Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
Pintje27

Sprawy Podatkowe W Polsce

6 postów w tym temacie

hej

 

przeprowadzam sie do Belgii na stale bo tu mam meza, czy w PL obowiazuje mnie obowiazek zgloszenia wyjazdu rowniez w skarbowce?? jesli tak jaki dokument musze zlozyc??

 

dzieki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hej

 

przeprowadzam sie do Belgii na stale bo tu mam meza, czy w PL obowiazuje mnie obowiazek zgloszenia wyjazdu rowniez w skarbowce?? jesli tak jaki dokument musze zlozyc??

 

dzieki!

Pani US dokladnie wyjasni jakie dokumenty trzeba zlozyc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

hej

 

przeprowadzam sie do Belgii na stale bo tu mam meza, czy w PL obowiazuje mnie obowiazek zgloszenia wyjazdu rowniez w skarbowce?? jesli tak jaki dokument musze zlozyc??

 

dzieki!

Pani US dokladnie wyjasni jakie dokumenty trzeba zlozyc.

 

 

Gdybym miala czas i mozliwosc lazenia po PL US to bym nie pytala na forum, tu an miejscu raczej nikt nie wie jak to funkcjonuje w naszym pieknym kraju...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Począwszy od 1 września 2011 r. weszła w życie ustawa z 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła wiele istotnych zmian, m.in. w zakresie obowiązków ewidencyjnych podatników objętych rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami VAT, których identyfikatorem podatkowym jest obecnie numer PESEL. Dla tych podatników, jeśli nie są płatnikami VAT, nie istnieje obecnie obowiązek zgłoszenia identyfikacyjnego, a obowiązek aktualizacji danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym został istotnie ograniczony.

W przypadku zmiany adresu zamieszkania przez podatnika będącego osobą fizyczną objęta rejestrem PESEL nieprowadzącą działalności gospodarczej lub niebędącą zarejestrowanym podatnikiem VAT, za aktualizację uznaje się podanie aktualnego adresu miejsca zamieszkania w składanej deklaracji rocznej lub innym dokumencie związanym z obowiązkiem podatkowym. Podatnicy mogą również zaktualizować adres zamieszkania, wypełniając formularz ZAP-3.

Z kolei pozostali podatnicy i płatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego nie później niż w terminie 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.

Podatnik lub płatnik, który wbrew obowiązkowi nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacji objętych nim danych albo też podaje w nim dane niezgodne ze stanem rzeczywistym lub niepełne, dokonuje zgłoszenia więcej niż jeden raz, nie podaje numeru identyfikacji podatkowej lub podaje numer nieprawdziwy, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe (art. 81 § 1 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy).

Karalność tego wykroczenia skarbowego ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok. Natomiast jeżeli w okresie tego roku wszczęto postępowanie przeciwko sprawcy, karalność popełnionego przez niego wykroczenia skarbowego ustaje z upływem 2 lat od zakończenia tego okresu.

Ponadto obowiązek zgłaszania danych o zmianie miejsca zamieszkania wynika również z uregulowań art. 146 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa, zgodnie z którym w toku postępowania (tj. w przypadku wszczęcia przez organ podatkowy kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego) strona oraz jej przedstawiciel lub pełnomocnik mają obowiązek zawiadomić organ podatkowy o zmianie swojego adresu, w tym adresu poczty elektronicznej, jeżeli wystąpiono o doręczanie pism drogą elektroniczną. W razie zaniedbania tego obowiązku, pismo uznaje się za doręczone pod dotychczasowym adresem, a organ podatkowy pozostawia pismo w aktach sprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można złożyć formularz zap-3 (dawny nip-3), niby jest to wymóg, bo paragrafy, ale niezłożenie nie jest wykroczeniem skarbowym, więc nie mogą nałożyć żadnej kary- paradoksy w naszej skarbówce (mój kraj taki piękny...).

 

A zapomniałabym, jeszcze wizyta w USC w Ewidencji Ludności- zgłoszenie wyjazdu na okres dłuższy niż 3mce :)

Nie znam nikogo kto dopełniłby tych Barejowskich formalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ode mnie US w Polsce chce/żąda Certyfikatu rezydencji podatkowej... Wie ktoś gdzie to załatwić w Belgii i jak się to nazywa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0