Skocz do zawartości
Belgia.net

Rekomendowane odpowiedzi

focuss25
Dnia 26.01.2018 o 23:17, staszico napisał:

Można tak ale ze faktur nie trzeba wystawiać to faktycznie bzdura bo nie wiem jak wtedy Twój zleceniodawca i na jakiej podstawie Ci wypłaci pieniądze??

Chodziło mi o to że faktur nie wystawiasz w Polsce, A1 uzyskujesz nie na dwa panstwa Polska-Belgia, delegujesz sie tylko do Belgii. Nie deklarujac zadnego dochodu w Polsce. 

Edytowane przez focuss25

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
staszico

No więc pewnie chodzi Ci o A1 którą otrzymujesz na dwa lata po spełnieniu wcześniejszych warunków w naszym kochanym ZUSIE czyli o przeniesieniu działalności tymczasowo na teren Belgii i to jest dużo lepsze wyjście niż 25% dochodów w pl i A1 masz na rok.  Po 2 latach robisz 2 miechy przerwy i dalej 2 lata można tyrać.

Edytowane przez staszico

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
konrado52

Dzień dobry,  w 2015 r założyłem  dzialanosc gospodarczą w Polsce  na ryczalcie- budowlanka. Na podstawie wyrobionego dokumentu A1 podjalem prace czesciowo w Belgii 70% i w polsce 30% .Pracowałem w Belgii wystawalem faktury , przylatujac do Polski również pracowałem i wstawiłem  faktury na kwoty nizsze adekwatne do realiów Polski, więc główne źródło zarobku pochodziło z Belgii. Dokumentacja prowadzona była w Polsce przez księgową. Rozliczalem się w Polsce i tu płaciłem podatki do US. Zakończyłem  działalność w styczniu 2018. W grudniu 2017 otrzymałem wezwanie do zapłaty również podatku w Belgii. Tamtejszy Urząd  Skarbowy stwierdził że centrum życiowe i gospodarcze było w Belgii i że jestem kawalerem, a mam rodzinę  w Polsce i jednoczesnie  zostałem zaklasyfikowany ich kodem 1250 jako tam zarejestrowany. Wysylalem wyjaśnienia ale nie uznali. Pytanie moje jest  takie czy mają podstawy do podwójnego opodatkowania, czy chroni nas prawo przed zaistniałą sytuacją i czy mam szansę na anulowanie lub zmniejszenie kwoty  podatku .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
RLE

Tak ! Podwójne opodatkowanie występuje wtedy , gdy pracujesz dłużej jak 185 dni w Belgii. Wtedy płacisz podatek w Polsce i Belgii.

Aby uniknąć takiej sytuacji uzgadniasz z szefem aby Limosa była wystawiana tak aby nie przekroczyć tych 185 dni bo tylko na podstawie Limosy urzędnicy belgijscy udowodnią Ci że pracowałeś ponad te 185 dni w roku i dowalą ci podatek. Od zapłaty podatku się nie wykręcisz w Polsce dostaniesz wezwanie do sądu i nakaz zapłaty zaległego podatku. Wiem bo kolega z mojej budowy tak dostał za 4 lata 16 tyś euro podatku do zapłaty i płać albo płacz. Faktury też należy pisać z głową najlepiej raz w miesiącu z dobrze dobrany zakresem dat w których się wykonało usługę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
hunter67

Witam. Być może ktoś miał podobna sytuację. Chciałem się zapytać jakie są szanse na kontrolę na 1szym roku A1? Limose przez pracodawcę mam wystawiona na 1 rok, polskie A1 również na rok. Działalnośc żałozona w PL, faktury tylko w BE (faktury w PL wystawione na początku działalności tylko po to aby uzyskać A1, więcej żadnych obrotów w PL nie wykaże w czasie obowiązywania obecnej A1.) Po roku zamierzam przejść na kontrakt belgijski, po wygaśnięciu tej pierwszej i obecnej A1. Wyjazdy do PL co 2 tyg na weekendy, robię również grafiki, na których "troszkę dłużej" jestem w PL. :) tak żeby mniej wiecej utrzymać normę 183 dni. Branża cnc. Brak meldunku w Belgii. Ktoś ma jakieś doświadczenia?

Edytowane przez hunter67

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
moko

Hunter67 jeżeli A1 masz wystawione na rok to w tym roku MUSISZ mieć minimum 5% przychodu z faktur z Polski. Ja miałam ostatnio kontrolę A1 wydanej mi na okres od czerwca 2016 do maja 2017 (na wniosek belgijskiego urzędu) i ZUS mi tą A1 cofnął właśnie z tego powodu, że przychód z PL wynosił u mnie 4,7%. To 5% to minimum, jeżeli je masz to nawet w trakcie kontroli nie mają o co się doczepić, a u mnie po tym 'cofnięciu' A1 Belgia domaga się żebym zapłaciła socjal za tamten okres u nich... Od decyzji ZUSu się odwołałam i sprawa zostanie rozstrzygnięta przez sąd :)

 

 

Dnia 20.03.2018 o 17:34, staszico napisał:

No więc pewnie chodzi Ci o A1 którą otrzymujesz na dwa lata po spełnieniu wcześniejszych warunków w naszym kochanym ZUSIE czyli o przeniesieniu działalności tymczasowo na teren Belgii i to jest dużo lepsze wyjście niż 25% dochodów w pl i A1 masz na rok.  Po 2 latach robisz 2 miechy przerwy i dalej 2 lata można tyrać.

Staszico, dostałeś taką A1? Jakie warunki oprócz tych dwóch miesięcy bez pracy za granicą musiałeś spełnić?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
staszico

Nie wiem jaka jest Twoja dotychczasowa sytuacja firmowa i najlepiej dowiadywać się w głównym oddziale wojewódzkim ZUSU...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Test250
Dnia 6.05.2017 o 14:37, renat napisał:

Witam 

Moge Panu podpowiedziec ,my mamy firme w Belgii ale mamy podwykonawco takich jak Pan na druku A1 i na pewno co sprawdzaja urzednicy Belgijscy to to ze musi Pan miec wpis w europejskiej bazie danych bo inaczej nie moze Pan wystawiac factur w Belgii takie jest tu prawo mielismy kontrole i wiemy to na pewno bardzo to sprawdzaja ,nastepne co sprawdzaja to to czy nie przekroczył pan 185 dni pracy w belgii bo tylko tyle moza pracowac na A1 ,jezeli ma pan to przekroczone bo domyslam sie ze o to im chodzi jak pan jest tu 5 lat .beda panu usiłowali wmówic ,ze jest tu Pan cały czas i tu pracuje i zechca Pana opodatkowac i moga to zrobic bo teraz szukaja pieniedzy .nie wiem u kogo Pan pracował i wykonywał podwykonawstwo ten pana pracodawca powinien Pana o tym poinformowac albo sam pilnowac tego aby Pana limoza nie przekroczyła tych 185 dni powinien tak restrowac pana tylko wtedy kiedy Pan pracował .My tego u naszych podwykonawco pilnujemy bardzo skrupulatnie .Tak jak Pan ma na A1 na pewno 25 albo 30 procent w polsce a reszte tutaj i to musi Pan ,udowodnic ze rzeczywiscie Pan miał te iles procent w polsce tak jak na A1 .I jezeli Pan nie ma wpisu w EBD musi Pan to uaktualnic z tym problemem jak bedzie Pan miał szczescie i dobrego kontrolera tutaj to panu daruja ale zarzadaja uzupełnienia wpisu na pewno z doswiadczenia radze zrobic to jak najszybciej jezeli tego nie ma to do momentu zanim dostana papiery i zaczna sprawdzac wpis Pan bedzie miał bo oni tylko sprawdzaja czy jest a nie date od kiedy i z tym bedzie Pan miał spokój to moge poradzic .Nastepnie jak udowodnia Panu ze przekroczył Pan 185 dni to moga naliczyc Panu podatek od pierwszego dnia tutaj pracy takie jest tu prawo ,jezeli ma Pam polskie factury na wystarczajaca kwote to bedzie juz jakis plus ale jezeli nie to czepia sie ,ze pan tylko tu pracował .Wpis w Polsce jest nie potrzebny dlatego ludzie tego nie wiedza .Jak juz wszystko sprawdza prosze sie nie bac tylko isc samemu do urzedu tutaj i rozmawiac nawet jak Panu cos nalicza mozna sie targowac tam tez sa ludzie i na pewno cos umorza jezeli to Pana pierwsza kontrola tak radze bo to przechodzilismy z naszymi podwykonawcami i im pomagalismy pana pracodawca powinien Panu pomuc i dac swojego ksiegowego bo przeciez Pana z Polski nie wiele zdziała moze tylko przesłac dokumenty zreszta wszystkie musza byc przetłumaczone ,albo musi Pan miec tu kogos aby z panem poszedł do tutejszego urzedu i karzdy dokument tłumaczył z Panem .Gdyby Pan miał jakies jeszcze pytania ,a bedziemy mogli pomuc prosze smiało pisac i pytac .Pozdrawiam i powodzenia zycze

Witam a co to jest ten wpis do ebd? 

Edytowane przez Test250

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sweet

Na początku pisze o "europejskiej bazie danych", więc może stąd skrót ebd, problem w tym, że takie coś nie istnieje, jest wiele baz danych w UE...

Domyślam się, że chodzi o NIP europejski, którego posiadacze widnieją w bazie systemu VIES, jeżeli kontrahenta tam nie ma, nie może on wystawiać ani otrzymywać faktur poza Polską:

http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=pl

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Test250
Dnia 9.07.2019 o 13:47, sweet napisał:

Na początku pisze o "europejskiej bazie danych", więc może stąd skrót ebd, problem w tym, że takie coś nie istnieje, jest wiele baz danych w UE...

Domyślam się, że chodzi o NIP europejski, którego posiadacze widnieją w bazie systemu VIES, jeżeli kontrahenta tam nie ma, nie może on wystawiać ani otrzymywać faktur poza Polską:

http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=pl

Dzięki tak myślałem że oto chodzi ale wolałem się spytać dokładnie teraz coraz więcej słychać o kontrolach a1 i raczej na lepsze nie idzie. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Stein

Witam mam ogromny problem i prośbę, dostałem pismo w sprawie kontroli działalności  A1 z belgijskiego tzw. ZUSu. Pojechałem do Polski załatwić ta sprawę i zgubiłem to pismo/list :( Czy ktoś z Państwa posiada i czy może mi podesłać na maila skan lub dobrej jakości zdjęcie abym mógł to wydrukować i zanieść księgowej i ludziom którzy mi doradzą i pomogą. PROSZĘ O POMOC

Jeżeli ktoś może przesłać to będę wdzięczny za pomoc -> [email protected]

Proszę o pomoc.
Marcin     

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
artur19

A co jak pracuje się dla belgijskiej firmy ale prace dla tej firmy wykonuje się na terenie holandi ? Czy okres tylko fakturowania tez wliczany jest do tych 186 dni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×