Skocz do zawartości
Belgia.net

Wynagrodzenie za dzień świąteczny

Rekomendowane odpowiedzi

salceson

Witam. Mam pytanie czy należy mi się wynagrodzenie za dzień świąteczny który wypada po zakończeniu kontraktu. Z tego co usłyszałem od współpracownika pracodawca jest zobowiązany wypłacić pieniądze za każdy dzień świąteczny w ciągu 30 dni od zakończenia kontraktu. Pracowałem przez agencje 6 tygodni od 2 kwietnia do 9 maja 2019 (wszystkie dni robocze i także soboty). Pracę zakończyłem 9 maja a święto wypadało 30 maja (Wniebowstąpienie Pańskie).

Czy należą mi się pieniądze za ten dzień. Jeśli tak to na jaki przepis powinienem się powołać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
salceson

Znalazłem odpowiedź na swoje pytanie na tej stronie: http://pspm.com.pl/page/warunki-pracy-za-granica/belgia/praca-tymczasowa.php

Cytuj

8.    Czy mam prawo do wynagrodzenia za dni świąteczne?

Pracownicy zatrudnieni przez agencję mają prawo do wynagrodzenia za dni świąteczne, które przypadają w czasie ich umowy z agencją. Za te dni należy się pracownikom wynagrodzenie, które wypłaca agencja pracy czasowej (interim).

W niektórych sytuacjach pracownicy tymczasowi mają również prawo do wynagrodzenia za dni świąteczne, które przypadają po zakończeniu umowy z agencją.

Jeśli pracownik miał umowę (lub kilka bezpośrednio następujących po sobie umów) z agencją zatrudnienia na okres:

krótszy niż 15 dni – pracownik nie prawa do wynagrodzenia za dni świąteczne przypadające po zakończeniu umowy z agencją;

od 15 dni do 1 miesiąca – pracownik ma prawo do wynagrodzenia za dni świąteczne przypadające w okresie do 14 dni kalendarzowych od momentu zakończenia umowy z agencją;

dłuższy niż miesiąc – pracownik ma prawo do wynagrodzenia za dni świąteczne przypadające w okresie 30 dni kalendarzowych od chwili zakończenia umowy z agencją.  

Aby uzyskać prawo do wynagrodzenia za dni świąteczne po zakończeniu umowy z agencją, bierze się pod uwagę nie tylko kontrakty na minimum 15 dni, ale również bezpośrednio następujące po sobie krótsze umowy, które razem dają okres zatrudnienia 15 lub więcej dni.

Po skontaktowaniu się z agencją otrzymałem odpowiedź że dostanę pieniądze za dzień świąteczny 30 maja (Wniebowstąpienie Pańskie). Zostanie wypisany kontrakt za ten tydzień. Gdybym się nie upomniał to oczywiście nic bym nie dostał..

Szkoda że większość pracowników agencyjnych nie wie o tym przepisie. Przykładowo kończąc pracę w grudniu należy się nam wynagrodzenie za 25 Grudnia (Boże Narodzenie) i 1 Stycznia (Nowy Rok).

Mam nadzieję się komuś przyda to info.

Edytowane przez salceson
dodanie odnośnika

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×