Skocz do zawartości
Belgia.net

Rekomendowane odpowiedzi

Filip26

Ja czekałem ponad pół roku z tym , że żona już jest w Belgii od czasu kiedy składaliśmy o rodzinne.Najwięcej czasu schodzi z korespondencja miedzy belgijskim urzędem a polskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość

J juz to wszystko u nich wyjaśniłam nie mam kontaktu z byłym mężem nie znam jego adreu po rozwodzie jestem 15 lat w Polsce nie jest zameldowany 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pandorax

Znajoma stara sie o rodzinne, mieszka w Pl z dziecmi, jej maz pracuje tutaj. Ma dziecko niepelnosprawne i prawo do zasilku pielegnacyjnego. Starajac sie o tutejsze rodzinne kazali jej rowniez zrezygnowac z tego zasilku. Czy to normalne, orientuje sie ktos?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kejti
17 minut temu, Pandorax napisał:

Znajoma stara sie o rodzinne, mieszka w Pl z dziecmi, jej maz pracuje tutaj. Ma dziecko niepelnosprawne i prawo do zasilku pielegnacyjnego. Starajac sie o tutejsze rodzinne kazali jej rowniez zrezygnowac z tego zasilku. Czy to normalne, orientuje sie ktos?

Mysle ze to troche dziwne zby kazali jej zrezygnowac. Przeciez w przypadku dziecka niepelnosprawngeo i tutaj nalezy sie dodatkowo "kinderbijslag voor mindervalide kind". Byloby dziwne zeby miala zrezygnowac bo przeciez i tak tutaj bedzie nalezec jej sie roznica.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sweet

Wg Opieki Społecznej nie można brać zasiłków w dwóch różnych krajach, jeśli gdzieś przyznano rodzinne to do innych zasiłków traci się prawo, ale skoro dziecko mieszka w Polsce to jak niby ma przejść komisję orzekającą w Belgii... Powinny być od tego jakieś przepisy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kejti

Ale ma prawo do roznicy swiadczen. Czyli Belgia musi doplacic roznice do swiadczen polskich. A co do dziecka niepelnosprawnego to na podstawie orzeczenia z Polski uruchamia sie procedure tutaj, fundacja sklada wniosek do FOD

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pandorax
1 godzinę temu, sweet napisał:

Wg Opieki Społecznej nie można brać zasiłków w dwóch różnych krajach, jeśli gdzieś przyznano rodzinne to do innych zasiłków traci się prawo, ale skoro dziecko mieszka w Polsce to jak niby ma przejść komisję orzekającą w Belgii... Powinny być od tego jakieś przepisy...

nie mozna brac takich samych zasilkow w roznych krajach, czyli traci sie rodzinne w Pl, na rzecz rodzinnego za granica, ale zasilek pielegnacyjny to nie rodzinne, czy sie myle?

Edytowane przez Pandorax

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kejti

Nic sie nie traci, wyplacana jest poprostu roznica. A zasilek pielegnacyjny jest tutaj postrzegany jako dodatek dla dziecka niepelnosprawnego do zwyklego rodzinnego wiec tutaj to rodzinne. Jutro postaram sie bardziej dodatkowe informacje napisac odnosnie dodatku dla dziecka niepelnosprawnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pandorax
9 minut temu, kejti napisał:

Nic sie nie traci, wyplacana jest poprostu roznica. A zasilek pielegnacyjny jest tutaj postrzegany jako dodatek dla dziecka niepelnosprawnego do zwyklego rodzinnego wiec tutaj to rodzinne. Jutro postaram sie bardziej dodatkowe informacje napisac odnosnie dodatku dla dziecka niepelnosprawnego.

Dziekuje za odpowiedz. Czy mam rozumiec, ze wraz z dokumentami do rodzinnego musi rowniez dolaczyc postanowienie o zasilku opiekunczym?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kejti

Jesli dopiero bedzie skladany wniosek o zasilek rodzinny tutaj to nalezaloby dolaczyc orzeczenie o niepelnosprawnosci. I tak po rozpoczeciu procedury bedzie najpierw trzeba dostarczyc dokumenty z Polski (z urzedu wypelniajacego zasilek E411, z urzedu miasta E401 i matka bedzie muaiala wypelnic P12), ale to juz dalszy etap. Fundacja tutaj poinfomuje o tym w liscie po ropatrzeniu najpierw wniosku

Edytowane przez kejti

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kejti
Dnia ‎20‎/‎03‎/‎2016 o 15:48, Pandorax napisał:

Dziekuje za odpowiedz. Czy mam rozumiec, ze wraz z dokumentami do rodzinnego musi rowniez dolaczyc postanowienie o zasilku opiekunczym?

 

Nawiazujac jeszcze do tematu. Tak wiec w przypadku dziecka niepelnosprawnego sklada sie tutaj poprostu normalny wniosek o swiadczenia rodzinne i dolaczyc prosze orzeczenie o nieplnosprawnosci. Kinderbijslagfonds zlozy wniosek w F.O.D. z zapytaniem o rozpoczecie procedury o tzw. erkening-  uznania. I dalej to juz FOD bedzie sie kontaktowal z matka. Napewno trzeba bedzie dostarczac jakas dokumentacje lekarska itd. Ale to juz procedura FOD. W kazdym razie przewaznie jest to uznawane. A ze swiadczen jakichkolwiek w Polsce nie musi rezygnowac bo Belgia bedzie tylko doplacac roznice.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nilooc

witam pracuje od kwietn8ia w belgi zona z dziecmi jest w PL  kiedy i gdzie jak moge zlozyc wnioski o rodzinne pracuje przez interim i ubezpieczycielem jest prawdopodobnie Attienta prosze o odp. moze ktos ma gotowy wzniosek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sylwiaaa69

witam,  może ktoś wie czy przysługuje mi rodzinne/becikowe jeśli pobieram zasilek dla bezrobotnych.? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jarek20ss

Witam mam pytanie Pracuje w Belgi legalnie przez interim moja zona jest w ciazy i jest w Polsce i tam rodzi. I moje pytanie czy Tu nalezy mi sie tzw porodowe 1200e cos koło tego. I Czy nalezy mi sie rodzinne na dziecko pieniazki . Jak tam to co musze zrobic i gdzie sie udac

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Filip26

Należy się i jedno i drugie.Zapytaj swojego pracodawce w jakim kinderbijslagfons jest i tam złóż dokumenty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nilooc

witam czekamy juz 13 mcy na pieniqdze z rodzinnego Attientta czy to zawswe tak trwa? ostatnie dok chcieli z marcu teraz cisza: probuje sie zalogowac na ich stronie i komunikat jest nationalnumber stemt niet overeen met bijslagtrekkende loguje sie przez czytnik: czy ktos moze cos doradzic co robic z tym ze tak dlugo oraz z blede, z czasie logowania

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×