Skocz do zawartości
Belgia.net

Pomoc rodzicą a podatek

Rekomendowane odpowiedzi

dubros

Witam.

Moja mama ma orzeczenie o stopniu niepelnosprawnosci lekkim, i 1200 zl renty.
Co miesiec wysylam jej jakas kwote i teraz jest pytanie czy istnieje jakas mozliosc odliczenia tego od podatku np pomocy rodzica czy jakas inna opcja ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
v135pr

Dąć sobie spokój - więcej później czasami pytań i papierologi niż wartość odpisu. Sam przerabiałem kiedyś ten temat.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
KamilR86

hej 

z mojej wiedzy jaka posiadam to:

1. musisz miec powod dla ktorego wysylasz kase (beda od ciebie wymagali potwierdzenia ze masz obowiazek placenia mamie predzej czy pozniej

2. jesli twoja mama otrzyma od ciebie kase musi to zglosic do polskiego US. jest to obowiazek. jesli chcesz wysylac kase twojej mamie to uwazaj aby ta kasa nie wplynela na wysokosc renty jaka pobiera

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wojtek198

Witam

Oczywiście że jest możliwość odliczenia kwot wysłanych na pomoc dla rodziców, dzieci etc. Odlicza się 80% od dochodu czyli w zależności od tego kto jakie ma dochody ale najprawdopodobniej połowa z tego czyli około 40% wraca na nasze konto. Sam korzystam z tego od kilku lat, jak również wielu moich znajomych i nigdy nie słyszałem żeby ktokolwiek miał z tym problemy. Sąsiedzi wysyłali na edukacje dla dzieci ok 10tyseuro rocznie . Mieli kontrole ale absolutnie żadnych problemów. Sama kontrola to najprawdopodobniej wydruk z banku z listą przelewów w danym roku i np akt urodzenia potwierdzający powiązanie rodzinne że np osoba która otrzymuje pieniądze jest moja matką etc i to wszystko, ale to tylko w przypadku gdy faktycznie fiskus nas skontroluje i poprosi o te dokumenty np za rok czy dwa. Co do samej deklaracji wystarczy podac sume przelewów z całego roku, imię nazwisko i adres obdarowanego i to wszystko. I co jeszcze ważne nie ma limitów wpłat ale muszą być to wpłaty adekwatne do konkretnej sytuacji. Jeśli nasza mama lub tata dostają renty 1200zł to bez problemu np 200e można wysyłać miesięcznie. Bo 1200zł to logiczne że nie są to środki wystarczające na "normalne życie". Należy również pamiętać o fiskusie w polsce i po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku tj ok 9600zl mamy 6 miesięcy na złożenie do urzędu skarbowego pitu SDZ2. I wtedy należy pamiętać że każda kolejna darowizna to kolejny pit który musimy złożyć. Więc jeśli ktoś przekroczy próg podatkowy a wysyła darowizne co miesiąc to będzie musiał składać 12 takich pitów w ciągu roku( niekoniecznie co miesiąc, można np 2-3 razy w roku, tak żeby ostatnia wpłata nie była później niż pół roku temu). Pozdrawiam i życzę powodzenia. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×