Skocz do zawartości
Belgia.net

Zasiłek Dla Bezrobotnych / Chomage

Rekomendowane odpowiedzi

dorcia84

A czy przes strone i czytnik kart mozna sprawdzic ile mam przepracowanych godzin? Mialam ciaglosc pracy od lutego 2012 roku. A jak wyglada krok po kroku aby zarejestrowac sie jako bezrobotna?? 

Bede wdzieczna za kazda pomoc

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aneta75

To nie prawda ze mieszkajac z doroslym synem ktory ma zarobki bedziesz uznawana jako osoba samotna,  ONEM ma do kazdej sytuacji rodzinnej przeznaczone kody i bedziesz uznawana za osobe ktora jest w kohabitacji, chyba ze syn bedzie na twoim utrzymaniu bez zarobkow lub nie wiecej niz 500 miesiecznie . W kazdym badz razie w aktualnej sytuacji  otrzymasz 65% swojego ostatniego wynagrodzenia przez pierwsze 3 miesiące. 4 miesiąca do 12 miesiąca, otrzymasz 60% swojego ostatniego wynagrodzenia. Następnie otrzymasz 40% swojego ostatniego wynagrodzenia za okres, ktory zalezy od długości kariery. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
rodaczka

Witam;

Potrzebuje Waszej rady. Moj maz pobiera zasilek dla bezrobotnych, na koniec lipca jak zawsze zaniosl karte do zwiazkow jednak w sierpniu nie otrzymalismy przelewu. Nie dostalismy tez zadnego powiadomienia ze zostanie wstrzymany zasilek. Maz udal sie do ONEM i powiedziano mu, ze dostal kare 2miesieczna za nie stawienie sie na wezwanie wyslane poczta. Zadnych kolejnych wyjasnien, kazano nam odczekac dwa miesiace i zobaczyc co sie wydarzy. Dodam, ze nie otrzymalismy ZADNEGO listu poleconego (tu byc moze zawinila poczta i listonosz - nie pierwszy raz z reszta), na poczcie powiedziano nam, ze zadnego listu poleconego nie ma i nie moga wejsc w historie zeby sprawdzic czy jakikolwiek byl.

Po dwoch miesiacach wznowiono zasilek (obnizony o 20%), ale nie wyplacono dwoch zaleglych miesiecy. Maz poszedl ponownie sie dowiedziec co z dwoma zaleglymi liesiacami i otrzymal informacje, ze moze zlozyc skarge.

I teraz moje pytanie. Czy warto w ogole pisac list do ONEM (znajomi odradzaja, bo bedzie sie ciagnelo miesiacami i moze wstrzymac w ogole wyplate zasilku), do kogo zaadresowac i jak udokumentowac to ze nie otrzymalismy zadnego listu. (akurat w dniu, w ktorym maz mial wyznaczone spotkanie mamy dowody na tranzakcje zawarte w Belgii, wiec mozemy udokumentowac ze nigdzie nie wyjezdzal). Troche szkoda ponosic kare, za sytuacje na ktora nie mielismy wplywu. I czy to normalne ze ONEM nie przesyla decyzji listownie o wstrzymaniu zaislku i powodzie dla ktorego tak czyni? (wtedy moglibysmy sie odniesc do tego pisma).

Liczymy na pomoc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

Nie jesteście pierwsi i nie ostatni…. To sa wlasnie działania RVA/onem;Oni nie musza wysylac zadnych listow poleconych i to już wasz problem ze list nie dotarl. Najlepiej niech maz zalozy sobie online konto (u VL każdy ma takie konto przez vdab i tam tez te listy trafiają). Radze tego pilnować aby nie powtorzylo się,a jak powtorzy to z tym dokumentem wstrzymania zasiłku isc do CPAS i oni za ten okres (oczywiście tez z opóźnieniem bo musi przejść przez rade) wyplaca kase, jednak nigdy nie do tylu. Walka z RVA jest trudna,ale kto nie probuje ten nie ma…
Tu znajdziesz info nt skargi
http://www.rva.be/D_RVA/Plainte/ContentFR.htm

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alicia

Dziekuje!!!

Warto pisac skarge, czy lepiej sie skupic na tym zeby sytuacja sie nie potworzyla?

Mysle ze musieliscie cos przeoczyc i zadna skarga tu nie pomoze, najlepszym wyjsciem jest zeby Zwiazki Zawodowe wytlumaczyly o co chodzi, jezel tam maz dostarcza niebieskie karteczki co miesiaca to maja oni dostep do wszelkich informacji.Osobiscie tez jestem obecnie na bezrobociu po dlugiej chorobie dostalam C-4 medicale.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fikka

Po jakim czasie należy się zasiłek? Czy trzeba mieć przepracowane 2 lata, pracując w TS po 25h/tyg. czy rok wystarczy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alicia

Po jakim czasie należy się zasiłek? Czy trzeba mieć przepracowane 2 lata, pracując w TS po 25h/tyg. czy rok wystarczy?

 

To zalezy od twojego wieku, dwa lata powinno wystarczyc raczej chociaz nie wiem jak oni licza pol etatu i to jeszcze zalezy od tego czy w 5 dniowym systemie czy w szescio dniowym systemie pracy.Powiem ci jednak jedno ze nawet jezeli dostaniesz to bedzie to niewiele .Licza procentowo od zarobkow, sa tu na forum dokladne informacje.Wielkim bledem jest praca na pol etatu , owszem unika sie placenia podatkow lecz w razie bezrobocia lub choroby  dostaje sie ochlapy nie wystarczajace nawet na wegetacje a CPS  nie jest skory do dop^lacania bo tam juz jest tyle pasozytow ze kasa jest pusta

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alicia

A czy przes strone i czytnik kart mozna sprawdzic ile mam przepracowanych godzin? Mialam ciaglosc pracy od lutego 2012 roku. A jak wyglada krok po kroku aby zarejestrowac sie jako bezrobotna?? 

Bede wdzieczna za kazda pomoc

 

Podstawa jest rozwiazanie umowy o prace ze strony pracodawcy czyli tak zwane wymowienie, .Jest to druk o nazwie C-4  i moze byc z powodu choroby czyli C-4 medicale i wtedy nie nalezy ci sie nic od pracodawcy.Jezeli pracodawca zrywa umowe z braku pracy dla ciebie to nalezy ci sie odprawa i jest to uzaleznione od stazu pracy.Jezeli sama sie zwolnisz to mozesz sie zarejestrowac jako bezrobotna lecz zasilku nie dostaniesz.

Jezeli jestes w posiadaniu druku  c-4 to musisz zglosic sie najpierw do FOREM lub ONEM i zarejestrowac sie jako osoba poszukujaca pracy.Wtedy dostaniesz papier ze jestes zarejestrowana i idziesz do Zwiazkow Zawodowych z tymi  dokumentami, oni dokonaja wszystkich formalnosci , dostaniesz niebieskie druczki ,ktore nalezy skladac pod koniec kazdego miesiaca i na ich podstawie bedzie wyplacany zasilek.Bedzie on uzalezniony procentowo od twoich zarobkow od 65% przez pierwsze miesiace do 40% po roku .Beda to stawki dzienne pomnozone przez przecietnie 26  dni .Niedziele nie sa liczone.Ja osobiscie mam stawke 46,64 EUR ale po roku bedzie to tylko 36,66 EUR przy pelnym etacie..W 2007 tez bylam na bezrobociu lecz przed zasilkiem pracowalam na 24 h i moj zasilek wynosil okolo 700 EUR wiec roznica jest kolosalna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Plush@

witam.mam pytanie-kolezanka pracowala w firmie przez 1,5 roku(potem się przeprowadzila i zmienila miejsce zamieszkania)w kolejnej pracy(już przez interim,pracowala caly etat-ok 6m-cy i zrezygnowala z pracy.czy ma szanse dostać zasiłek dla bezrobotnych?dodam ze ma mniej niż 36 lat i odkad jest w belgii to miała caly czas ciaglosc pracy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alicia

witam.mam pytanie-kolezanka pracowala w firmie przez 1,5 roku(potem się przeprowadzila i zmienila miejsce zamieszkania)w kolejnej pracy(już przez interim,pracowala caly etat-ok 6m-cy i zrezygnowala z pracy.czy ma szanse dostać zasiłek dla bezrobotnych?dodam ze ma mniej niż 36 lat i odkad jest w belgii to miała caly czas ciaglosc pracy

 

Jezeli sama zrezygnowala to niestety nie nalezy jej sie zasilek dla bezrobotnych.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

hola hola... nie tak... wszystko zalezy od jej sytuacji i np jak ma wypracowane bezrobotne to moze miec tzw stage d'attente i po 9 mies czy 12 dostac minimalny zasilek  

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kika

 

A czy przes strone i czytnik kart mozna sprawdzic ile mam przepracowanych godzin? Mialam ciaglosc pracy od lutego 2012 roku. A jak wyglada krok po kroku aby zarejestrowac sie jako bezrobotna?? 

Bede wdzieczna za kazda pomoc

 

Podstawa jest rozwiazanie umowy o prace ze strony pracodawcy czyli tak zwane wymowienie, .Jest to druk o nazwie C-4  i moze byc z powodu choroby czyli C-4 medicale i wtedy nie nalezy ci sie nic od pracodawcy.Jezeli pracodawca zrywa umowe z braku pracy dla ciebie to nalezy ci sie odprawa i jest to uzaleznione od stazu pracy.Jezeli sama sie zwolnisz to mozesz sie zarejestrowac jako bezrobotna lecz zasilku nie dostaniesz.

Jezeli jestes w posiadaniu druku  c-4 to musisz zglosic sie najpierw do FOREM lub ONEM i zarejestrowac sie jako osoba poszukujaca pracy.Wtedy dostaniesz papier ze jestes zarejestrowana i idziesz do Zwiazkow Zawodowych z tymi  dokumentami, oni dokonaja wszystkich formalnosci , dostaniesz niebieskie druczki ,ktore nalezy skladac pod koniec kazdego miesiaca i na ich podstawie bedzie wyplacany zasilek.Bedzie on uzalezniony procentowo od twoich zarobkow od 65% przez pierwsze miesiace do 40% po roku .Beda to stawki dzienne pomnozone przez przecietnie 26  dni .Niedziele nie sa liczone.Ja osobiscie mam stawke 46,64 EUR ale po roku bedzie to tylko 36,66 EUR przy pelnym etacie..W 2007 tez bylam na bezrobociu lecz przed zasilkiem pracowalam na 24 h i moj zasilek wynosil okolo 700 EUR wiec roznica jest kolosalna.

 

 

A czy pracodawca musi dawac Ci odprawe? Przeprowadzilam, sie i chce poprosic pracodawce, aby mnie zwolnil, gdyz z dnia na dzien pracy nie znjade, wiec bezrobotne jest dobrym wyjscie. Nie chce mu robic problemow i naciagac na pieniadze. Czy moge sie jakos zrzec odprawy?

 

Drugie pytanie: Czy jelsi przperacowałam rok, a pozniej bylam na urlopie wychowawczym na dwoje dzieci co bedzie to zaliczone?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Plush@

hola hola... nie tak... wszystko zalezy od jej sytuacji i np jak ma wypracowane bezrobotne to moze miec tzw stage d'attente i po 9 mies czy 12 dostac minimalny zasilek [/quote /tak,ma przepracowane w sumie ok 2 lat w Belgii

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fikka

 

Po jakim czasie należy się zasiłek? Czy trzeba mieć przepracowane 2 lata, pracując w TS po 25h/tyg. czy rok wystarczy?

 

To zalezy od twojego wieku, dwa lata powinno wystarczyc raczej chociaz nie wiem jak oni licza pol etatu i to jeszcze zalezy od tego czy w 5 dniowym systemie czy w szescio dniowym systemie pracy.Powiem ci jednak jedno ze nawet jezeli dostaniesz to bedzie to niewiele .Licza procentowo od zarobkow, sa tu na forum dokladne informacje.Wielkim bledem jest praca na pol etatu , owszem unika sie placenia podatkow lecz w razie bezrobocia lub choroby  dostaje sie ochlapy nie wystarczajace nawet na wegetacje a CPS  nie jest skory do dop^lacania bo tam juz jest tyle pasozytow ze kasa jest pusta

 

 

 

Dziękuję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alicia

hola hola... nie tak... wszystko zalezy od jej sytuacji i np jak ma wypracowane bezrobotne to moze miec tzw stage d'attente i po 9 mies czy 12 dostac minimalny zasilek  

Przepisy w sprawie chomagu sa zaostrzone.Po rozwiazaniu umowy o prace i otrzymaniu C-4  maxymalny czas na zarejestrowanie sie w ONEM i zarejestrowanie sie na chomage to 8 dni.Watpie zeby po dluzszym czasie i bez C-4  mozna bylo dostac chomage.Moze mozna sie zarejestrowac jako bezrobotna  bez prawa do zasilku, tylko po co , lepiej pojsc do TS poza Bruksela biora bez ograniczen.Rozumiem ze dziewczyna wyprowadzila sie z Brukseli.Stage d'atente do opcja dla mlodych po szkole i bez sensu jest strata czasu na jakies kursy bez prawa do zasilku bo w koncu z czegos zyc trzeba chodzac na te kursy.Jezeli ONEM wysle z bezrobocia to co innego, bo jakas szansa na prace moze to dac.Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Plush@

nie,ona nie mieszkala w brukseli.W Belgii jest ok 2 lat i przez ten caly czas pracowala,dokladnie 21m-cy,na caly etat-38h w tyg.odprowadzala wszystkie składki itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Plush@

dodam jeszcze ze od poprzednich pracodawców otrzymala c4.wszystkie dokumenty zlozyla do aclvb-i oni to wyslali to rva i powiedzieli ze ma czekac ok 3 tyg na decyzje

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aneta75

 

 

A czy przes strone i czytnik kart mozna sprawdzic ile mam przepracowanych godzin? Mialam ciaglosc pracy od lutego 2012 roku. A jak wyglada krok po kroku aby zarejestrowac sie jako bezrobotna?? 

Bede wdzieczna za kazda pomoc

 

Podstawa jest rozwiazanie umowy o prace ze strony pracodawcy czyli tak zwane wymowienie, .Jest to druk o nazwie C-4  i moze byc z powodu choroby czyli C-4 medicale i wtedy nie nalezy ci sie nic od pracodawcy.Jezeli pracodawca zrywa umowe z braku pracy dla ciebie to nalezy ci sie odprawa i jest to uzaleznione od stazu pracy.Jezeli sama sie zwolnisz to mozesz sie zarejestrowac jako bezrobotna lecz zasilku nie dostaniesz.

Jezeli jestes w posiadaniu druku  c-4 to musisz zglosic sie najpierw do FOREM lub ONEM i zarejestrowac sie jako osoba poszukujaca pracy.Wtedy dostaniesz papier ze jestes zarejestrowana i idziesz do Zwiazkow Zawodowych z tymi  dokumentami, oni dokonaja wszystkich formalnosci , dostaniesz niebieskie druczki ,ktore nalezy skladac pod koniec kazdego miesiaca i na ich podstawie bedzie wyplacany zasilek.Bedzie on uzalezniony procentowo od twoich zarobkow od 65% przez pierwsze miesiace do 40% po roku .Beda to stawki dzienne pomnozone przez przecietnie 26  dni .Niedziele nie sa liczone.Ja osobiscie mam stawke 46,64 EUR ale po roku bedzie to tylko 36,66 EUR przy pelnym etacie..W 2007 tez bylam na bezrobociu lecz przed zasilkiem pracowalam na 24 h i moj zasilek wynosil okolo 700 EUR wiec roznica jest kolosalna.

 

 

A czy pracodawca musi dawac Ci odprawe? Przeprowadzilam, sie i chce poprosic pracodawce, aby mnie zwolnil, gdyz z dnia na dzien pracy nie znjade, wiec bezrobotne jest dobrym wyjscie. Nie chce mu robic problemow i naciagac na pieniadze. Czy moge sie jakos zrzec odprawy?

 

Drugie pytanie: Czy jelsi przperacowałam rok, a pozniej bylam na urlopie wychowawczym na dwoje dzieci co bedzie to zaliczone?

 

 

 

Kika zastanow sie, to ty chcez sie zwolnic wiec dlaczego szef ma ci placic odprawe? Jesli dojdziecie do porozumienia to moze ci napisac w  C4 ze cie zwalnia z przyczyn ekonomicznych ale wcale nie musi. 

 

Wychowawczy nie wlicza sie do zasilku, macierzynski i przerwa na karmienie juz tak. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alicia

Piszesz ze mozesz sie zrzec odprawy? lecz zadna odprawa ci sie nie nalezy skoro sama sie zwalniasz.Gdyby pracodawca cie zwolnil sam z powodu np braku pracy to wtedy tak.Najlepiej rozwiaz umowe za porozumieniem stron .

 

 

A czy przes strone i czytnik kart mozna sprawdzic ile mam przepracowanych godzin? Mialam ciaglosc pracy od lutego 2012 roku. A jak wyglada krok po kroku aby zarejestrowac sie jako bezrobotna?? 

Bede wdzieczna za kazda pomoc

 

Podstawa jest rozwiazanie umowy o prace ze strony pracodawcy czyli tak zwane wymowienie, .Jest to druk o nazwie C-4  i moze byc z powodu choroby czyli C-4 medicale i wtedy nie nalezy ci sie nic od pracodawcy.Jezeli pracodawca zrywa umowe z braku pracy dla ciebie to nalezy ci sie odprawa i jest to uzaleznione od stazu pracy.Jezeli sama sie zwolnisz to mozesz sie zarejestrowac jako bezrobotna lecz zasilku nie dostaniesz.
Jezeli jestes w posiadaniu druku  c-4 to musisz zglosic sie najpierw do FOREM lub ONEM i zarejestrowac sie jako osoba poszukujaca pracy.Wtedy dostaniesz papier ze jestes zarejestrowana i idziesz do Zwiazkow Zawodowych z tymi  dokumentami, oni dokonaja wszystkich formalnosci , dostaniesz niebieskie druczki ,ktore nalezy skladac pod koniec kazdego miesiaca i na ich podstawie bedzie wyplacany zasilek.Bedzie on uzalezniony procentowo od twoich zarobkow od 65% przez pierwsze miesiace do 40% po roku .Beda to stawki dzienne pomnozone przez przecietnie 26  dni .Niedziele nie sa liczone.Ja osobiscie mam stawke 46,64 EUR ale po roku bedzie to tylko 36,66 EUR przy pelnym etacie..W 2007 tez bylam na bezrobociu lecz przed zasilkiem pracowalam na 24 h i moj zasilek wynosil okolo 700 EUR wiec roznica jest kolosalna.

 

 

A czy pracodawca musi dawac Ci odprawe? Przeprowadzilam, sie i chce poprosic pracodawce, aby mnie zwolnil, gdyz z dnia na dzien pracy nie znjade, wiec bezrobotne jest dobrym wyjscie. Nie chce mu robic problemow i naciagac na pieniadze. Czy moge sie jakos zrzec odprawy?

 

Drugie pytanie: Czy jelsi przperacowałam rok, a pozniej bylam na urlopie wychowawczym na dwoje dzieci co bedzie to zaliczone?

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×