Skocz do zawartości
Belgia.net

Rekomendowane odpowiedzi

kejti

Skoro ma kontrakt z firma belgijska i rozlicza sie tutaj, to skladki odprowadzane sa tez tutaj. Niech zapyta pracodawcy do jakiej fundacji kinderbijslag nalezy i tam skladajcie wniosek o kraamgeld. Mozna skladac od 6 miesiaca ciazy, pod warunkiem ze oboje tu jestescie oficjalnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
angelika20

No wlasnie moj chlopak ma anex 19 na razie, ale to jeszcze troche czasu, bo dopiero w 2 miesiac jestem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kejti

No to do tego czasu moze uda Wam sie akurat zalatwic formalnosci zwiazane z pobytem. Swiadczenie i tak jest wyplacane nie wczesniej jak 2 miesiace przed przewidywana data porodu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kika

Skoro ma kontrakt z firma belgijska i rozlicza sie tutaj, to skladki odprowadzane sa tez tutaj. Niech zapyta pracodawcy do jakiej fundacji kinderbijslag nalezy i tam skladajcie wniosek o kraamgeld. Mozna skladac od 6 miesiaca ciazy, pod warunkiem ze oboje tu jestescie oficjalnie.

 

Jak matka pracuje oficjalnie, a ojciec np. pracuje w Polsce (lub innum kraju) to nie dostana becikowego? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kejti

jak jedno z rodzicow pracuje tutaj to ma prawo do swiadczen. Tylko wowczas Belgia kontaktuje sie  ze strona polska, badz inna zeby zweryfikowac jakie swiadczenia wyplacone zostaly tam i wowczas Belgia wyplaca np. tylko roznice. Wszystko zalezy od danej sytuacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pysiak75

a może ktoś wie jaki konkretnie formularz powinnam wypełnić ubiegając się o becikowe jeśli matka jest na chomage a ojciec dziecka pracuje na statusie assoscie activ? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lilly0

Czy ktoś wie, jestem teraz bezrobotna,przepracowałam tutaj ponad 4 lata, mój mąż pracuje na kontraktach tygodniowych przez interim. Kto powinien złożyć wniosek o becikowe,ja w mojej ostatniej fundacji kinderbijslag do której należałam czy on?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elaozkan

Allocation ou prime de naissance

Une naissance donne droit à une prime de naissance, également appelée allocation de naissance. La prime de naissance existe tant pour les travailleurs salariés que pour les indépendants, et les montants sont identiques.

Vous pouvez demander cette prime à partir du 6e mois de grossesse.

Le père demande généralement la prime de naissance. S'il n'est pas salarié, c'est la mère qui en fait la demande. C'est également la mère qui reçoit la prime. 

Celui qui est sans emploi, malade ou pensionné suit la même procédure qu'un travailleur salarié.

La prime de naissance doit être demandée :

  • à la caisse d'allocations familiales de votre employeur 
  • à la caisse d'allocations familiales de votre dernier employeur, si vous êtes sans emploi, malade ou pensionné 
  • à votre caisse d'assurances sociales, si vous êtes un travailleur indépendant 
  • à l'Office national d'allocations familiales pour travailleurs salariés (ONAFTS), si vous n'avez jamais travaillé, que vous travaillez dans l'enseignement ou que vous êtes travailleur frontalier.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pysiak75

dziękuję, ale a to wszystko wiem, chodzi mi o to czy formularz na jakim powinnam to złożyć jest taki sam jak dla normalnych pracowników ( Formularz E) czy jest jakiś inny, bo nigdzie nie mogę znaleźć odnośnie tego informacji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pysiak75

to nie chodzi o to, że po polsku czy po francusku, jeśli ktoś konkretnie zna odpowiedź na pytanie to fajnie, bo wszędzie każdy mówi co innego, ale chyba najlepiej będzie jak wypełnie dwa jakie są i chyba Pan/ Pani z Parteny sama sobie wybierze który jest odpowiedni

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kejti

Zazwyczaj to ojciec sklada wniosek i przez niego "otwierane" jest prawo do swiadczen, chyba ze nie pracuje i nie dostaje zadnego zasilku, a matka pracuje badzdostaje zailek np dla bezrobotnych.No to wowczas ona sklada wniosek. Rowniez jak ojciec jest samozatrudniony to tez ona sklada wniosek, jesli pracuje naturalnie. Formularz o swiadczenia z tytulu narodzin dziecka jest jeden i jest to MODE. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pysiak75

tak ja dokładnie to rozumiem i w naszym przypadku to ojciec składa wniosek ponieważ ja obecnie przebywam na zasiłku dla bezrobotnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
danetbxl

hejka,a jak dlugo czeka sie(w przyblizeniu) na wyplate becikowego od zlozenia dokumentow?zaznacze,ze za 2 mce mam termin porodu a reszte dokumentow mam zamiar doslas do acerty po weekendzie,bo przyslali mi w pt zeby przyslac im nr konta potwierdzony  przez moj bank.jak ktos wie cos na ten temat to n iech napisze.dzieki i pzdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pysiak75

zaczynają wypłacać właśnie od 2 msc przed planowaną datą porodu także jak szybko prześlesz im papier z nr konta to powinnaś może nawet w ciągu tygodnia max 2 dostać pien iądze :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
danetbxl

ok,dzieki

wszystkim oczekujacym potomstwa zycze powodzenia w zalatwianiu spraw i szczesliwego rozwiazania

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dawid123

Mam pytank. Mam znajomo ktora jest bezrobotna I sama wychowuje dziecko. Dorabia na czarno przy pilnowaniu dzieci czy nalezy jej sie becikowe I rodzinne? Zaznaczam pracowala wczesniej legalnie I ma karte pobytu dziecko urodzilo sie w brukseli

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marysia245

Witam mam pytanie odnosnie dokumetow na becikowe. Rodze za tydzien a moj chłopak jest na wypowiedzeniu z pracy (sam sie zwolnił) ubezpieczony jest w acv  i CM chmiałabym wiedziec kto ma składac wniosek o becikowe ja czy on? ja jestem juz na macierzyńskim 1

tydzien  

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marysia245

jeżeli pracowalas legalnie to powinnas już dawno zlozyc papiery o becikowe normalnie można skladac od końca 5 miesiąca ciąży

TAK ALE NIE WIEDZIAŁAM A CO JUZ JEST ZA POZNO ABYM ZŁOZYŁA?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marysia245

 

jeżeli pracowalas legalnie to powinnas już dawno zlozyc papiery o becikowe normalnie można skladac od końca 5 miesiąca ciąży

TAK ALE NIE WIEDZIAŁAM A CO JUZ JEST ZA POZNO ABYM ZŁOZYŁA?

 

iLE czeka sie na takie becikowe?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×