wredne babsko,co raczej rzadko się zdarza,bo w wszelakich urzędach pracują zazwyczaj bardzo serdeczni ludzie!
 4. olu,wszystko robione on-line czyli elektronicznie jak wchodzimy w nasze dossie prze ID to pisze......"w rozpatrzeniu". W maju napisałam do nich maila,który także jest w tym naszym dossie,ale odpowiedzi brak na podany numer 1700 nie sposób się dodzwonic...i tak czekamy:(
 5. Okan Vilvoorde

  u mojego syna w OKAN Kortrijk także były dzieci,które nie ukończyły 12 lat,więc teoria teorią a w praktyce wygląda to zupełnie inaczej.Moje dziecko do OKANU chodziło równe 2 lata,po roku został wysłany na tzw.staże do normalnych szkól - najpierw jednodniowe,potem 3 dniowe i na końcu miesięczny. Po stażach odbyło się spotkanie z nami i dano nam wybór,syn idzie do normalnej szkoły,czy zostaje w OKAN?.My jako rodzicie optowaliśmy za tym,aby rozpoczął normalną edukację w belgijskiej szkole,syn podjął decyzję,że chce jeszcze szkolić swój język i pozostać w OKAN. Dyrekcja na to przystała. W czerwcu odbyło sie kolejne i już ostatnie spotkanie z rodzicami,gdzie obecni byli przedstawiciele szkół w których dzieciaki odbywały staże.Każde dziecko zapoznało się z opinią nauczycieli ze "stażowych szkoł" (chodzi głównie o stopień znajomości języka).Syn został z automatu zapisany do szkoły gdzie odbywał staż i do września tego roku jest uczniem technikum ze statusem szkoły GO.Syn ma 15 lat.
 6. w ubiegłym roku złozyliśmy 2 września 2015,do tej pory nic:( w tym roku złozylismy w sierpniu,,,zobaczymy 2 lata temu wniosek włozony w listopadzie 2014,pieniązki na koncie 29 maja 2015
 7. Polskich miejsc brakuje nie tyle co w Belgii co w samym Kortrijk. Mieszka nas tu naprawdę sporo,a w sumie nie ma miejsca,gdzie rodacy mogliby się spotkać. Większość z nas ma dzieci w różnym wieku, które potrzebują kontaktu z polskimi rówieśnikami.Żłobek fajna rzecz,ale opieka nad dziećmi w wieku 0,6 mc -4 lata jest bardzo ciężka i absorbująca,żeby nie napisać niebezpieczna - inaczej opiekujesz się w własnym maleństwem a inaczej kilkoma i wiem co piszę,bo w PL miałam praktyki studenckie w przedszkolu. W większych miastach tupu Bruksela coś się dzieje wśród Polonii,u nas cisza (raz próbowali skrzyknąc się na fejsie do polskiej knajpki to przyszło może z 5 osób).Jedynym miejscem,gdzie spotyka się Polaków jest polski sklep i LIDL...tam nas zawsze pełno:) Osobiście mam pomysł na inny biznes,ale nie mam aż tyle ambicji,aby sama go zrealizować,jak coś to pisz na priv:)
 8. Mieszkanie w pensjonacie a praca

  deklarację przybycia stosuje się tylko i wyłącznie dla osób, które przebywają w Belgi w celach turystycznym,czyli nie można w tym czasie podjąć ŻADNEJ pracy,ale można do 3 miesięcy legalnie przebywać na terenie kraju.
 9. Poszukiwanie Pracy

  Licz sie z kosztami,nie ma czegoś takiego jak "praca na czarno"! .Po przyjeździe do Belgii z zamiarem dłuższego pobytu masz osiem dni, by wybrać się do urzędu miejskiego i zameldować.Prawo to jest rygorystycznie przestrzegane.Jako poszukująca pracy dostaniesz numer identyfikacyjny – coś w rodzaju polskiego numeru PESEL – i tymczasową kartę pobytu (w Walonii – „bijlage 19”, we Flandrii – „annexe 19”), ważną przez okres nie dłuższy niż trzy miesiące.Obowiązek nie dotyczy osób zamieszkujących w hotelach, pensjonatach itp.
 10. Gdzie kupić (lista ogólna)

  w "moim" lidlu są...w lodówkach tam gdzie jogurty.Patrz za małymi pudełeczkami kolor żółto-pomarańczowy - wielkości pudełka zapałek:) suszonych nie widziałam
 11. Problem Federal finance

  jeśli przebywałaś legalnie na terenie Belgii juz w 2014 roku to znaczy miałaś karte ID,adres itd to wystarczy,że złożysz swoje rozliczenie z opcja "O" czyli czysty formularz,gdzie w każda rubryke piszesz ZERO:) Podobnie miał mój kolega i nie pomogły tłumaczenia i maile pisane do skarbówki,poszedł do związków i tak własnie zrobił i ma spokój. Może to jest jakieś wyjście z zaistniałej sytuacji...
 12. Też mieszkam w Kortrijk i moje dzieci(córka i syn) nie mają kontaktu z polskimi dziećmi.Bardzo ubolewam nad tym faktem,ale staram się uczyć sama dzieci np.córkę uczę pisania po polsku(z mówieniem nie ma problemu,przecież w domu rozmawiamy w ojczystym języku)z synem dużo rozmawiamy o historii no i "zaraziłam" go czytaniem ksiązek po polsku oczywiście:) Pisałam już kilka razy posty na forum,że z miłą chęcią spotkam się z innymi rodzicami polskich dzieci,ale zero odzewu w tej sprawie.W innych miastach (Gent, Antweria ,Bruksela) odbywają się spotkania polonijne i inne imprezy tu nie ma nic,mimo że,w okolicy Kortrijk mieszka naprawdę dużo Polaków.Faktem potwierdzającym moje słowa jest to,że nie ma tu nawet polskiej mszy i trzeba jechać najbliżej do Zulte Córka ma 9 lat i chodzi w Kortrijk do II klasy szkoły podstawowej,syn ma 15 lat.
 13. Polski lekarz Ginekolog

  niestety w okolicach kortrijk nie ma polskiego gina,nie ma także polskich lekarzy
 14. Rachunki Za Prąd I Gaz

  od 2014 roku była chyba ze 3 razy podwyzka gazu i prądu (ostatnio zmiana kwoty vat),właściciel pewnie teraz sam się obudził jak dostał rozliczenie i nie dziwota,że musi pościągać to od wynajmujących. W sumie Ci napiszę,że w przeciągu tygodnia usłyszałam o podobnej sytuacji od kilku osób i każda zastanawia się,czy jest to zgodne z prawem,ale kwota 800e to raczej stanowczo za duzo:( co do podwyzki czynszu to w umowie o wynajem musi być podana przyczyna podwyzki i czas w jakim mozna to zrobić np. co 6 miesięcy lub po roku.
×