Skocz do zawartości
Belgia.net

Zwrot podatku

Rekomendowane odpowiedzi

sweet

Jeśli ty i dzieci mieszkacie w Polsce, twój mąż został rozliczony przez urząd jako osoba samotna. tu fragment z artykułu w gazetka.be (sprzed ponad roku):

 

Osoby mające członków rodziny za granicą

W zasadzie osoby takie są rozliczane w Belgii jako osoby samotne, ponieważ pozostają w separacji ze swoim współmałżonkiem, który mieszka w innym kraju. Jeśli jednak centrum życiowe podatnika pozostaje w kraju pochodzenia, może on ubiegać się o opodatkowanie jako nierezydent i wówczas może być rozliczony wraz ze swoim współmałżonkiem i dziećmi, przebywającymi w kraju pochodzenia. O fiskalnym statusie podatnika (rezydent czy nierezydent) i sposobie opodatkowania decyduje urząd skarbowy. W celu ustalenia statusu podatkowego należy złożyć wniosek, pismo lub odwołanie do swojego urzędu skarbowego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nieosiagalny 71

Napisać odwołanie 

Przedstawić dokumenty z Polski 

- Akt małzeństwa na deuku europejskim 

- Pezetłumaczone zaswiadczenie z urzedu miasta że mieszkacie razem pod jednym adresem 

-Przetłumaczone zaswiadczenie zony o dochodach z Urzedu skarbowego 

Odwołanie napisac do wyzszej instancji 

 

Najlepiej załatwić przez zwiazki zawodowe 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Phibrizzo

Hej mam trudnosci ze zrozumieniem mojej sytuacji podatkowej. Moze ktos zechce mi doradzic:

 

Sytuacja wyglada nastepujaco:

do konca lipca 2014 roku pracowalem w Polsce na etacie

od sierpnia 2014 roku pracuje w Belgii

po przyjezdzie tutaj zameldowalem sie w commune (ponoc jest to wymagane)

moj pracodawca placi zaliczki na podatek dochodowy za moja prace w Belgii

 

1) Jesli przepracowalem w danym roku podatkowym tylko 5 miesiecy w Belgii zas pozostale 7 miesiecy przepracowalem w Polsce czy mam obowiazek skladania rocznego zeznania podatkowego takze w Belgii ? Jedna z firm zajmujacych sie rozliczaniem polakow twierdzi ze nie mam takiego obowiazku jesli przepracowalem mniej niz 183 dni w danym roku podatkowym i jesli nie chce zwrotu.

 

2) Ta sama firma twierdzi ze jesli chociaz raz sie rozlicze z podatku bede otrzymywal od Belgijskiego fiskusa dokumenty do rozliczenia sie co roku. Poniewaz w przyszlych latach nie mam zamiaru pracowac w Belgii czy bede i tak zmuszony wysylac im (do konca zycia ?) tzn zerowe zeznania roczne. Nadmienie tylko ze mam zamiar wymeldowac sie z commune z koncem roku. Informacje ta znalazlem na stronie:http://nowa.perfectazwrotpodatku.pl/belgia/zwrot-podatku.html Cytat: " Ci, którzy chociaż jeden raz złożą zeznanie roczne w Belgii, otrzymają w kolejnych latach (z belgijskiego Urzędu Skarbowego) wezwanie lub dokumenty do rozliczenia podatku."
 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
agnieszka123456

CZY KTOŚ Z WAS NIE OTRZYMAŁ JESZCZE ZWROTU PODATKU ZA 2013 ROK ? CZY TO JEST MOŻLIWE ŻE DO TEJ PORY NIE WYPŁACAJĄ PIENIĘDZY?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ewajaro

witam,

 

Mieszkam w Belgii od czerwca tego roku. Pytanie,które chce zadac pewnie juz tu padło kiedyś. Chodzi mi o rozliczenie roczne z belgijskim urzedem skarbowym. Mąż pracuje sam, mamy jedno dziecko-3letniego chlopca, mieszkamy w wynajetym mieszkaniu, Nie korzystamy z pomocy Państwa (jedynie syn dostaje 90 euro miesiecznie ). Mąż zarabia okolo 2000euro na rękę. Treaz pytanie : czy któs może jest w stanie mi wyliczyć czy będziemy mieli zwrot czy może podatek do zapłaty za przepracowany tu w połowie rok 2015? serdecznie dziękuję za wyrozumiałość i ewentualnie udzieloną odpowiedź.\pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

NIKT ci tego nie powie, bo np nie piszesz co mozesz sobie odpisac-ubezpieczenie na zycie, wysylka pieniedzy do PL, czeki TS. No i to dopiero za rok na wiosne bedziesz wypelniac deklaracje podatkowa, jak masz tu meldunek to bedziecie rozliczac sie razem.Jezeli zrobicie to online to bedziesz wiedziala od razu ile na plus czy minus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ewajaro

NIKT ci tego nie powie, bo np nie piszesz co mozesz sobie odpisac-ubezpieczenie na zycie, wysylka pieniedzy do PL, czeki TS. No i to dopiero za rok na wiosne bedziesz wypelniac deklaracje podatkowa, jak masz tu meldunek to bedziecie rozliczac sie razem.Jezeli zrobicie to online to bedziesz wiedziala od razu ile na plus czy minus

ubezpieczenie na zycie, wysylka pieniedzy do PL, czeki TS. -  zaden ze wspomnianych tutaj typów ewentualnych ulg nas nie dotyczy. Jesli moge dopytac...skoro mieszakamy tu od czerwca to rozliczac sie bedziemy wiosną 2016 za polowe roku 2015?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ewajaro

 

 

NIKT ci tego nie powie, bo np nie piszesz co mozesz sobie odpisac-ubezpieczenie na zycie, wysylka pieniedzy do PL, czeki TS. No i to dopiero za rok na wiosne bedziesz wypelniac deklaracje podatkowa, jak masz tu meldunek to bedziecie rozliczac sie razem.Jezeli zrobicie to online to bedziesz wiedziala od razu ile na plus czy minus

ubezpieczenie na zycie, wysylka pieniedzy do PL, czeki TS. -  zaden ze wspomnianych tutaj typów ewentualnych ulg nas nie dotyczy. Jesli moge dopytac...skoro mieszakamy tu od czerwca to rozliczac sie bedziemy wiosną 2016 za polowe roku 2015?

 

 

tak , za rok 2015 rozliczacie sie w 2016 .  a maz  pracuje jako pracownik czy moze wspoludzialowiec ?

Mąż pracuje jako  indepandent active,

POZDRAWIAM

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ewajaro

witam i ponawiam swoje zapytanie:

chodzi mi o mozliwosc wyliczenia mniej wiecej ewentualnego podatku do zaplaty. Moze ktos z Was mial podobna sytuację? Mąż pracuje sam, zarabia przewaznie ok 2000 euro nigdy wiecej, mamy jedno dziecko w wieku 3 lat, wynajmujemy mieszkanie i w sumie nie mamy innych kosztów, które uprawniałyby nas do dodatkowej ulgi. Dodam, żę maż pracuje jako wspólnik w firmie brata. będę wdzieczna za pomoc

 

serdecznie pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
agnieszka

dzis dostalam w zoomit-cie ze do 25/11 maja mi oddac  chociaz raz podatek...Korzystacie tez z zoomit?

hej Ola , mi juz drugi raz ten zomit no konto przychodzi. taki list od belastigbu, mozna go sobie wydrukowac.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pracujaca

Zmieniłam i adres i nie dostałam jeszcze listu z premii  ani z podatku a już dużo ludzi dostało! W biurze zgłosiłam zmianę adresu pod koniec października.

Czy wyślą mi na nowy adres czy raczej na stary? Może ktoś orientuje się jak to jest?!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
klanka

Zmieniłam i adres i nie dostałam jeszcze listu z premii  ani z podatku a już dużo ludzi dostało! W biurze zgłosiłam zmianę adresu pod koniec października.

Czy wyślą mi na nowy adres czy raczej na stary? Może ktoś orientuje się jak to jest?!

 

Wszystko zależy od tego ile czasu było pomiędzy Twoją zmianą adresu, a przewidywaną wypłatą premii. Jeśli przynajmniej tydzień (dane muszą być wprowadzone do systemu, a to nie zawsze dzieje się z chwilą wizyty w urzędzie) to powinny dojść na nowy adres. Zawsze możesz wybrać się do urzędu i zapytać czy juz wysłali i jesli tak to na jaki adres.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Przemooo

Jeżeli rozliczyłem sie 20 października tego roku za 2014 rok , kiedy najszybciej mogę się spodziewać zwrotu ? A kiedy najpóźniej . Czy ktoś morze odp. Na moje pytanie ? Bardzo prosze o konkretne opinie .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
azza

Rozliczenie złożone w maju,pismo o zwrocie przyszło w listopadzie o treści.....zwrot podatku w grudniu.

W ubiegłym roku rozliczenie w czerwcu,pieniądze przyszły w kwietniu.

Tu nie ma jakiegoś klucza,jedni dostają szybko inni czekają nawet 10 miesiecy.

Zalezy od urzędu:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maniala14

Witam! Mam pytanie na temat rozliczenia. Mieszkam razem z dziewczyną i naszą córką. Nie mamy ślubu. Ja pracuję od końca lipca przez interim, moja dziewczyna od kwietnia tego roku lecz miała 2 miesięczna przerwę ponieważ zmieniała pracę, teraz pracuje na umowę na stałe na pół etatu. I chciałem zapytać jak będzie nam lepiej się rozliczać osobno? Czy lepiej zgłosić konkubinat? Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mariusz310

WITAM. PRZYSŁALI MI INFO O ZWROCIE PODATKU ALE MUSZE WYSŁAC IM NUMER KONTA DROGA ELEKTRONICZNA A NIE POSIADAM DOWODU BELGIJSKIEGO WIEC NIE MOGE SIE ZALOGOWAC NA MINFIN JEST JAKIS INNY SPOSOB? DZIĘKI ZA ODP.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
MariuszC

Witam. W zeszłym roku rozliczyłem się  po raz pierwszy za 2014r. Dokładnie w listopadzie. Nie jestem tu zameldowany. Pracuje przez interim na tyg.kontraktach. W firmie belgijskiej i na belgijskich zasadach. Moje pytanie brzmi. Do kiedy urząd ma czas na przysłanie listu z wysokością zwrotu i terminem przelewu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×