Skocz do zawartości
Belgia.net

Praca W Belgii Bez Meldunku A Podatek ?

Rekomendowane odpowiedzi

LukaszLion

Witam, pracuje w Belgii od maja 2014 roku , ale nie miałem przez ten rok meldunku, papiery przysłali mi więc do Polski, jak mam się teraz rozliczyć z podatku a przede wszystkim gdzie ?? w Pl czy w Be ?? i czy jest szansa na jakiś zwrot ?? Pozdrawiam 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Phibrizzo

Hej,

nie jestem super ekspertem ale, generalnie twoja rezydencja jest ustalana na podstawie twojego miejsca zameldowania na pobyt staly ktory determinuje takze tzn centrum interesow zyciowych.

Generalnie jesli pracowales w Belgii nie meldujac sie w commune to jestes traktowany jako nierezydent podatkowy (nawet jak bys sie zameldowal w commune to tez bys byl tak traktowany gdyz z umowy o unikaniu podwojnego opodatkowania wynika ze twoja rezydencja jest tam gdzie w pierwszej kolejnosci jestes zameldowania na pobyt staly, zas sam fakt dokonania meldunku w commune to jest meldunek na pobyt czasowy do 3 miesiecy (a po zakonczeniu procesu meldunku na pobyt czasowy do 5 lat)).

Reasumujac, rozliczasz sie w Polsce :) z calosci swoich dochodow swiatowych (czyli dochod z Belgii wykazujesz i przychod z Polski). Nastepnie gdy juz zlozysz PIT36 wraz z PIT/ZG oraz PIT/O bedziesz mogl postarac sie o zaswiadczenie EU/EOG z Polskiego urzedu skarbowego.

To zaswiadczenie, wraz z twoim fiche 281.10 niesiesz do Belgijskiego ksiegowego ;) i na tej podstawie obliczacie zwrot lub doplate - zalezy od twoich dochodow.

Na zwrot masz duze szanse przedewszystkim jesli w 2014 roku nie miales zadnego przychodu z Polski lub przychod z kraj innego niz Belgia stnowil mniej niz 15% sumy twoich globalnych przychodow. Wtedy tez nalezy ci sie kwota wolna od podatku ktora o ile pamietam oscyluje w okolicach 7k euro.

Mam nadzieje ze pomoglem ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
LukaszLion

Hej,

Tak dziękuje bardzo, wreszcie mam jakieś pojęcie jak się do tego zabrać, a ile mam na to  czasu i czy warto korzystać z biur rozliczeniowych np. Euro Tax ?

A szczególnie będę zadowolony gdy dostanę zwrot :) Pozdrawiam 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
2koryntian

Witam. Proszę o wytłumaczenie i pomoc. Znajomi jeden na emeryturze drugi zarejestrowany w urzędzie pracy w tym roku pracowali 2 miesiące na zbiorach gruszek i teraz dostali od pracodawcy takie pisma: Begleitblatt zum versenden der anlagen. Steuerjahr 2020 (einkunfte des Jahres 2019) oraz takie pismo: Erklarung zur steuer der gebietsfremden. Proszę o wytłumaczenie i informacje czy te oba pisma obligują do rozliczenia zarobków z Belgii z tych dwóch miesięcy? Czy są one tylko swego rodzaju informacją podatkową nie wymuszającą złożenia w urzędzie skarbowym w Polsce zeznania podatkowego? A i jeszcze proszę o informację czy muszę odesłać wypełnioną ankietę jaką otrzymałem z tymi pismami do Belgii? Z góry dziękuje za informację.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
2koryntian

Ok. Chodzi o formularze podatkowe i o przepływ danych pomiędzy urzędami drogą elektroniczną. Czy ktoś wie czy za rok 2020 pracując w Belgi jako nierezydent 2 miesiące w pracy sezonowej muszę taki dochód wykazać w zeznaniu podatkowym w Polsce czy też nie?

Edytowane przez 2koryntian

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×