Skocz do zawartości
Belgia.net

Mieszkanie Socjalne

Rekomendowane odpowiedzi

agaBxl

Witam czy ktos sie orientuje co potrzeba aby dostac mieszkanie socjalne? Moja znajoma ma bardzo ciezka sytuacje malo pracuje jest na cpas... sama z dzieckiem . Czy nalezy jej sie?? Z gory dziekuje za podpowiedzi)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aneta75

CPAS nie ma nic do tych rzeczy. Jesli kolezanka na zapomoge z CPASu to nie przekracza limitu zarobkow, wiec smialo moze sie zapisac, tylko ze listy sa tak dlugie ze moze czekac wiele lat. Niech zapisze sie do AIS Agence Immobilière Sociale, tam cena mieszkan jest troche drozsza ale nadal taniej niz prywatnie. A gdzie kolezanka mieszka to moge podac adresy.   

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
JamesBond

To moze kolezanka zle zrozumiala ?Zawsze sie nalezy jesli sa niskie dochody ...trzeba isc do jednej z instytucji gdzie sie sklada wnioski o mieszkanie socjalne  ,na kazdej komunie to dziala  trzeba im doniesc rozne potrzebne dokumenty np  o zarobkach itp .....adresy sa gdzies na forum ...Trzeba walczyc o to co sie nalezy ...tak jak Murzyni i Arabowie 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sweet

Nie wiem jak w Bxl, ale we Flandrii każda gmina ma instytucję od mieszkań socjalnych, i nie jet to CPAS/OCMW tylko sociale woningen, należy znaleźć taki odpowiednik i tam zwrócić się o pomoc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elaozkan

w kazdej gminie/Komuna/ jest taki wydzial immobiliere sociale,tam trzeba sie udac i zapytac,udzielaja informacji daja spis jakie potrzebne sa dokumenty i po skompletowaniu weryfikacji dostaje sie na liste oczekujacych,mozna zlozyc w kilku gminach jednoczesnie tak sie dzieje w Brukseli powodzenia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elaozkan

COMMENT DEVENIR LOCATAIRE D’UN LOGEMENT COMMUNAL

Le service de la gestion immobilière gère actuellement environ 260 logements situés exclusivement à Schaerbeek. (cliquez sur ce lien pour afficher la liste des logements communaux existants et en cours de rénovation)

Pour obtenir un logement communal en location, il suffit de s’inscrire sur la liste d’attente en complétant un formulaire-type (disponible auprès du bureau -1.08 (sous-sol) de l'hôtel communal).

Le candidat est alors versé dans une liste d’attente en fonction du nombre de chambres à coucher (calculée en fonction de la composition du ménage).

Aucun autre document officiel n’est requis à ce stade du dossier.

La liste d’attente en juin 2004 compte plus de 800 personnes. Les délais d’attente (cela varie selon le type de chambre) sont en moyenne de 2-3 ans.

Pour les personnes de plus de 60 ans

La Commune de Schaerbeek dispose de deux seniories situées rue Jean-Baptiste Brems, 2 (106 appartements) et Rue du Radium, 20 (24 appartements).

La condition d’accès est d’avoir au minimum 60 ans. Ces deux bâtiments sont pourvus d’ascenseurs, ne bénéficient pas de la présence de concierges et n’offrent pas de repas en commun ou de soins particuliers.

Tous les appartements (quasiment exclusivement d’1 chambre avec balcon) sont donc indépendants.

Renseignements

Le service de la gestion immobilière ( Hôtel communal - 2ème étage - bureau -1.08 (sous-sol) de l'hôtel communal) vous accueille tous le lundi matin de 8h à 12h pour répondre à vos questions par rapport à l'évolution de votre dossier. 

Conditions de revenus

Les revenus nets imposables ne peuvent dépasser:

  • Pour un candidat vivant seul : 18.680,04 €
  • Pour un ménage de plus d'une personne ne disposant que d'un revenu : 20.755,61€
  • Pour un ménage disposant de deux revenus ou plus : 23.720,72 €

Ces montants sont augmentés de 1.779,05 € par enfant à charge et de 3.558,11 € par personne handicapée.

Tous ces montants sont indexés chaque année.

Divers

La Commune ne procède plus pour l’instant à la vente d’appartements ou de maisons de type unifamilial.

Règlement relatif aux logements communaux

  • Le demandeur d’un logement, propriété de la commune, remplit un formulaire suivant le modèle en annexe.
    Pour un appartement dans une des 2 seniories situées rue Brems ou rue du Radium, un formulaire spécial est complété. -
  • Le demandeur ou son partenaire, d’un appartement situé dans une des 2 seniories doit avoir 60 ans accomplis au moment de la demande.
  • Le demandeur d’un logement ne peut être propriétaire d’un bien immobilier.
  • Les logements sont subdivisés selon les catégories suivantes: appartement à 1 chambre ou flat, appartement à 2 chambres, appartement à 3 chambres, appartement à 4 chambres ou appartement à 5 chambres et plus. Le demandeur opte pour une de ces catégories. L’administration communale a le droit de le classer dans une autre catégorie s'il résulte de la a le droit de le classer dans une autre catégorie s'il résulte de la composition de ménage introduite par le demandeur que son choix est manifestement démesuré par rapport au nombre de chambres.
  • Toute menace, qu’elle soit verbale ou écrite, ou tout attouchement émis par un demandeur à l'égard du personnel du service des Propriétés communales peut entraîner la radiation de l'inscription. Il en est de même, s'il est constaté que le demandeur a fait des déclarations frauduleuses lors de l'inscription ou ultérieurement.
  • Le service des Propriétés communales dresse une liste des demandeurs par catégorie, tel que stipulé à l’article 4, par ordre chronologique. Le logement est attribué au demandeur ayant la plus grande ancienneté dans sa catégorie. Une dérogation à cette règle peut être octroyée en cas d’extrême urgence, comme par exemple en cas de destruction du logement du demandeur à la suite d’un incendie ou d’une explosion.
  •  
  •  
  •  
  •  
  • Tak to wyglada dla przykladu w gminie Schaerbeek
  •  

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
agaBxl

Dziekuje za podanie przykladu czy wie ktos moze gdzie znajduje sie taka siedziba na ixelles??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
anulka22334

Witam,a moze ktos sie orientuje w temacie,,znajoma zostala z trojka dzieci sama,najmlodsze ma 6 mcy,jest w trakcie rozwodu,podjela prace-25 godz tyg,wiadomo,ze jest ciezko przy tak licznej rodzinie,plus placi niani,gdyz nie ma nigdzie miejsc w zlobku,,Moze,ktos z forumowiczow byl w takiej sytuacji i wie jak moglabym jej pomoc tzn udac sie gdzies i prosic o pomoc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

To jeszcze nie jest katastrofa... ja w tej chwili probuje wyprostowac sytuacje dziewczynie z 4 dzieci ktora nie pracuje i nie ma zadnych zasilkow,a namieszane w papierach wlasnie dzieki "naszym" rodakom,ktorzy niby chcieli pomoc a oszukali.... bo dziewczyna nie zna jezyka. Nie wiem o jaka pomoc ci chodzi.Jak chcesz to mozesz napisac na priva.Ja jestem zaskoczona wrecz zszokowana jak my Polacy potrafimy byc w trudnych sytuacjach solidarni ( rzucilam haslo w pracy i.... pomoc byla natychmiastowa),mysle ze bedzie nadal i moze starczyc tez dla innych potrzebujacych (np ubrania, meble,etc).A mieszkanie socjalne,to trzeba zapisac sie... i jak juz dossier bedzie kompletne (to moze potrwac nawet kilka miesiecy) to wychodzic sobie je jezeli na prawde potrzebne,a jerzeli nie tak bardzo to czekac w BXL nawet do 6-10 lat.Choc jest swiatelko,bo nowy rzad brukselski ktorego nie ma jeszcze planuje ten problem przyjac jako priorytetowy oprocz pracy i szkolnictwa. Tu info ogolne i dotyczy (linki ) wszystkich regionow http://www.belgium.be/fr/logement/logement_social/inscription_et_attribution/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rosalie

Witam, chcialabym napisac troszke z innego tematu. Nasza sytuacja wyglada tak: jestesmy rodzina 4-osobowa. Pracuje tylko maz (1400 euro), a ja wychowuje dwojke malych dzieci. Moze  ktos sie orientuje, czy nalezy nam sie jakis zasilek z CPSu ? Dziekuje za zbedne komentarze, pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

Witam, chcialabym napisac troszke z innego tematu. Nasza sytuacja wyglada tak: jestesmy rodzina 4-osobowa. Pracuje tylko maz (1400 euro), a ja wychowuje dwojke malych dzieci. Moze  ktos sie orientuje, czy nalezy nam sie jakis zasilek z CPSu ? Dziekuje za zbedne komentarze, pozdrawiam :)

I co z tego ze pracuje tylko maz???To wasz wybor albo nie..... juz dostajesz od panstwa bonus w postaci odpisow od podatkow, z pomocy socjalnej+ rodzinne  nie nalezy ci sie nic, bo macie powyzej minimum socjalnego

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rosalie

Viki moje maluchy maja: 2 miesiace i 2latka. Olu dziękuje Ci bardzo ze mnie oświeciłaś. Tyle chciałam wiedzieć :) miłego dnia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
DARBUD73

WITAM jestem samotna matka z dzieckiem pracuje w titr serwis jako endeponda i mam pytanie czy ktos wie czy moge sie starac o mieszkanie socialne i gdzie to trzeba sie udac za porady z gury dziekuje

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×