Skocz do zawartości
Belgia.net

Kaucja Przez Caps

Rekomendowane odpowiedzi

zuza29

witam. Czy ktoś wie coś o możliwości zapłacenia kaucji za mieszkanie przez caps? Jakie wymogi trzeba spełnić?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elaozkan

witam. Czy ktoś wie coś o możliwości zapłacenia kaucji za mieszkanie przez caps? Jakie wymogi trzeba spełnić?

 
Trois formes de garantie locative

Le locataire peut choisir entre trois sortes de garantie :

Une garantie versée sur un compte bloqué au nom du preneur

Cette garantie ne peut pas dépasser un montant équivalent à 2 mois de loyer. Le montant doit obligatoirement être placé dans une institution financière sur un compte bloqué au nom du preneur. 

Lorsque le bailleur est en possession de la garantie et s’abstient de la placer sur un compte bloqué, il est tenu de payer au preneur des intérêts au taux moyen du marché financier sur le montant de la garantie. Lorsque le bailleur reste en défaut même après une mise en demeure du preneur, il doit payer, à partir de cette mise en demeure, l’intérêt légal sur le montant de la garantie.

Une garantie bancaire que le preneur verse en plusieurs mensualités

La garantie ne peut pas dépasser un montant équivalent à 3 mois de loyer. Si le locataire choisit cette solution, une institution financière garantit le montant total de la garantie à compter de la conclusion du bail. Le preneur s’engage à reconstituer totalement cette garantie, par mensualités constantes, pendant la durée du contrat, avec un maximum de 3 ans. Le preneur n’est redevable d’aucun intérêt à l’institution financière. Dès que le preneur aura constitué le montant total de la garantie, l'institution financière lui accordera des intérêts. 

Le preneur est tenu d’introduire sa demande pour une garantie bancaire auprès de l’institution financière auprès de laquelle il dispose du compte bancaire sur lequel sont versés ses revenus professionnels ou de remplacement. Même si le preneur n'est pas solvable, l’institution financière ne peut refuser la garantie.

Une garantie bancaire résultant d’un contrat type entre le CPAS et une institution financière

Si le preneur opte pour cette solution, le CPAS doit alors introduire une demande auprès de l’institution financière. Dans ce cas également, la garantie ne peut excéder un montant équivalent à 3 mois de loyer.

Remboursement

A la fin du bail, la garantie et les intérêts sont rendus au locataire, pour autant qu’il se soit acquitté de toutes ses obligations. L'institution financière ne peut rembourser la garantie que si le locataire peut produire un accord écrit entre lui et le bailleur (ou une copie d'un jugement). L'accord écrit est une lettre ou un formulaire de la banque. Il doit être rédigé après la résiliation du contrat et les deux parties doivent le signer.

Voir aussi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zuza29

Dzięki. Mam jeszcze jedno pytanie jeśli najemca zgodziłby się na zapłatę kaucji przez CPAS  to orientujesz się jakie tam są procedury?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

Znam dosc dobrze ten temat i prawnie jest taka mozliwosc,ale hhhhmmm czy ktos zna wlasciciela takiego z ulicy,ktory zgodzil sie na taka forme gwarancji???Ja nie, ta forma jest najczesciej uzywana przez tzw socjalne asbl ktore maja u siebie mieszkania i sa jakby ich zarzadcami. TZN jest wlasciciel,on dostaje czynsz,ale pomniejszony o 10% bo cala administracja i zarzadzaniem zajmuje sie agencja. Jezeli jednak znajdziesz takiego wlasciciela to w tym wypadku pieniadze zostaja na koncie CPAS, a on tylko musi podpisac i podac swoje dane.Pozniej ty co miesiac splacasz CPAS ta gwarancje,ktora jest na specjalnym subkoncie w ich banku.I tu jest problem,bo jak bedziesz wyprowadzac sie to choc juz splaciles gwarancje to ona jest ciagle na koncie CPAS czego wlasciciele najczesciej nie toleruja

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aneta75

wtrace tu swoje trzy grosze, a niech Ola mnie poprawi jesli wie lepiej  :)

Nie wszystkie Socjalne Agencje Mieszkaniowe rzadaja od przyszlych wlascicieli umowy z ogolnym zarzadzaniem. Z tego co sie orjetuje to jest tylko jedna a reszta bierze mieszkania ze zwyczajna umowa na 3 lata lub 9 lat. Koszty zarzadzania to 5% od placonego czynszu w Brukseli i Walonni, a nie 10% ale moze tak jest we Flandri tego nie potwierdze. 

Dla przykladu podam ze wlasciciel za 2 pokojowe mieszkanie nie dostanie wiecej niz 522€ miesiecznie a lokater placi 436€. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zuza29

Znam dosc dobrze ten temat i prawnie jest taka mozliwosc,ale hhhhmmm czy ktos zna wlasciciela takiego z ulicy,ktory zgodzil sie na taka forme gwarancji???Ja nie, ta forma jest najczesciej uzywana przez tzw socjalne asbl ktore maja u siebie mieszkania i sa jakby ich zarzadcami. TZN jest wlasciciel,on dostaje czynsz,ale pomniejszony o 10% bo cala administracja i zarzadzaniem zajmuje sie agencja. Jezeli jednak znajdziesz takiego wlasciciela to w tym wypadku pieniadze zostaja na koncie CPAS, a on tylko musi podpisac i podac swoje dane.Pozniej ty co miesiac splacasz CPAS ta gwarancje,ktora jest na specjalnym subkoncie w ich banku.I tu jest problem,bo jak bedziesz wyprowadzac sie to choc juz splaciles gwarancje to ona jest ciagle na koncie CPAS czego wlasciciele najczesciej nie toleruja

Witam. Czyli jak nie mam mieszkania socjalnego, tylko sama znalazłam ogłoszenie więc taka forma odpada zapłacenia kaucji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elaozkan

 

Znam dosc dobrze ten temat i prawnie jest taka mozliwosc,ale hhhhmmm czy ktos zna wlasciciela takiego z ulicy,ktory zgodzil sie na taka forme gwarancji???Ja nie, ta forma jest najczesciej uzywana przez tzw socjalne asbl ktore maja u siebie mieszkania i sa jakby ich zarzadcami. TZN jest wlasciciel,on dostaje czynsz,ale pomniejszony o 10% bo cala administracja i zarzadzaniem zajmuje sie agencja. Jezeli jednak znajdziesz takiego wlasciciela to w tym wypadku pieniadze zostaja na koncie CPAS, a on tylko musi podpisac i podac swoje dane.Pozniej ty co miesiac splacasz CPAS ta gwarancje,ktora jest na specjalnym subkoncie w ich banku.I tu jest problem,bo jak bedziesz wyprowadzac sie to choc juz splaciles gwarancje to ona jest ciagle na koncie CPAS czego wlasciciele najczesciej nie toleruja

Witam. Czyli jak nie mam mieszkania socjalnego, tylko sama znalazłam ogłoszenie więc taka forma odpada zapłacenia kaucji?

 

to sprawa do rozpatrzenia w CPAS, danego urzedu gminy,tam gdzie masz mieszkanie chcesz wynajac,tam skladasz wniosek o taka pomoc

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

Najpierw dogadaj sie z wlascicielem czy zgodzi sie na taka forme gwarancji, bo nawet jezeli CPAS zgodzi ci sie pozyczyc, to…. Ja wiem,ze z wlascicielami w tym temacie jest wielki problem
Co do tych 5 czy 10% to ja mysle,ze to zalezy od tych agencji ktore jak by nie bylo sa takimi prywatnymi biznesami. Ja slyszalam,ze w Gent biora 10%;Oczywiscie nie mylic tego z biurami wynajmujacymi mieszkania socjalne,bo to inna sprawa. Te agencje sa posrednikami w wynajmie wtornym

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aneta75

Najpierw dogadaj sie z wlascicielem czy zgodzi sie na taka forme gwarancji, bo nawet jezeli CPAS zgodzi ci sie pozyczyc, to…. Ja wiem,ze z wlascicielami w tym temacie jest wielki problem

Co do tych 5 czy 10% to ja mysle,ze to zalezy od tych agencji ktore jak by nie bylo sa takimi prywatnymi biznesami. Ja slyszalam,ze w Gent biora 10%;Oczywiscie nie mylic tego z biurami wynajmujacymi mieszkania socjalne,bo to inna sprawa. Te agencje sa posrednikami w wynajmie wtornym

 

Tak jak mowilam we Flandri moze byc inaczej, ale w Brukseli to FDAIS kieruje wszystkimi agencjami socjalnymi i sa to ASBL a nie prywatne biznesy. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

1/ chyba chodzi ci o FEDAIS????

2/ A  czy nie slyszalas ze ASBL to tez moze byc prywatny biznes??? Inajczesciej jest... wystarczy ze zbiora sie 2-3 osoby i beda mialy pomysl na wlasnie taki biznes... ale w zwiazku z tym ze robia to zarobkowo to musza podlegac troche innemu prawu

Ale faktycznie w BXL jest tego troche.... moze komus przyda sie ten link http://fedais.be/candidat-locataire/accueil/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aneta75

1/ chyba chodzi ci o FEDAIS????

2/ A  czy nie slyszalas ze ASBL to tez moze byc prywatny biznes??? Inajczesciej jest... wystarczy ze zbiora sie 2-3 osoby i beda mialy pomysl na wlasnie taki biznes... ale w zwiazku z tym ze robia to zarobkowo to musza podlegac troche innemu prawu

Ale faktycznie w BXL jest tego troche.... moze komus przyda sie ten link http://fedais.be/candidat-locataire/accueil/

Tak dokladnie chodzi o FEDAIS :)

A nie pomylily ci sie pojecia i nie chodzi ci o SPRL ???

ASBL to spolka w ktorej powinny byc minimum 3 osoby ktora nie moze realizowac wzbogacenia, moga miec dzalalnosc odlpatna ale tylko w celu przytrzymania a nie zysku. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×