Skocz do zawartości
Belgia.net

Polskie Dowody - Problem.

Rekomendowane odpowiedzi

burmuszek

Dzień dobry, mam problem, z którym nie wiem jak sobie poradzić.

Bez wdawania się w zbędne szczegóły..  Otóż mieszkamy w Belgii już kilka lat, rodzice przed wyjazdem do Belgii wyrobili nam (mi i dwojgu rodzeństwa) dowody tymczasowe czyli te na 5 lat. Przez ten czas sprzedaliśmy mieszkanie w Polsce, kupiliśmy dom w Belgii i na stałe przenieśliśmy się tutaj. Innymi słowy - w Polsce już kompletnie nic nas nie trzyma. Niestety zauważyliśmy, że polskie dowody tymczasowe straciły ważność w czerwcu 2013. Wyrobić ich ponownie nie możemy, bo oczywiste jest, że potrzebny jest do tego adres zameldowania, którego najzwyczajniej nie mamy (można powiedzieć, że jesteśmy w Polsce "bezdomni" :P ). Zameldowanie pod adresem innych członków rodziny odpada, bo po pierwsze większość i tak jest na nie, a po drugie nie żyjemy w dobrych stosunkach z resztą rodziny.

Czytałam gdzieś tutaj, ze dowód polski jest potrzebny dopóki nie będzie się miało obywatelstwa belgijskiego itp. itd. ale póki co trochę daleko nam do tego. 

Widzicie w tym wszystkim jakieś rozwiazanie?

Albo był ktoś tutaj w takiej sytuacji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sylwiana

Ja zmieniając dowód osobisty w Pl też nie mając meldunku ,wymieniłam bez problemu , tam gdzie powinien być adres zameldowania mam wpisane BRAK :)

Edytowane przez sylwiana

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sweet

Dokładnie, brak adresu w Pl nie oznacza, że nie możecie mieć polskiego dowodu, bo jesteście dalej obywatelami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gunia72

Można wyrobić tu paszport i będąc w PL nim posługiwać się, dowody nie są do niczego potrzebne jeśli tu macie wszystko

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
azza

w PL nie ma obowiązku meldunkowego i dowód osobisty może wyrobić sobie każdy,nawet bezdomny będący obywatelem RP :) Dowód osobisty potwierdza obywatelstwo oraz pesel :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nevikum

:) Witam mozecie wyrobic sobie tutaj  w konsulacie paszport , bez jezdzenia  do PL,    Nastapila zmiana w konsulacie i na kazda wizyte trzeba sie umawiac przez internet   = wszystkie zalatwienia - nawet zlozenie,,, czy odebranie paszportu.... :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sweet

w PL nie ma obowiązku meldunkowego i dowód osobisty może wyrobić sobie każdy,nawet bezdomny będący obywatelem RP :) Dowód osobisty potwierdza obywatelstwo oraz pesel :D

Obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony 1 stycznia 2016 (a miał być już w tym roku).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elaozkan

 

w PL nie ma obowiązku meldunkowego i dowód osobisty może wyrobić sobie każdy,nawet bezdomny będący obywatelem RP :) Dowód osobisty potwierdza obywatelstwo oraz pesel :D

Obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony 1 stycznia 2016 (a miał być już w tym roku).

 

dowod osobisty zawsze mozesz wyrobic i nie konieczne jest zameldowanie bedzaie on bez adresu,to zaden problem a do polski jedzcie autem bo samolot odpada bez dokumentow ,chyba ze zrobicie paszporty to drugie wyjscie z tej sytuacji

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
firmabxl

Można wyrobić tu paszport i będąc w PL nim posługiwać się, dowody nie są do niczego potrzebne jeśli tu macie wszystko

Co do adresu w pl dowodzie, istnieje opcja: BRAK, lecz wyrobienie paszportu w Belgii bez obywatelstwa belgijskiego - brak takiej opcji ;) zostaje wyrobienie paszportu w konsulacie, gdzie tez wymagany jest pl dokument tozsamosci, 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×