Skocz do zawartości
Belgia.net

Podróż Samolotem Z Niemowlakiem / Dzieckiem

Rekomendowane odpowiedzi

KasiaiArek

Witam czy ktos sie orientuje jakie dokumenty bedą mi potrzebne przy podróży samolotem z dzieckiem. Słyszałam ze potrzebuje pisemnej zgody ojca na podróż. ( moja córka ma obywatelstwo belgijskie i tylko kartę identite) czy ktos podróżował niedawno z swoim niemowlakiem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
v135pr

Jeśli planujesz wyjazd do innego kraju razem z dzieckiem, zadbaj o to, by miało przy sobie odpowiedni dokument. Nawet jeśli wybieracie się tylko do miasteczka leżącego 2 czy 5 km od polskiej granicy, możecie zostać wylegitymowani. I fakt, że Polska przystąpiła do strefy Schengen, niczego tu nie zmienia.

Schengen: swoboda z zasadami

Po wejściu Polski do strefy Schengen wielu osobom wydaje się, że mogą podróżować po Europie bez żadnych dokumentów. To nieprawda! Po pierwsze, granice Schengen nie pokrywają się z granicami Unii Europejskiej, ani – tym bardziej – naszego kontynentu. Chorwacja, Bułgaria czy Rumunia wciąż w Schengen nie są i na ich granicach obowiązuje tradycyjna kontrola. Z kolei Norwegia czy Szwajcaria nie są w Unii, ale przystąpiły do strefy Schengen.

Po drugie, jeśli lecisz samolotem, nawet do jednego z krajów strefy Schengen, na lotnisku obsługa poprosi o dowód lub paszport twój i dziecka, ze względów bezpieczeństwa. Po trzecie wreszcie, w podróży samochodem, pociągiem czy autokarem możesz zostać w każdej chwili wylegitymowany, przez policję lub straż graniczną, nawet z dala od granicy. Mają prawo to zrobić bez żadnych wyjaśnień. Kontrola na granicach bywa też przywracana okresowo, np. w czasie dużych imprez sportowych, konferencji klimatycznych, czy w przypadku zagrożenia terrorystycznego.

Zawsze, przekraczając granicę, musisz mieć więc dokument potwierdzający tożsamość dziecka. Nie może to być legitymacja szkolna, karta rowerowa, akt urodzenia itp. Oficjalne dokumenty to wyłącznie dowód osobisty i paszport.

Darmowy dowód

Wybór dokumenty zależy od tego, dokąd zamierzacie podróżować.

Jeśli chcesz jechać z maluchem tylko do Niemiec, Włoch czy na Słowację, wystarczy mu dowód osobisty, który wyrabia się bezpłatnie. Jest ważny przez pięć lat Przepisy mówią, że dziecko może go mieć, ale nie musi – i wydawany jest tylko na uzasadniony wniosek rodziców. W praktyce, jeśli jako powód podasz podróż zagraniczną, nie spotkasz się z odmową. Żeby go wyrobić, w urzędzie miasta lub gminy muszą stawić się mama i tata. Jeśli jedno z nich nie może się zjawić, konieczna jest jego pisemna zgoda: poświadczona przez notariusza lub urząd gminy (gdy rodzic przebywa w kraju) lub ambasadę, konsulat lub zagranicznego notariusza (gdy rodzic przebywa za granicą). Dziecko poniżej 5 lat nie musi przychodzić osobiście. Dowodu rodzice nie muszą odbierać razem; wystarczy jedno z nich.

Jeżeli dziecko ma tylko jednego opiekuna prawnego (bo np. drugie z rodziców jest pozbawione praw rodzicielskich lub nie żyje), warto mieć ze sobą dokument to poświadczający, np. akt zgonu czy wyrok sądu.

Z paszportem dookoła świata

Planując wakacyjne polowanie na oferty last minute, lepiej wyrób dziecku paszport. Jest on ważny na całym świecie, przez pięć lat. Opłata za paszport dla dziecka do 13. roku życia wynosi 30 zł, dla ucznia lub studenta powyżej 13 lat – 70 zł. Paszport wyrabia się podobnie jak dowód osobisty, tyle że w wydziale paszportowym dowolnego urzędu wojewódzkiego (nie musi być zgodny z miejscem zameldowania!). Pamiętaj, że dziecko, nawet najmniejsze, musi składać wniosek razem z rodzicami; konieczne jest pobranie od niego odcisków palców, gdyż paszporty są obecnie biometryczne.

Jeśli w kraju, do którego się wybieracie, potrzebne są wizy, niezbędny będzie paszport: wiza musi przecież zostać do niego wstemplowana lub wklejona.

Jedna osoba, jeden dokument

Masz paszport, wydany przez 28 sierpnia 2006 r., do którego wpisano twoje dziecko? Nie znaczy to, że możecie razem podróżować z tym dokumentem! W 2012 r. takie wpisy straciły ważność. Każdy, nawet niemowlak, przekraczając granicę musi mieć własny dokument. Ty wciąż możesz używać takiego paszportu, aż do upływu terminu ważności, ale dziecku musisz wyrobić jego własny dowód osobisty lub paszport.

Zgoda mamy, zgoda taty

Jeśli dziecko wyjeżdża tylko z jednym z rodziców, albo z ciocią, dziadkami czy innymi osobami, które nie są jego opiekunami prawnymi, straż graniczna lub policja może się nim zainteresować. Służby na całym świecie, także w Strefie Schengen, są bardzo wyczulone na potencjalne porwania dzieci i zwracają na maluchy szczególną uwagę. Dlatego najbezpieczniej będzie mieć przy sobie zgodę drugiego rodzica (lub obydwojga rodziców – jeśli nie podróżują z dzieckiem) na taki wyjazd. Podpisy powinny być poświadczone notarialnie. Dobrze jest sporządzić ten dokument także po angielsku, lub w języku kraju, do którego się wybieracie.

Kłopoty miewają także mamy, które mają inne nazwisko niż dziecko; bo nie zmieniły nazwiska po ślubie lub po prostu nie są żoną ojca dziecka. W dowodzie osobistym czy paszporcie dziecka nie ma nazwisk rodziców. Warto więc mieć przy sobie odpis aktu urodzenia albo inny dokument, który potwierdza pokrewieństwo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nero

Idz do gminy, dostaniesz od reki dokument, wypelniasz/wypelniacie z mezem, podpisujecie, i gmina podstepluje. Nie jest to wymagane, ale zalecane. Moja corka ostatnio leciala na Ibize ze sasiadka i tak zrobilam, ale wcale nie musialam. Wczesniej sama latalam z corka i tez nic, zadnego dokumentu nie musialam miec przy sobie. Nikt nie robil problemow.  Gdybys byla scigana, albo przez sad miala zakaz wyjezdzania z dzieckiem zagranice, to oni by o tym juz wiedzieli. Maja to w systemie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nero

I to wcale nie prawda z nazwiskiem, ja zostalam przy swoim nazwisku, corka ma po ojcu. I jak wyzej pisalam, nigdy nie bylo problemow.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nero

http://www.brussel.be/artdet.cfm/5964

 

Tu masz link z Brukseli, nie moglam z Antwerpii znalezc. Tam pisze czarno na bialym. I nie wiem po co ludzie jakies bzdury o notariuszu pisza. Nawet jak paszport dziecku w Belgii wyrabiasz to 1 rodzic podpisuje, nie wymagaja obecnosci dwojga rodzicow. W Polsce jest inaczej, pamietam z doswiadczenia, ze moj tato musial podpisywac :) i byc obecny .

Podsumuje wystarczy kids-ID lub paszport jezeli wybieracie sie poza EU i jezeli chcesz mozesz isc do gminy po to pozwolenie.

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
KasiaiArek

Aha to super mam kartę id-kids ale dla świetego spokoju przejedziemy sie z mężem na comunne po zaświadczenie.jeszcze raz dzieki :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
josiaAsia

ogólnie nie ma jakiegoś wymaganego wieku ;) ja z moja starsza córcią latałam jak miała 3 miesiace mja szwagierka jak jej niunia miała 1,5 miesiaca. a młodsza moja córcia leciała jak miała 13 miesiecy loty zniosły bardzo dobrze ;) im młodsze tym lepiej moim zdaniem bo zawsze istnieje możliwość że usnie ;) moja młodsza córeczka jak robiła siusiu na nosniczek to wywnioskowała że w samolocie jest wc i co chwila chciała siku ;) hihihi Dokument to paszport lub dowód.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Aga83

plus jest taki że jak dziecko ma mniej niż dwa latak możesz zabrac ze sobą jedzonko dla maluszka i wóek :) latanie nic strasznego ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×