Skocz do zawartości
Belgia.net

Emerytura- kiedy można się o nią starać? PROŚBA O POMOC

Rekomendowane odpowiedzi

agnes35205

Witam,

Będę bardzo wdzięczna za udzielenie mi informacji czy mogę starać się o emeryturę, bowiem przepracowałam w Brukseli legalnie 8,5 lat i mam 61 lat. 

Ponadto słyszę, że coraz więcej ludzi ubiega się o obywatelstwo tylko po to, żeby mieć wyższą emeryturę, czy to prawda?

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alicia

Zeby miec prawo do najnizszej emerytury w Belgii  czyli  takiej socjalnej trzeba przepracowac 10 lat w Belgii  i w  czasie osiagniecia wieku emerytalnego tzn 67 lat mieszkac w Belgii .Mozna tez laczyc lata pracy w Polsce i wBelgii.Jezeli zdecyduje sie pani wyjechac do Polski i ma pani  wystarczajace lata pracy w Polsce i Belgii to lata pracy w Belgii beda doliczony do polskiej emerytury. Jezeli pozostanie pani w Belgii do 67 rolu  to lata pracy w Polsce beda doliczone.Jezeli  ma pani 40 lat pracy  po zsumowaniu to moze pani przejsc na wczesniejsza emeryture ale tutaj  trzeba sie dowiedziec osobiscie bo to zalezy  od sektora itd .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
EmilM

O emeryturę z Belgii może się pani starać rok przed pani wiekiem emerytalnym. Jeśli pani ma 61 lat, to w chwili obecnej dla pani rocznika wynosi 65 lat jak się nie mylę. Nie prawda co pani Alicia tutaj pisze. Wiek emerytalny wynosi 67 lat dla młodszych roczników.

Fakt jest taki że trzeba połączyć lata pracy w Polsce i w Belgii, do urzędów w obydwu krajach!

Zajmowałem się takimi sprawami, bo moja moja mama zjechała do Polski po 15 latach pracy w Belgii, i jako tłumacz przysięgły (język niderlandzki) pomagałem w załatwieniu formalności. 

Jeśli pani chce, to może pani sprawdzić wiek i kwotę emerytury zakładając że nie zmieni pani pracy do tego czasu.   

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ledy
Dnia 20.11.2018 o 22:27, agnes35205 napisał:

Witam,

Będę bardzo wdzięczna za udzielenie mi informacji czy mogę starać się o emeryturę, bowiem przepracowałam w Brukseli legalnie 8,5 lat i mam 61 lat. 

Ponadto słyszę, że coraz więcej ludzi ubiega się o obywatelstwo tylko po to, żeby mieć wyższą emeryturę, czy to prawda?

 

 

Witam , mając ten wiek na pewno otrzymuje Pani emeryturę z polski , a na emeryturę belgijską należy czekać do 65 r

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×