Skocz do zawartości
Belgia.net

Jak to jest z emeryturą w Belgii ?

Rekomendowane odpowiedzi

Burakk

Witam

W Belgii mieszkam i pracuję już od paru dobrych lat i za jakiś czas chce przejść na emeryturę.

Czy żeby dostać pełne świadczenie emerytalne muszę być zameldowany i mieszkać w Belgii ? Czy mogę zjechania do Polski i otrzymywać pełne świadczenie ?

Słyszałem że mieszkając w Polsce mogę dostać tylko dodatek do Polskiej emerytury który wynosi 60% , czy to jest prawda ?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
EmilM

Witam,

To jest dosyć długi temat: obliczyć emeryturę wynikającą z lat pracy, można przez internet. Ta wypracowana emerytura jest emeryturą podstawową i może zostać wypłacona na konto w Polsce.

Dodatek do minimalnej emerytury (tak naprawdę dodatek socjalny) faktycznie się należy ale jeśli emeryt/emerytka zostaje w Belgii w wieku emerytalnym. Jednak jeśli są dzieci w Belgii to one wcześniej czy późnej za to niestety zapłacą. 

Wyliczenie emerytury (kwota/wiek), oraz informacje prawne jak, kiedy, i co dokładnie trzeba załatwić to rozmowa na godzinę. Taka usługa to koszt 70 €. 

Przyjmuję w Antwerpii. Osoby zainteresowane są proszone o wysłanie maila na [email protected]  

Pozdrawiam,

Emil Mulawa - tłumacz przysięgły NL/PL - PL/NL

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×