Skocz do zawartości
Belgia.net

Rekomendowane odpowiedzi

daw_adam

Witam mam firmę polska pracuje na a1  w Belgii  dostałem list od inspektora ZUS z informacją że w maju  mam mieć kontrol.  Urzędnicy belgi wysłali do inspektora w Białymstoku niby "książkę" papierów na temat mojej działalności . Inspektor  pow że musi mi zadać dużo pytań odnośnie tej działalności  gdyż urzędnicy Belgii wątpia czy prowadzę  rzeczywiście działalność w Polsce.   Chcą całej dokumentacji z okresu 5lat prowadzonej działalności.   Nie wiem jak sprawa się zakaczy.  Upoważnilem księgowego do reprezentowania mnie podczas katroli.  Nigdy nie miałem meldunku w Belgii.  Mam też polskie faktury. Czy miał ktoś taka katrol?? Mogą mnie opodatkować w Belgii?? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
renat

Witam 

Moge Panu podpowiedziec ,my mamy firme w Belgii ale mamy podwykonawco takich jak Pan na druku A1 i na pewno co sprawdzaja urzednicy Belgijscy to to ze musi Pan miec wpis w europejskiej bazie danych bo inaczej nie moze Pan wystawiac factur w Belgii takie jest tu prawo mielismy kontrole i wiemy to na pewno bardzo to sprawdzaja ,nastepne co sprawdzaja to to czy nie przekroczył pan 185 dni pracy w belgii bo tylko tyle moza pracowac na A1 ,jezeli ma pan to przekroczone bo domyslam sie ze o to im chodzi jak pan jest tu 5 lat .beda panu usiłowali wmówic ,ze jest tu Pan cały czas i tu pracuje i zechca Pana opodatkowac i moga to zrobic bo teraz szukaja pieniedzy .nie wiem u kogo Pan pracował i wykonywał podwykonawstwo ten pana pracodawca powinien Pana o tym poinformowac albo sam pilnowac tego aby Pana limoza nie przekroczyła tych 185 dni powinien tak restrowac pana tylko wtedy kiedy Pan pracował .My tego u naszych podwykonawco pilnujemy bardzo skrupulatnie .Tak jak Pan ma na A1 na pewno 25 albo 30 procent w polsce a reszte tutaj i to musi Pan ,udowodnic ze rzeczywiscie Pan miał te iles procent w polsce tak jak na A1 .I jezeli Pan nie ma wpisu w EBD musi Pan to uaktualnic z tym problemem jak bedzie Pan miał szczescie i dobrego kontrolera tutaj to panu daruja ale zarzadaja uzupełnienia wpisu na pewno z doswiadczenia radze zrobic to jak najszybciej jezeli tego nie ma to do momentu zanim dostana papiery i zaczna sprawdzac wpis Pan bedzie miał bo oni tylko sprawdzaja czy jest a nie date od kiedy i z tym bedzie Pan miał spokój to moge poradzic .Nastepnie jak udowodnia Panu ze przekroczył Pan 185 dni to moga naliczyc Panu podatek od pierwszego dnia tutaj pracy takie jest tu prawo ,jezeli ma Pam polskie factury na wystarczajaca kwote to bedzie juz jakis plus ale jezeli nie to czepia sie ,ze pan tylko tu pracował .Wpis w Polsce jest nie potrzebny dlatego ludzie tego nie wiedza .Jak juz wszystko sprawdza prosze sie nie bac tylko isc samemu do urzedu tutaj i rozmawiac nawet jak Panu cos nalicza mozna sie targowac tam tez sa ludzie i na pewno cos umorza jezeli to Pana pierwsza kontrola tak radze bo to przechodzilismy z naszymi podwykonawcami i im pomagalismy pana pracodawca powinien Panu pomuc i dac swojego ksiegowego bo przeciez Pana z Polski nie wiele zdziała moze tylko przesłac dokumenty zreszta wszystkie musza byc przetłumaczone ,albo musi Pan miec tu kogos aby z panem poszedł do tutejszego urzedu i karzdy dokument tłumaczył z Panem .Gdyby Pan miał jakies jeszcze pytania ,a bedziemy mogli pomuc prosze smiało pisac i pytac .Pozdrawiam i powodzenia zycze

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
daw_adam

A europejski wpis w bazie danych to nip unijny  Pl544....? Czyli ci urzędnicy Belgii co wysłali wniosek i dokumenty do Polski a propo mojej pracy za granicą czekaj teraz na odesłanie dokumentów przez tego inspektora(kontrol ma się odbyć w maju)   z Białegostoku z wynikami tejże kontroli.  I następnie  rozpoczną mnie katrolowac w Belgii??Nie mam tam żadnego meldunku.  Myślę że z tym kontrolerm z Polski  idzie się dogadac jakoś. Nie wiem jakie pytania mi przygotowali.  Rozmawiałem ze znajomym który  też zatrudnia podwykonawców na A1 już bardzo długo,i z tego co mi powiedzieli ze te 185dni nie można tylko przekroczyć na jednej budowie tj jak to rozumiem po 185dniach trzeba wystawić  fakture  na adres innej budowy.? A dawno Pani miała ta katrol?? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
daw_adam

Wiem też że księgowa z Belgii przed zaksięgowaniem faktur sprawdza czy nip unijny  jest aktualny.  Jeśli nie faktur nie można wystawiać. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sweet

Czy kontrahent posiada nip-eu można sprawdzić w  bazie Vies. Belgia chce sprawdzic gdzie znajduje się Pana centrum interesów życiowych i czy nie doszło do powstania tzw. zakładu podatkowego. "Plac budowy lub prace budowlane albo instalacyjne stanowią zakład tylko wtedy, jeżeli trwają one dłużej niż dwanaście miesięcy."- tak podaje portal delegowanie.pl. Zus ma podobno dużo kontroli  A1 z Belgii, sprawdzą i odeslą im wynik,a Pan dostanie odp na adres siedziby firmy, czyli w Polsce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukilak

witam Belgia wysłała informacje ze zapewne instytucja zvrs czy jakos tak ze przez cały okres pracy na a1 oni uwazają ze twoim centrum zainteresowania jest belgia i chcą wycofac a1. musisz udowodnic w Zus w polsce ze twoim centrum zainteresowania jest polska tzn przedstawic im wszystkie faktóry belgijskie i polskie i prosze sie nie martwic ze w belgii masz 100000e a w polsce z 10000zł takie życie w polsce słabą z pracą. radze ci uzbierac jak najwiecej dowodów ze w polsce cie cos trzyma np dom ziemia kredyt musiesz im przedstawic różne rachunki ze jednak w tej polsce bywałes. pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jura64

panowie nip unijny jest potrzebny wtedy kiedy jest się vatowcem(polska działalnosć), a w wiekszosci A1jedynkowiczów sa na ryczałcie, czyli zwolnieni z podatku vat. 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
on_antwerpia

Ja jestem na ryczalcie i jednoczesnie platnikiem vat , takze jedno drugiego nie wyklucza...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sweet
18 godzin temu, jura64 napisał:

panowie nip unijny jest potrzebny wtedy kiedy jest się vatowcem(polska działalnosć), a w wiekszosci A1jedynkowiczów sa na ryczałcie, czyli zwolnieni z podatku vat. 

 

Ryczałt nie jest zwolnieniem z podatku Vat... to tylko forma opodatkowania, nie-vatowiec nie wystawi faktury, więc kontrahent mu nie zapłaci, proste.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sylwia27

Ryczałt jest absolutnym zwolnieniem z podatku VAT jest to tzw "ryczałt ewidencjonowany". Myślę, ze w takiej sytuacji potrzebne są faktury z Polski i wystarczy raz lub wiecej na 185 dni np zapłacić firmową kartą w Polsce ( np na stacji benzynowej) zebyś mial w razie czego dowód ze bywasz w Polsce... A co do "nie-vatowca" na każdej formie opodatkowania mozesz wystawić fakturę czy jestes vatowcem czy nie.

Edytowane przez sylwia27

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Koala
Dnia 6.05.2017 o 20:22, daw_adam napisał:

A europejski wpis w bazie danych to nip unijny  Pl544....? Czyli ci urzędnicy Belgii co wysłali wniosek i dokumenty do Polski a propo mojej pracy za granicą czekaj teraz na odesłanie dokumentów przez tego inspektora(kontrol ma się odbyć w maju)   z Białegostoku z wynikami tejże kontroli.  I następnie  rozpoczną mnie katrolowac w Belgii??Nie mam tam żadnego meldunku.  Myślę że z tym kontrolerm z Polski  idzie się dogadac jakoś. Nie wiem jakie pytania mi przygotowali.  Rozmawiałem ze znajomym który  też zatrudnia podwykonawców na A1 już bardzo długo,i z tego co mi powiedzieli ze te 185dni nie można tylko przekroczyć na jednej budowie tj jak to rozumiem po 185dniach trzeba wystawić  fakture  na adres innej budowy.? A dawno Pani miała ta katrol?? 

Nip europejski to jest pit z oznaczeniem vat-r.......

Edytowane przez Koala

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
focuss25

A czy orientuje sie ktos jak.jest dokładnie z praca na A1 z kontraktem od belgijskiej firmy, podobno wtedy nie trzeba wystawiac faktur wcale.w polsce i mozna dwa lata pracowac bez przerwy. A po dwoch latach jakis czas pauza w polsce i mozna znowu. Jak to.jest dokladnie? Czy ktos pracuje w taki sposob?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
staszico

Można tak ale ze faktur nie trzeba wystawiać to faktycznie bzdura bo nie wiem jak wtedy Twój zleceniodawca i na jakiej podstawie Ci wypłaci pieniądze??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
rotfl

Siema. tez mam kontrole i mam jedna fakture wystawiana z data po utracie waznosci A1 Jak duzy moze byc to problem? generlnie nie bylo mnie dwa miesiace wczesniej juz w belgii a praca zostala wykonana przezemnie wczesniej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcink88

Witam,

Mam działalność polską i pracuje na zasadzie A1 - Otrzymałem pismo z ZUS o wszczętej  kontroli z Belgii związanej z moją firmą. 

Jak i również pismo otrzymał Belg pod którym pracuję z swojej instytucji, że ma się zgłosić wraz ze mną. 

Miał ktoś podobną sytuację?Może ktoś wie o co mniej więcej może chodzić?

 Kompletnie nie rozumiem, dlaczego  mam się zgłosić  do ich instytucji wraz z Belgiem pod którym pracuję, jeżeli kontrolę będę mieć w Polsce, którą sama wszczęła Belgia.

Z góry dziękuje za wszelkie informacje. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
focuss25

Znajomy miał podobnie, przyjechała pani z brukseli do naszego biura firmowego i przepytywali koleszke odnośnie działalności, miał za mało faktur w PL i z tego powodu była ta kontrol, szef stał za panią kontrolantką i machał głową kiedy ma mówić tak a kiedy nie :), gdy składał wniosek na nowe A1 miał problem w PL z jej uzyskaniem z powodu właśnie niewystarczającego dochodu w Polsce, musiał szybko dołożyć faktur na 25% i zrobić korekte w skarbówce. Po tym zabiegu A1 otrzymał. To akurat jego przypadek ale najczęściej właśnie kontrolują z tego powodu, Brukselka coraz bardziej nie lubi tego jak wyprowadzamy im pieniążki z kraju :). Na mnie też się chyba szykują, bo jakieś dziwne pisma z ZUS dostaje :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×