Skocz do zawartości
Belgia.net

Czy skrzyżowanie w Belgii odwołuje znaki ustawione przed nim?

Rekomendowane odpowiedzi

Marcinn

Mam takie pytanie:

Czy skrzyżowania w Belgii działają na tej samej zasadzie co w Polsce tj. odwołują znajdujące się przed nimi znaki np. limity prędkości, znaki zakazu, informacyjne etc?

Osobiście jetem niemal pewny że tak jest (zdaje się że wyjątkiem na skalę Europejską są Niemcy gdzie musi być wyraźne odwołanie znakiem szczegółowym bądź ogólnym; biały okrąg przekreślony czarnym pasem pod kątem) jeżdżąc drogami ekspresowymi gdzie przed skrzyżowaniami jest znak 90 km/h za 300m, a potem znajduje się znak właściwy. Za skrzyżowaniem teoretycznie znowu 120 km/h i za jakiś czas znowu przed skrzyżowaniem kolejna sekwencja 90ek.

Czy jedyną możliwością utrzymania znaku pomimo skrzyżowań jest umieszczenie pod nim napisu herhaling i do czasu aż nie pojawi się analogiczny znak na białym tle z przekreśleniem to nadal będzie on obowiązywał? 

Dobrze mi się wydaje czy nie? Może jest tu ktoś po tutejszych kursach/egzaminach na PJ i ma takową wiedzę?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Misiaczek

Tu w Belgi nie ma bialych-tablic odwolujacych znaki.Czesto za znakiem 300 metrow,jest schowany radar.Wiec uwazaj.I dostosuj szybkosc,tak jak znaki.A skrzyzowania odwoluja znaki.Tak jes w Walloni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcinn

Generalnie najbardziej chodzi mi o ten herhaling czy to jest jedyny patent na tutejszych drogach na przedłużenie obowiązującego znaku za skrzyżowaniem? W Polsce są np. zony zamieszkania które się nie odwołują do czasu odpowiedniego znaku, albo ograniczenia lub zakazy wiszące na tablicach z terenem zabudowanym/znakiem miejscowości przez co tyczą się całej miejscowości. 

Najgorsze jest to że Belgowie zazwyczaj jeżdżą na czuja i mało kto wie o co generalnie chodzi w tutejszych przepisach (widać to np. na rondzie gdzie czają się zamiast śmiało jechać). Samo oznakowanie dróg też często woła o pomstę do nieba jak np. w przypadku dróg równorzędnych w mniejszych miejscowościach, gdzie dojeżdżasz do drogi z prawej strony i nie wiesz czy masz ustępować  kierowcy wyjeżdżającemu z prawej czy nie (znaki jak sporadycznie się zdarzają to przy ścieżce rowerowej potrafią się znajdować oddzielonej od jezdni wysokimi drzewami)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lechistan
5 godzin temu, Misiaczek napisał:

Tu w Belgi nie ma bialych-tablic odwolujacych znaki.Czesto za znakiem 300 metrow,jest schowany radar.Wiec uwazaj.I dostosuj szybkosc,tak jak znaki.A skrzyzowania odwoluja znaki.Tak jes w Walloni.

Jestes w bledzie.

http://wegcode.be/wetteksten/secties/kb/wegcode/251-art68

Wedlug mnie drogi w BE sa dpobrze oznakowane. Faktem jest tez, ze Belgowie to przecietni kierowcy ktorzy nie specjalnie zwracaja uwage na znaki, ale i w srod naszych rodakow jest spory odsetek "jezdzacych na czuja".

Jesli nie ma znakow, obowiazuje regula prawej reki, nawet czesto w miejscach w ktorych bysmy sie nie spodziewali (np. na drogach 70km/h).

Edytowane przez lechistan

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pandorax

W Be ze znakami jest jeden wielki bajzel ;) Ale generalnie droga z prawej odowluje znak, jesli nie ma inego oznakowania. Uwaga na zony! No i ta nieszczesna regula prawej reki, wszedzie na to trzeba uwazac, czasami nawet drozynki nie widac, a trzeba zwolnic.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mogwai83

co Wy za głupoty gadacie ?! 

przecież w Belgii kierowca wszystko ma podane jak na tacy, znaki są non-stop tam gdzie powinny być.... 

nawet zawsze mówię do mojej lubej patrz "chyba za dużo ich mieli" albo "za dużo hajsu mają na te znaki" 

więc niewiem po co te pytanie ... 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcinn
17 godzin temu, mogwai83 napisał:

co Wy za głupoty gadacie ?! 

przecież w Belgii kierowca wszystko ma podane jak na tacy, znaki są non-stop tam gdzie powinny być.... 

 

To my chyba w dwóch różnych krajach mieszkamy...

https://www.google.be/maps/@51.3361499,3.2360622,3a,75y,97.95h,90.62t/data=!3m6!1e1!3m4!1s95fu6K8ca-exk79Z4UmJ2Q!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

albo na szybko tutaj:

https://www.google.be/maps/@51.2299223,2.9396522,3a,75y,234h,69.83t/data=!3m6!1e1!3m4!1sM9-7AGD6XTSPkrm0zpX0-g!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

Co chwilę tutaj są takie skrzyżowania i nic nie wskazuje zawczasu na to kiedy jest to droga ze skrzyżowaniem dróg równorzędnych, a kiedy jesteś na drodze albo z pierwszeństwem albo podporządkowanej.   

jeden  czy dwa znak postawią ale to prawidłowości oznakowania dróg nie czyni: 

https://www.google.be/maps/@51.3323855,3.2538425,3a,75y,4.57h,82.8t/data=!3m6!1e1!3m4!1szTKxrDz3jMdCUv84nZ6LOw!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

zważywszy na to że na tej samej drodze kawałek dalej już nie ma znaku...

https://www.google.be/maps/@51.3337019,3.2525625,3a,75y,348.66h,74.69t/data=!3m6!1e1!3m4!1sYzh7bKdpXjPpw1LiDhmkIA!2e0!7i13312!8i6656

Edytowane przez Marcinn

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lechistan

Nie rozumiem skad biora sie te uwagi. Jesli nie ma znaku to obowiazuje zasada prawej reki. (kropka) O czym tu sie rozwodzic. Kazda z takich drog jest rownorzedna i tyle.

Cytat

Een bestuurder van rechts op een gelijkwaardig kruispunt heeft voorrang.

Cytat

- Le signal B17 indique que la priorité de droite s'applique au carrefour.
. Cela signifie que vous devez céder le passage aux conducteurs qui viennent de droite. 

(La priorité de droite s'applique également aux carrefours dépourvus de signaux routiers.)

 

To ze czasami przed takim skrzyzowaniem stoi znak informujacy o tym, to nie znaczy, ze na kazdym takowy musi stac.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcinn

Jasne że tak jest że jak znaku nie ma to domniemasz że jest zasada prawej ręki.

Niekiedy jest tak jak tu:

https://www.google.be/maps/@51.3088978,3.129167,3a,37.5y,86.98h,87t/data=!3m6!1e1!3m4!1sghduQeGqdIlnDomJYec7Nw!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

Masz mikroskopijny znak drogi z pierwszeństwem jedziesz, jedziesz i dojeżdżając do skrzyżowania

https://www.google.be/maps/@51.3093005,3.1314021,3a,75y,79.93h,80.02t/data=!3m6!1e1!3m4!1sbPiSHRjRtAgoDmoXfySE4g!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

zastanawiasz się kto tu ma pierwszeństwo bo znaku na wysokości tej krzyżówki już nie ma. Także nie jest tak kolorowo jak Kolega mogwai83 na zielono nam napisał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lechistan

Tu przyznam racje, te znaki tez mnie denerwuja, nie wiem czemu jeszcze mniejszych nie robia...

Jednak widzac ten znak na poczatku drogi wiadomo, ze ma sie pierwszensto do pierwszego skrzyzowania (na nim). Nie trzeba tez sie zastanawiac bo w takiej sytuacji wystarczy rzucic szybko okiem na namalowane znaki na ulicach. Na zdjeciu widac, ze droga z prawej strony jest podporzadkowana po bialych "zebach rekina" namalowanych przed przejsciem dla pieszych.

Jazda samochodem to nie jazda na rowerze. Trzeba uwazac i bacznie obserwowac znaki i ulice.

Edytowane przez lechistan

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mogwai83

eyyy Marcin tu się zdziwisz... bo byłem w jednym z tych miejsc opisujesz i jest dokładnie oznakowane wręcz wzorowo...

niewiem czemu się czepiasz co było pare ładnych lat temu bo takie są zdjęcia z google.maps.com.... 

no bracie Ty tego niewiesz taki pierwszy surfer internetowy w Królestwie Belgii (wybacz - (rok miłosierdzia) tutaj mała ironia - musi się Ci dostać za krytykę ;-) ) 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcinn

wszystkie te miejsca niestety ciągle identyczny stan oznakowania posiadają (GSV z 2013/14 na większości jest), wiem bo często jeżdżę tymi drogami (to miejsce w Oostende jest w kierunku punktów ze świeżą rybą w bdb cenie - kupować w najdalej oddalonym od ronda pawilonie bo tam zawsze świeży towar mają)  ; czasem samochodem, czasem rowerem te punkty przemierzam. Przez 8370 na 8300 też regularnie jeżdżę i stan oznakowania constans. 

Co do krytyki jak jest tylko konstruktywna Mogwai83 to śmiało wal przyjmuję na klatę a jak odnajdę jakiś sens to nawet wyżej.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
grzeg

A może warto przypomnieć sobie przepisy ruchu drogowego, prawo jazdy robione w Polsce obowiązuje w uni europejskiej i takie tez obowiązuje w belgii tylko niektóre przepisy różnią się w danym kraju takie jak np. jazda na światłach czy prędkości obowiązującej w danym kraju o czym jesteśmy informowani na każdym przejściu granicznym… Skrzyżowanie odwołuje znaki zakazu (nie dotyczy w każdym przypadku np. niepełnosprawnych…), a znak D1 jest znakiem informacyjnym i może być ustawionym nawet kilometr prędzej ......

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcinn
15 godzin temu, grzeg napisał:

A może warto przypomnieć sobie przepisy ruchu drogowego, prawo jazdy robione w Polsce obowiązuje w uni europejskiej i takie tez obowiązuje w belgii tylko niektóre przepisy różnią się w danym kraju takie jak np. jazda na światłach czy prędkości obowiązującej w danym kraju o czym jesteśmy informowani na każdym przejściu granicznym… Skrzyżowanie odwołuje znaki zakazu (nie dotyczy w każdym przypadku np. niepełnosprawnych…), a znak D1 jest znakiem informacyjnym i może być ustawionym nawet kilometr prędzej ......

Dziękuje za tą jakże cenną sugestię.

W takich Niemczech skrzyżowanie Ci nic nie odwołuje, tylko konkretny znak. Dodatkowo nie wiem czy wiesz że w Polsce są znaki umiejscawiane na tablicach informujących o terenie zabudowanym i obowiązują one przez całą miejscowość (np. zakaz wyprzedzania, limit prędkości etc), tak samo robią np. Holendrzy ( https://www.google.be/maps/@51.3400815,3.3917393,3a,37.5y,178.45h,81.65t/data=!3m6!1e1!3m4!1s6jhSZJbybcYgmMlwcrxUwg!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1 ) Także jak widać wiadomości z Polski nie zawsze mają zastosowanie w 100% po za granicami RP

Temat powyższy założyłem względem dowiedzenia się jaki wpływ ma to "herhaling" pod znakiem np. zony parkowania bo raz to dają innym razem tego nie ma i nie wiem czy skrzyżowanie wówczas taki znak bez herhaling odwołuje czy np. zona idzie wtedy tylko główną drogą na której wcześniej postawiony był znak, a nie obowiązuje na tych bocznych rozwidleniach od skrzyżowania?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
grzeg

W takich Niemczech skrzyżowanie Ci nic nie odwołuje, tylko konkretny znak. Dodatkowo nie wiem czy wiesz że w Polsce są znaki umiejscawiane na tablicach informujących o terenie zabudowanym i obowiązują one przez całą miejscowość (np. zakaz wyprzedzania, limit prędkości etc), tak samo robią np. Holendrzy ( https://www.google.be/maps/@51.3400815,3.3917393,3a,37.5y,178.45h,81.65t/data=!3m6!1e1!3m4!1s6jhSZJbybcYgmMlwcrxUwg!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1 ) Także jak widać wiadomości z Polski nie zawsze mają zastosowanie w 100% po za granicami RP

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
grzeg

w Belgii Polsce jest identycznie jak opisales znak umieszczony pod znakiem obszar zabudowany obowiazuja  na calym obszarze jezeli inne znaki i przepisy nie stanowia inaczej ,pamietaj ze znaki ustawione sa dla wszystkich kategori pojazdow

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcinn

Grzeg to to ja wiem. Niemniej jednak nie to jest tematem zapytania ponieważ moja niewiedza tyczy się  herhaling w odniesieniu do znaków zony. 

Ps. 

Cytat

pamietaj ze znaki ustawione sa dla wszystkich kategori pojazdow

Odnośnie jakich przypadków taki wniosek wysuwasz? Np. limity prędkości dla pojazdów powyżej 3,5 t jak i tych konstrukcyjnie przewidzianych dla liczby pasażerów powyżej 9 są zazwyczaj inne. 

Edytowane przez Marcinn

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
grzeg

znak jaki przedstawiles w linku ( https://www.google.be/maps/@51.3400815,3.3917393,3a,37.5y,178.45h,81.65t/data=!3m6!1e1!3m4!1s6jhSZJbybcYgmMlwcrxUwg!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1  to znak strefy ograniczonej predkosci a nie znak ograniczenia predkosci 

 

1.Znaki zakazu obowiązują na drodze, na której są umieszczone, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

2.Zakaz wyrażony znakiem zakazu obowiązuje od miejsca jego ustawienia, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

3.Znak zakazu umieszczony pod znakiem  oznacza, że zakaz obowiązuje na obszarze całej miejscowości, z wyjątkiem odcinka drogi, na którym został on zmieniony lub odwołany innym znakiem.

4.Znak zakazu umieszczony pod znakiem  oznacza, że zakaz obowiązuje do znaku  lub  , z wyjątkiem odcinka drogi, na którym został on zmieniony lub odwołany innym znakiem.

5.Umieszczona pod znakiem zakazu tabliczka wskazuje:

 - - długość odcinka jezdni, na którym zakaz obowiązuje,

 -- odległość znaku od miejsca, od którego lub w którym zakaz obowiązuje.

6.Umieszczony na znaku zakazu albo tabliczce napis określający dni lub okres doby oznacza, że zakaz obowiązuje w tym czasie.

7.Umieszczone na jednej tarczy dwa lub trzy symbole znaków  ÷  mają takie samo znaczenie jak znaki pojedyncze.

8.Kierujący pojazdem wykonującym na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne może nie stosować się do zakazów wyrażonych znakami:,,, i  podczas wykonywania prac na drodze lub dojazdu do miejsca ich wykonywania znajdującego się na obszarze lub na drodze objętej zakazem, pod warunkiem używania żółtych sygnałów błyskowych i zachowania szczególnej ostrożności.

9.Uprawniona osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem samochodowym, oraz kierujący pojazdem przewożący taką osobę mogą, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do zakazów wyrażonych znakami:,,,,,,, i .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mogwai83

ooooooo widzę że temat urósł :) nie zaglądełem a tutaj dywagacje trwają nadal :)

przepraszam piszących powyżej ale pozwolę sobie na nie czytanie tego co powyżej...

i stwierdzeniu paru "wniosków" w powyższym temacie:

=> jazda po tutejszych drogach jest komfortowa bo znaki rozstawioną są bardzo często i wszystko jest podane jak na tacy - tylko się stosować.....

=> zaś jeśli trwają jakieś prace drogowe, objazdy tymczasowe , stałe utrudnienia w ruchu, "próbne ustawianie znaków by dostosować je do warunków na drodze" to wtedy już różnie bywa i czasem mogą one budzić kontrowersje... i wtedy jest jazda ze znakami.... 

jeszcze dorzuce od siebie że już po paru latach jazdy po tutejszych drogach najbardziej boje się tzw. recydywy czyli to że popełnie 

pare wykroczeń w krótkim przedziale czasowym wtedy policja kumuluje i sumuje :) i dostajemy karę...

a przechodzenie przez procedure zdawania teorii i praktyki prawa jazdy nie jest mi po drodze... 

dodam że prawko zdawałem tutaj bo stwierdziłem że warto nauczyć się jeździć tam gdzie będzie się już mieszkać :-) 

pozdrawiam... 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×