Skocz do zawartości
Belgia.net

Cm

Rekomendowane odpowiedzi

kmaly

Dzień dobry,

Proszę o informację  w jakiej instytucji można interweniować w poniższej sprawie. Jestem na zeolnienii lekarskim po zakończeniu interima. Wyslalem wszystkie wymagane dokumenty do CM moj pracodawca wysłał tylko do cm plik informacyjny dotyczący mojego zatrudnienia za ostatni tydzień pracy 38 godzin. CM odmowil swiadczenia bo wymagane jest 180 godzin pracy w ostatnim 1.5 roku , ja pracowalem w tym roku ok 4 miesiecy wiec mam duzo wiecej natomiast z pracodawca nie idzie sie dogadac nie wiem robia ma zlosc czy co. Pisac do Social Security czy gdzie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kmaly

Do końca nie jestem też pewien Cm podało mi w liscie zeby nalezalo sie zasilek chorobowy musze miec przepracowane w okresie poprzedzajacym zwolnienie lekarskie w moim przypadku 1.07.2020 - 31.06.2021 180 i tu jest ciekawostka bo podali godzin a wyliczyli mi ze mialem 38 dni. Pracowalem wtedy w Belgii sezonowo 05.04-23.05.2021 te 38 dni. 

Proszę o podpowiedź bo rozne rzeczy sa w sieci- czy w koncu ja musze miec przepracowane w okresie poprzedzajacym te 180 dni czy godzin? Czy to jest jakos uregulowane prawnie czy tylko wymysl ubezpieczalni i czy mozna sie odwolac od tego jakos?

Jesli nie to w tym okresie pracoealem w Polsce i bede probowal sie ratowac drukiem E104. Tylko ze zgodnie z polska regulacja ten druk nie jest wydawany na wniosek osoby zainterrsoeanej czyli mnje w tym przypadku tylko wlasciwej instytucji. W jaki sposob ewentualnie zobowiazzac Cm do wystapienia do polskiego zusu o potwierdzenie okresow ubezpieczenia na e104?

Z gory dziekuja za wszelka pomoc w temacie

Pozdrawiam

List od cm i uzasadnienie odmowy swiadczenia

"Omaanspraak te maken op een uitkering, moet u in de periode van 01-07-2020 tot en met 30-06-2021 minstens 180 (gelijkgestelde) arbeidsuren aantonen. We beschikken over volgende gegevens:-aantal gewerkte dagen 38"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
KamilR86

witam

przesylam tekst prztlumaczony na transaltor google, z jezyka fr na jezyk PL.

 

System jest niekorzystny dla chorych pracowników tymczasowych
 
Zwykle jako tymczasowy jesteś zatrudniony na umowę dobową lub tygodniową. Dlatego agencje pracy tymczasowej nie są zainteresowane przedłużeniem Twojej umowy ani oferowaniem Ci nowej, gdy zachorujesz. Albo co gorsza, zdarzają się sytuacje, w których agencje pracy tymczasowej próbują skrócić czas trwania planowanych umów, usuwając deklaracje DIMONA za dni, w których zwykle musisz pracować na podstawie umowy.
 
Ustawa o płacach gwarantowanych w razie choroby jest dość skomplikowana. Różni się w zależności od stażu pracy w firmie oraz statusu (pracownik lub pracownik). Ponadto prawo stawia pracowników tymczasowych w niekorzystnej sytuacji w stosunku do pracowników stałych i zachęca ich do kontynuowania pracy, gdy są chorzy.
 
Co zrobić w przypadku choroby podczas pracy tymczasowej?
 
W przypadku choroby podczas pracy tymczasowej należy niezwłocznie powiadomić o tym agencję pracy tymczasowej oraz fundusz powierniczy i przesłać zaświadczenie lekarskie. Wskazane jest również powiadomienie firmy, w której faktycznie pracujesz.
 
Jeśli masz co najmniej jeden miesiąc stażu pracy w tej samej agencji pracy tymczasowej, będziesz uprawniony do wypłaty 100% gwarantowanego wynagrodzenia. Wynagrodzenie gwarantowane będzie wypłacane do końca obecnej umowy (tygodniowo, dobowo, itp.).
 
Przy ustalaniu stażu pracy brane są pod uwagę różne następujące po sobie umowy dobowe lub tygodniowe z tą samą agencją pracy tymczasowej. Można również brać pod uwagę przerwy między dwoma umowami, o ile przerwa ta nie przekracza 7 dni.
 
Po upływie tego okresu gwarantowanego wynagrodzenia wypłacanego przez agencję tymczasową pracownik tymczasowy, który ma co najmniej jeden miesiąc stażu pracy w tej samej agencji i jeden miesiąc stażu w tej samej firmie użytkownika (firmie, w której faktycznie pracujesz), ma prawo do:
Zasiłek chorobowy wypłacany przez kasę chorych (+/- 60% ostatniego wynagrodzenia)
Dodatkowa rekompensata wypłacana przez agencję jako dodatek do zasiłku chorobowego wypłacanego przez kasę chorych do końca pierwszego miesiąca choroby (+/- 25% ostatniego wynagrodzenia)
Jeśli nie spełniasz warunków stażu pracy wymienionych powyżej, Twój fundusz powierniczy wypłaci Ci rekompensatę od pierwszego dnia choroby. Aby uzyskać jego interwencję, natychmiast przekaż kopię swojego zaświadczenia lekarskiego.
 
W przypadku zachorowania bezpośrednio po okresie pracy tymczasowej
 
Jeśli spełniasz określoną liczbę warunków, możesz skorzystać z dodatkowej rekompensaty za interwencję funduszu powierniczego, płatnej przez agencję tymczasową.
Pracownik czasowy, który zachoruje w pierwszym dniu roboczym następującym po zakończeniu okresu pracy tymczasowej, ma prawo do odszkodowania przez jeden tydzień, oprócz interwencji jego funduszu wzajemnego. Ta ostatnia jest opłacana przez agencję pracy tymczasowej i stanowi równowartość +/- 25% wynagrodzenia.
 
Rekompensata ta jest wypłacana tylko w przypadku, gdy:
Pracowałeś przez 65 dni bez przerwy, z tą samą agencją pracy tymczasowej i tą samą firmą użytkownika
Wysłałeś zaświadczenie lekarskie w ciągu 48 godzin od zakończenia umowy o pracę tymczasową.
 
Choroba przewlekła

 
W przypadku długotrwałej choroby (dłużej niż jeden miesiąc choroby), pod pewnymi warunkami może zostać przyznane dodatkowe odszkodowanie w wysokości 40% zasiłku chorobowego wypłacanego przez fundusz ubezpieczeń wzajemnych.
 
Warunki i formularz uzyskania tego odszkodowania można znaleźć na stronie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych dla Pracowników Tymczasowych.
 
Wypadek przy pracy
 
Jako ofiara wypadku przy pracy masz prawo do zwrotu kosztów leczenia oraz wypłaty wynagrodzenia do końca umowy. Pamiętaj, aby natychmiast powiadomić agencję tymczasową.
 
Twoja agencja pracy tymczasowej jest zobowiązana do wypełnienia formularza zgłoszenia wypadku przy pracy.
 
Przekaż zaświadczenia lekarskie i inne wymagane formularze firmie ubezpieczeniowej agencji tymczasowej.

jezeli wyliczyli CI ze miales 38 dni przepracowanych wiec z tego co rozumiem to  nie nalezy Ci sie chorobowe.

jesli CI zalezy na zalatwieniu sprawy to umow sie na spotkanie w CM ,jestem przekonany ze Ci wytlumacza co jest grane. ostatnia rzecza jest zagladanie na internet i szukanie informacji.

Edytowane przez KamilR86

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kmaly

Prosze troche prosciej bo gubie sie w tym wszystkim:

Bylem na kontraktach tygodniowych ostatni 29.11-05.12. Zachorowałem 30.11 i dostalem zwolnienie lekarskie do 24.12.

Pracodawca wypłacil mi za ten ostatni tydzien 29.11-05.12 100 % wynagrodzenia czyli jest ok.

Natomiast za pozostaly okres 06.12-24.12 zlozylem wszystkie dokumenty do Cm. Pracuje sezonowo w belgi w ostatnim okresie 25.10-05.12 czyli mam ponad 1 miesiac u tej agencji u u tego samego pracodawcy wiec Cm powinno mi placic+/- 60% wynagrodzenia? Tak? To skad oni biora ten warunek 180 dni to jest zgodne z prawem? I jak się od tego odwołac? Pisać do social security czy gdzie?

Pozdrawiiam

2 godziny temu, KamilR86 napisał:

witam

przesylam tekst prztlumaczony na transaltor google, z jezyka fr na jezyk PL.

 

System jest niekorzystny dla chorych pracowników tymczasowych
 
Zwykle jako tymczasowy jesteś zatrudniony na umowę dobową lub tygodniową. Dlatego agencje pracy tymczasowej nie są zainteresowane przedłużeniem Twojej umowy ani oferowaniem Ci nowej, gdy zachorujesz. Albo co gorsza, zdarzają się sytuacje, w których agencje pracy tymczasowej próbują skrócić czas trwania planowanych umów, usuwając deklaracje DIMONA za dni, w których zwykle musisz pracować na podstawie umowy.
 
Ustawa o płacach gwarantowanych w razie choroby jest dość skomplikowana. Różni się w zależności od stażu pracy w firmie oraz statusu (pracownik lub pracownik). Ponadto prawo stawia pracowników tymczasowych w niekorzystnej sytuacji w stosunku do pracowników stałych i zachęca ich do kontynuowania pracy, gdy są chorzy.
 
Co zrobić w przypadku choroby podczas pracy tymczasowej?
 
W przypadku choroby podczas pracy tymczasowej należy niezwłocznie powiadomić o tym agencję pracy tymczasowej oraz fundusz powierniczy i przesłać zaświadczenie lekarskie. Wskazane jest również powiadomienie firmy, w której faktycznie pracujesz.
 
Jeśli masz co najmniej jeden miesiąc stażu pracy w tej samej agencji pracy tymczasowej, będziesz uprawniony do wypłaty 100% gwarantowanego wynagrodzenia. Wynagrodzenie gwarantowane będzie wypłacane do końca obecnej umowy (tygodniowo, dobowo, itp.).
 
Przy ustalaniu stażu pracy brane są pod uwagę różne następujące po sobie umowy dobowe lub tygodniowe z tą samą agencją pracy tymczasowej. Można również brać pod uwagę przerwy między dwoma umowami, o ile przerwa ta nie przekracza 7 dni.
 
Po upływie tego okresu gwarantowanego wynagrodzenia wypłacanego przez agencję tymczasową pracownik tymczasowy, który ma co najmniej jeden miesiąc stażu pracy w tej samej agencji i jeden miesiąc stażu w tej samej firmie użytkownika (firmie, w której faktycznie pracujesz), ma prawo do:
Zasiłek chorobowy wypłacany przez kasę chorych (+/- 60% ostatniego wynagrodzenia)
Dodatkowa rekompensata wypłacana przez agencję jako dodatek do zasiłku chorobowego wypłacanego przez kasę chorych do końca pierwszego miesiąca choroby (+/- 25% ostatniego wynagrodzenia)

 

jezeli wyliczyli CI ze miales 38 dni przepracowanych wiec z tego co rozumiem to  nie nalezy Ci sie chorobowe.

jesli CI zalezy na zalatwieniu sprawy to umow sie na spotkanie w CM ,jestem przekonany ze Ci wytlumacza co jest grane. ostatnia rzecza jest zagladanie na internet i szukanie informacji.

Mam ponad miesiac pracy przed zachorowaniem 5 tygodni i 1 dzień a wiec łapie się na okres gwarantowany. Zgodnie z tym co przesłałeś należy się świadczenie 60% dlatego pytam. I nie ma tam nic o tym że muszę mieć w roku poprzedzającym chorobę 180 dni pracy stąd wciąż moje pytanis bo na podstawie braku tych 180 dni odmówili mi świadczenia. Czy to jest w jakieś ustawie czy jak też czytałem ten dokument z francuskiego o interimach i tam nic nie ma o180 dniach.

Ps. Nie mam możliwości bezpośredniego kontaktu z cm gdyż wróciłem do Polski i bede dopiero w marcu w pracy w nastepnym sezonie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×