Skocz do zawartości
Belgia.net

Jaka forma podatku.

Rekomendowane odpowiedzi

2koryntian

Witam. Mam D.G.jednoosób. i mam druk A1 z ZUS oraz kontrakt z Firmą Belgijską na 2 lata. Nie mam meldunku w Belgii adres zameldowania i adres firmy jest w Polsce. Będę rozliczał się w Polsce ale czy w Belgii również. Nie wiem tez czy muszę zmienić formę opodatkowania. Aktualnie jestem na ryczałcie ewidencjonowanym w Polsce. Czy muszę zmieniać formę opodatkowania może na zasadach ogólnych? Czy również mojego oddelegowania dotyczą te 186 dni? Proszę o podpowiedź. 

PS. Czy Polskie druczki faktur honorowane są w Belgii? 

Edytowane przez 2koryntian
Dopisanie pytania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
v135pr

Po pierwsze nie jest Pan nigdzie oddelegowany  - prowadzać własna działalność , kto Pana deleguje , co innego będąc zatrudniony w jakiej firmie jako PRACOWNIK wtedy rzeczywiście jest się delegowanym. Po drugie Pana tez obowiązuje te 183 dni pracy tutaj - kłania eis obowiązek meldunkowy, a co za tym idzie również podatki tu. Po trzecie na pewno zarejestrował się Pan w systemie LIMOSA, wiec nie słuchałbym tutejszych stworzycieli prawa fiskalnego, administracyjnego, itd, typu "..... ogarnięta księgowa...." , " .... ja tu pracuje na procenty.....", "..... mam dyspensę od samego króla...." i inne tego typu farmazony> Może i niektórzy maja fuksa, ze są " nietykalni ", ale znam wielu, którzy DROGO zapłacili za próby ominięcia tutejszego prawa. Prosze sie zapoznać z tym:

Wystąpienie do ZUS oraz otrzymanie A1 nie daje nam gwarancji, ze pracujemy przestrzegając wszystkich zasad i wymogów. I tutaj wlasnie pojawia sie juz pierwszy schodek - ktos sobie tak pracuje, rozlicza sie w Polsce, wydaje mu sie ze wszystko jest tak, jak powinno, az tu nagle dowiaduje sie ze jego praca przez A1 nie spelniala warunkow wedlug belgijskiego systemu ubezpieczen i od momentu zlecen w Belgii jego dzialalnosc zostaje zarejestrowana na warunkach belgijskich. Z tym sie wiaze oplata skladek socjalnych do nawet 5 lat do tylu za kazdy kwartal, jak rowniez obliczenie podatku dochodowego, na podstawie zarobkow zadeklarowanych w Polsce.

Prosze Panstwa, tutaj mowimy czasem o kwotach do splacenia w Belgii w wysokosci kilkunastu lub nawet kilkudziesieciu tysiecy euro.

Osoby, ktore znalazly sie w takiej wlasnie sytuacji i ktore zglosily sie do mnie o pomoc, sa zaskoczone, zrozpaczone, oraz przerazone. NIKT NIGDY im nie wytlumaczyl zasad i wymogow, otrzymujac pozwolenie A1 byli pewni ze znaczy to ze robia wszystko tak, jak trzeba, az tu nagle taka okropna niespodzianka........

Czy mozna temu zapobiec? Oczywicie.
Przede wszystkim prosze nie liczyc na pracownika ZUS, choc czasem sie trafi ktos kompetenty, kto zada odpowiednie pytania w trakcie wystapienia o A1 i od razu da takiej osobie odmowe. Zamiast sie na niego boczyc, powinnismy byc wdzieczni, bo moze wlasnie dzieki temu zaoszczedzilismy sobie wielu problemow oraz klopotow finansowych. Wczoraj po raz pierwszy wlasnie mialam do czynienia z taka wlanie sytuacja. I DOBRZE! I tak powinno byc.
Mozna wowczas szybko zareagowac i zrobic wszystko tak, jak nalezy.

Jak inaczej mozna zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom?
Poprzez zapoznanie sie z wymogami, oraz ich przestrzeganiem.
Jest tak wielu Polakow, ktorzy ot uslyszeli o A1 i sie im wydaje ze zlapali Pana Boga za ogon :-)
"Dobra, to robimy......" - bez zadnej wiedzy, ufajac swoim znajomym, ktorzy tez pracuja w tym systemie i mysla ze wszstko jest SUPER, a tak naprawde im tez jakis Jasiek czy Adam podpowiedzieli ze to super system bez wiekszego zaglebienia sie w temat.

Prosze Panstwa, ZUS zezwolenia daje, tylko ze problem jest taki, ze jesli Belgia po jakims czasie odwoluje sie do takiego zezwolenia, to ZUS bardzo szybko przyznaje Belgii racje, a taki Pan Adam czy Piotr musza wowczas poniesc konsekwencje tych decyzji....

Juz kiedys o tym pisalam, ale napisze jeszcze raz jaka pierwsza pomoc dla tych, ktorzy moze po moim poscie zaczna sie choc troche zastanawiac i intersowac swoja sytuacja.

Jesli odpowisz na jedno z nizej wymienionych stwierdzen TAK, to juz powinno Ci sie zaplaic czerwone swiatelko.....

1. Mam firme w Polsce, ktora zalozylem aby pracowac w Belgii. Od samego poczatku otwarcia firmy pracuje w Belgii

2. Jestem zatrudniony w Polsce i oddelegowany prze szefa lub wlasciciela firmy do Belgii i pracuje tu dluzej niz 2 lata

3. Mam firme w Polsce, moja zona i dzieci sa zameldowane w Belgii a ja w Polsce

4. Mam firme w Polsce ale mieszkam i jestem zameldowany w Belgii i tutaj pracuje

5. Mam firme w Polsce, pracuje i w Polsce i w Belgii. Praca w Belgii przynosci mi wiecej niz 75% moich dochodow

6. Mam firme, jestem zameldowany w Polsce ale ostatnio sie ozenilem z osoba, ktora mieszka i pracuje w Belgii.

Mam nadzieje ze ten post pomoze pewnym osobom w poczynieniu wlasciwych krokow.

Pamietajcie, widza to potega.
Jesil ktos sie decyduje na przedsiebiorczosc czy to na warunkach polskich, czy na belgijskich, jest SAM ODPOWIEDZIALNY aby sobie wszystiego przypilnowac. Jest to JEGO BIZNES, do NIEGO nalezy zebranie odpowiednich informacji aby miec calkowita kontrole i nie zyc we mgle.

LICZCIE NA SIEBIE i podchodzcie razsadnie do tak waznych decyzji zyciowych.

Zycze wszystkim sukcesow, ochoty do nauki oraz pokory w przyjmowaniu losowych klapsow ;-)
Oby ich bylo jak najmniej.

Nie trzymaj tej informacji dla siebie. Rozeslij ja, jest jeszcze wiele osob, ktore moze wlasnie potrzebuja przeczytac ten post.
Moze dziki temu zapobiegniesz czyjejsc tragedii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
2koryntian

Witam. A czy delegowanie pracownika wiąże się również z przestrzeganiem 183 dni czy też można delegować na dłużej np. na 2 lata. A czy takiemu pracownikowi będzie przysługiwać ulga na dzieci? Pozdrawiam 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
2koryntian

Dziś udało się dodzwonić do US.

Pan świadcząc usługi ogrodnicze i od czasu do czasu remontowo-budowlane ma obowiązek do rejestracji jako podatnik od towarów i usług (VAT) w Belgii na Belgijskich zasadach i przepisach.

Proszę sprawdzić być może w Belgii też istnieje jakieś zwolnienie z VAT (ja niestety nie znam przepisów podatkowych tego kraju)

Obowiązek ten wynika z faktu iż usługi związane z nieruchomościami podlegają opodatkowaniu w tym kraju, w którym jest położona nieruchomość.

Podatek dochodowy również będzie odprowadzany w Belgii.

Dla Pana oznacza to:

Rejestrację do VAT w Belgii

Wystawianie faktur z belgijskim VAT-em

Płacenie Belgijskiego VAT do Belgii

Pana faktura zostanie opłacona z pomniejszeniem o podatek dochodowy

Proszę również pamiętać, że trzeba będzie złożyć rozliczenie roczne w Belgi i uwzględnić ulgi np.: na dzieci, rozliczenie wspólne z żoną (możliwy jest zwrot podatku)

Być może wato się zorientować czy może Pan wnioskować o zasiłek na dzieci.

W Polsce też należy złożyć rozliczenie roczne w celu udokumentowania dochodu bez obowiązku naliczania i opłacania podatku 

Taką dostałem odpowiedź o księgowej. v135pr co o tym myślisz. Nie lepiej zamknąć działalność i pracować tu jako oddelegowany pracownik z innej firmy. Pozdrawiam 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
v135pr

Najbezpieczniej to pracować tu jako pracownik w belgijskiej firmie - te delegacje tez sa obarczone pewnymi rygorami. Ponadto jaki jest sens pracować tu, a nie mieć pełnych praw co do tutejszego ubezpieczenie. Nasza karta EKUZ to można sobie za przeproszeniem ......

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×