Skocz do zawartości
Belgia.net

Podatki

Rekomendowane odpowiedzi

Phibrizzo

Hej,

mam takie pytanie odnosnie opodatkowania w Belgii. Dzis dowiedzialem sie ze ludzie mieszkajacy w Belgii (czyli zarejestrowani w commune) i pracujacy w Belgii placa za wyjatkiem podatku dochodowego jeszcze dwa podatki: stanowy i miejski. Czy ktos moze slyszal o czyms takim ? Na czym to polega - nigdzie nie moge znalezc zadnych ifnormacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sweet

W moim przypadku płacę podatek miejski (gminny) do urzędu gminy w której mieszkam- dla samotnych wynosi 40e/rok i podatek prowincjonalny (dla Flandrii akurat) 32,30e/rok.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Phibrizzo

Te podatki to jakas ustalona na sztywno kwota czy procent od czegos ?

 

Gdzie mozna dowiedziec sie jakie sa kwoty dla osoby samotnej w Brukseli 1000 (Bruxelles-Ville) ?

 

Czy placi sie je dodatkowo czy sa tak jak podatek dochodowy odliczane u zrodla przez pracodawce ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elaozkan

Hej,

mam takie pytanie odnosnie opodatkowania w Belgii. Dzis dowiedzialem sie ze ludzie mieszkajacy w Belgii (czyli zarejestrowani w commune) i pracujacy w Belgii placa za wyjatkiem podatku dochodowego jeszcze dwa podatki: stanowy i miejski. Czy ktos moze slyszal o czyms takim ? Na czym to polega - nigdzie nie moge znalezc zadnych ifnormacji.

wchodzisz juz za daleko w te podatki,to ciebie nie dotyczy /oprocz stalej oplaty za odprowadzenie smieci,to przyjdzie za ten okres jaki mieszkales pod danym adresem albo i nie przyjdzie /ty jako obywatel UE,dostales karte pobytu na czas okreslony czyli 5lat jak wspominasz,skoro twoj pracodaca odprowadza dochody z osiagnietej dzialalnosci tu w belgi i odprowadza podatki to ty jako jego pracownik masz rozliczyc sie z podatku dochodowego za dany rok czyli za 2014,nawet jak przepracowales miesiac czy dwa,tu w Belgii,jesli z ostatnim dniem roku zamykasz wszystko w belgi wymeldowujesz sie ,zamykasz ubezpieczenie i tak dalej to podasz adres w polsce i tam otrzymasz ile osiagnales dochodu i z tego rozliczysz sie ,mozesz to zrobic w urzedzie skarbowym w polsce ale pewnie zaplacisz nadwyzke,lub skorzystaj z jakiegos biura np taxe.pl i oni ciebie rozlicza i zalatwia wszystko za ciebie /wysla do belgi twoje rozliczenie i jesli bedziesz mial np zwrot to podasz swoje konto bankowe/tyle w temacie 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sweet

 

W moim przypadku płacę podatek miejski (gminny) do urzędu gminy w której mieszkam- dla samotnych wynosi 40e/rok i podatek prowincjonalny (dla Flandrii akurat) 32,30e/rok.

 

Te podatki to jakas ustalona na sztywno kwota czy procent od czegos ?

 

Gdzie mozna dowiedziec sie jakie sa kwoty dla osoby samotnej w Brukseli 1000 (Bruxelles-Ville) ?

 

Czy placi sie je dodatkowo czy sa tak jak podatek dochodowy odliczane u zrodla przez pracodawce ?

 

nie wiem gdzie się dowiesz, płaci się dodatkowo, rachunek przychodzi pocztą

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lisc1

Pracuje w BE od kwietnia 2012.Dostaję rodzinne,wakacyjne i premię roczną.Co miesiąc otrzymuje dodatek na niepracujacą żonę.

Czy rozliczać sie co rok czy co 2 lata.Czy przy pobieraniu dodatku na żonę,bede musiał dopłacac podatek,czy możliwy jest zwrot.

Nie mam meldunku,tylko zwykłą umowe na czas nieokreslony.Jeszcze nigdy nie kontaktowałem sie z urzedem podatkowym  BE.Co musze zrobić

na początku żeby sie do tego zabrać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alicia

Dziwne jest to co piszesz :huh: masz umowe na czas nieokreslony a nie masz meldunku :o Normalnie to Urzad Skarbowy przysyla ci wezwanie do rozliczenia sie do konca czerwca kazdego roku.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
milka17

witam. my po rozliczeniu wraz z mężem niestety musimy zapłacić podatek. przyszedł już rchunek i jest to dość spora kwota. czy ktoś się orientuje gdzie z tymiść żeby podzielić na dwie lub cztery raty?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
galaxi

Witam,

Ja zawsze rozliczam się w w urzedzie podatkowym z którego wysłali mi formularz podatkowy. Szybko i sprawnie.

ja tez, biore cala dokumentacje, ide do skarbowego i urzednik mnie rozlicza. Bez problemow i na miejscu i bezplatnie. Dostaje potwierdzenie rozliczenia i to wszystko. Dawno temu nie trzeba bylo sie rozliczac jesli ktos nie mial odliczen. Skarbowka sama rozliczala ale teraz kazdy dostaje dokumenty i kazdy osobiscie musi sie rozliczyc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
galaxi

Hej,

mam takie pytanie odnosnie opodatkowania w Belgii. Dzis dowiedzialem sie ze ludzie mieszkajacy w Belgii (czyli zarejestrowani w commune) i pracujacy w Belgii placa za wyjatkiem podatku dochodowego jeszcze dwa podatki: stanowy i miejski. Czy ktos moze slyszal o czyms takim ? Na czym to polega - nigdzie nie moge znalezc zadnych ifnormacji.

tak, wszyscy placa podatek do gminy i podatek do prowincji. Zalezy od gminy ile w ktorej sie placi i w jakim rejonie mieszkasz, im blizej centrum to drozej a np podatrek limburgski od kilu lat jest staly 35 euro od rodziny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
galaxi

W moim przypadku płacę podatek miejski (gminny) do urzędu gminy w której mieszkam- dla samotnych wynosi 40e/rok i podatek prowincjonalny (dla Flandrii akurat) 32,30e/rok.

nie dla samotnych tylko zalezy w jakim rejonie mieszkasz. Ulga jest tylko dla inwalidow i emerytow. Widocznie mieszkasz w malo atrakcyjnym miejscu i placisz maly podatek. Ja mieszkam 3 ulice od rynku i place na 2 osoby 174 euro a tez jestem samotna matka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
galaxi

 

Hej,

mam takie pytanie odnosnie opodatkowania w Belgii. Dzis dowiedzialem sie ze ludzie mieszkajacy w Belgii (czyli zarejestrowani w commune) i pracujacy w Belgii placa za wyjatkiem podatku dochodowego jeszcze dwa podatki: stanowy i miejski. Czy ktos moze slyszal o czyms takim ? Na czym to polega - nigdzie nie moge znalezc zadnych ifnormacji.

wchodzisz juz za daleko w te podatki,to ciebie nie dotyczy /oprocz stalej oplaty za odprowadzenie smieci,to przyjdzie za ten okres jaki mieszkales pod danym adresem albo i nie przyjdzie /ty jako obywatel UE,dostales karte pobytu na czas okreslony czyli 5lat jak wspominasz,skoro twoj pracodaca odprowadza dochody z osiagnietej dzialalnosci tu w belgi i odprowadza podatki to ty jako jego pracownik masz rozliczyc sie z podatku dochodowego za dany rok czyli za 2014,nawet jak przepracowales miesiac czy dwa,tu w Belgii,jesli z ostatnim dniem roku zamykasz wszystko w belgi wymeldowujesz sie ,zamykasz ubezpieczenie i tak dalej to podasz adres w polsce i tam otrzymasz ile osiagnales dochodu i z tego rozliczysz sie ,mozesz to zrobic w urzedzie skarbowym w polsce ale pewnie zaplacisz nadwyzke,lub skorzystaj z jakiegos biura np taxe.pl i oni ciebie rozlicza i zalatwia wszystko za ciebie /wysla do belgi twoje rozliczenie i jesli bedziesz mial np zwrot to podasz swoje konto bankowe/tyle w temacie 

 

ma racje, ze wchodzi glebiej w podatki, bo placi sie podatek do gminy i do prowincji i o te podatki pyta a ty tlumaczysz zupelnie cos innego. Za wywoz smieci tez sie osobno placi i tez zalezod gminy. Kazda gmina rzadzi sie swoimi prawami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
loreal

Witam.

Mam prośbę:czy ktoś pisał /prosił urząd podatkowy o rozlożenie podatku na raty? Nie bardzo wiem jak taki list trzeba sformułować.Może ktoś udzieli mi wskazówek lub da przykład poprawnie napisanego wniosku?Będę wdzięczny za pomoc.

Jacek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elaozkan

nie place zadnego podatku,a mieszkam w Brukseli,na gminie schaerbeek,moze poza bruksela sie placi,tego nie wiem,a odpowiedzialam tak bo nie napisal gdzie mieszka,

 

 

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
123456

Witam.

Mam prośbę:czy ktoś pisał /prosił urząd podatkowy o rozlożenie podatku na raty? Nie bardzo wiem jak taki list trzeba sformułować.Może ktoś udzieli mi wskazówek lub da przykład poprawnie napisanego wniosku?Będę wdzięczny za pomoc.

Jacek.

Nie trzeba pisac zadnych pism, pojedz bezposrednio do urzedu i tam Ci od razu od reki rozloza na raty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
szaza

popierwsze musi dostac szara koperte ktorej sa piery do podatku i z papierami do ksiegowej a ona cie rozliczy albo odeslesz wypelnione wnioski albo przez internet a potem liczy fiskus i dostajesz ile masz do zaplaty lub do zwrotu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
polanki1

Mam pewien problem. Nie wiem w jaki sposób rozliczyć podatek. Mój mąż pracuje w Belgii, jest tam zameldowany. Ja mieszkam w Polsce z dwójką dzieci. W zeszłym roku męża rozliczył sam urząd skarbowy i nie dostał on żadnego zwrotu z podatku, ani nawet  szarej koperty. Nie wiem jak to zrobić w tym roku bo chciała bym, aby mąż odliczył jakieś ulgi na dzieci. Dodam, że dostaję rodzinne z Belgii więc coś tam pewnie można odliczyć, nie wiem?

Wczoraj mąż powiedział mi, że pieniądze, które mi przesyła na konto w Polsce, to bank w Belgii może opodatkować jeśli mąż będzie się starał o zwrot z podatku, czy to jest prawda? ( w Banku się pytali, czy będzie się starał o zwrot z podatku). Podobno, to jest mój dochód z którego w Polsce się nie rozliczam. Przecież, te pieniądze są już raz opodatkowane i nie wiem dlaczego mieli by jeszcze raz odprowadzać ? Co powinniśmy zrobić, dobam, że w Polsce mąż też się rozlicza z podatku.

Co można odliczyć z podatku, mam dwójkę dzieci 8 lat i 11lat, ja nie pracuję?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sweet

Nie można odliczyć dzieci, żony, którzy nie mieszkają w Belgii, mąż został potraktowany jako samotnie rozliczający się, nie rozlicza się w 2 krajach tylko w 1, sam urząd go nie rozlicza-może zrobiła to księgowa w firmie,w której pracuje?

 

pieniądze wysyłane na dzieci można odliczyć od podatku,po udokumentowaniu i jeśli wpłaty są regularne (było kiedyś na forum)

 

radzę zgłosić się do księgowej- może być jakaś Polka w Belgii

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×