Skocz do zawartości
Belgia.net

Dodatki Rodzinne I Mieszkaniowe

Rekomendowane odpowiedzi

monia8431

Witam Państwa mam takie pytanie czy wiecie może jak to tutaj jest z różnego rodzaju dodatkami. A więc jest np. mąz bądź żona który tutaj pracuje a w domu oczywiście tutaj w Belgii jest bezrobotny partner z dzieckiem(oczywiśćie wszyscy mają meldunek) . To ze na dziecko dostajemy z acerty rodzinne to wiem ale jak to jest z bezrobotnym partnerem ponieważ znajomy kiedyś pobierał na żone rónież?.

Kolejne moje pytanie dotyczy dodatków mieszkaniowych ponieważ kiedyś gdzies wyczytałam ze sa jakieś dodatki na mieszkanie,prąd itd.

Czy orientujecie  sie może jak to tutaj z tym  jest i jakie warunki trzeba spełniać ?

 

 

 
 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gunia72

Nie ma żadnych dodatkow! Mąż mając was na utrzymaniu ma już potrącany mniejszy podatek, nie pracujący współmałżonek nie daje prawa do dodatków, a co do rodzinnego to będzie podniesione, w zależności od wieku dziecka,Belgia to nie jest kraj mlekiem i miodem płynący ale miejsce gdzie trzeba harować,żeby coś mieć! Żeby było jasne wiem co mówię bo jestem osobą samotnie wychowującą dziecko, powodzenia życzę w szukaniu pracy!!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
oneczka

Nie wiem czy to można nazwać dodatkami, ale osoby z bardzo niskim dochodem moga się ubiegać o tzw status OMNIO albo VIPO  i wtedy mogą być jakies dopłaty do czynszu, prądu czy kosztów ogrzewania, abonamentu na transport publiczny czy wydatki związane z leczeniem itp Trzeba sie zglosic do swojego mutuelu ,kiedys taki statut był przyznawany na rok na podstawie rozliczenia podatkowego jak to wygląda teraz w dobie wszechobecnego kryzysu nie wiem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

znizki na komunikacje ,racjhunki za lekarza,leki i to wszystko.Znizki za prad telefon maz jak masz powyzej 70% uznanego stalego kalectwa (kiedys bylo 66%° ZNIZKE na mieszkanie masz we VL jak jestes wiecej niz 5 lat  na liscie oczekujacych na mieszkanie socjalne w tzw merite 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alyss

gunia72 - zgadzam sie z Toba. powiem tak krew mnie zalewa jak tylko czytam zapytania - a gdzie moge wyrwac to i tamto a czy taki i smaki dodatek sie nalezy.... 

tutaj trzeba naprawde harowac i bardzo sie ciesze ze ukrucaja na maksa jakies dodatki bo wiekszosc profituje na tym a my na to musimy placic podatki

takze zamiast zastanawiac sie gdzie jaki dodatek wyrwac proponuje poszukac pracy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elaozkan

Nie wiem czy to można nazwać dodatkami, ale osoby z bardzo niskim dochodem moga się ubiegać o tzw status OMNIO albo VIPO  i wtedy mogą być jakies dopłaty do czynszu, prądu czy kosztów ogrzewania, abonamentu na transport publiczny czy wydatki związane z leczeniem itp Trzeba sie zglosic do swojego mutuelu ,kiedys taki statut był przyznawany na rok na podstawie rozliczenia podatkowego jak to wygląda teraz w dobie wszechobecnego kryzysu nie wiem

ten status nie obejmuje osob pracujacych,wystarczy ze jedna osoba w rodzinie pracuje to nie otrzymasz takiego statutu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
oneczka

 

Nie wiem czy to można nazwać dodatkami, ale osoby z bardzo niskim dochodem moga się ubiegać o tzw status OMNIO albo VIPO  i wtedy mogą być jakies dopłaty do czynszu, prądu czy kosztów ogrzewania, abonamentu na transport publiczny czy wydatki związane z leczeniem itp Trzeba sie zglosic do swojego mutuelu ,kiedys taki statut był przyznawany na rok na podstawie rozliczenia podatkowego jak to wygląda teraz w dobie wszechobecnego kryzysu nie wiem

ten status nie obejmuje osob pracujacych,wystarczy ze jedna osoba w rodzinie pracuje to nie otrzymasz takiego statutu

 

niekoniecznie, status OMNIO zalezy od dochodu, znam wiele osób które pracują na pół etatu np  i są beneficjentami tego statutu, podobnie jak rodziny wielodzietne.To statut VIPO,(teraz sie to chyba inaczej nazywa) przyznawany jest tylko osobom chronicznie bezrobotnym inwalidom itd 

http://www.mc.be/binaries/fiche_info_omnio_tcm377-109399.pdf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

wszystko zalezy od tego ile zarabiasz i ile czlowkow liczy rodzina.Znam ludzi pracujacych i majacych ten status

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mago

Nie ma co się "wykrzykiwać " na forum.Nikt  nikomu z kieszeni nie zabiera.Skoro są przepisy ,skoro coś się należy -to nie bardzo rozumiem  czemu się wymądrzać skoro ktoś pyta.Zadawałam wiele razy pytania na tym forum jak miałam problem ,nie znałam języka,nie mialam znajomych i nigdy konkretnej odpowiedzi.Albo pytanie bez odpowiedzi albo 'mądrości'.

 Jesli natomiast chodzi o zasiłek,swiadczenie na niepracującego współmałżonka to oczywiście że jest.Dowiedziałam się właśnie 2 dni temu ,jutro idę w tej sprawie do komuny.

Skoro jest to dlaczego nie miałabym skorzystać  .To nie jest wyludzenie,mąż płaci podatki  a ja chce pracować ale nie mogę znaleźć pracy.

Wiecie skąd wiem o tym od Rumunów .Oni i nie tylko  oni w przeciwieństwie  Nas Polaków przekazują sobie potrzebne rzeczy pomagają i wspierają się

Alyss tu nie ma co krew  zalewać  jakby zasiłków nie było tez byśmy płacili podatki i to nie niższe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
iwona07

ale dodatek mieszkaniowy jest w wielu panstwach, miedzy innymi w Polsce, wiec nie rozumiem po co oburzenie, jesli ktos pyta czy jest i w Belgii. Wiele osob w Polsce korzysta z dodatku mieszkaniowego i jest to czyms normalnym... tez nie jestem za dawaniem zasilkow nierobom, ale to nie my oceniamy kto jest w jakiej sytuacji i czy sie nalezy czy nie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bubabaluba

jeżeli chodzi o ten dodatek dla niepracującej żony, to pamiętam, że ktoś mi o nim mówił, ze jest (oczywiście nie dla wszystkich, możesz być niepracującą żoną, ale jak mąz za dużo zarabia to nie dostaniecie go tak czy siak, zapytać zawsze jednak można) tyle, że trzeba z niego się normalnie rozliczać w rozliczeniu podatkowym i nie jest to już takie opłacalne na dłuższą metę. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

jezeli rodzina ma mniej jak minimum socjalne czyli revenu d'intégration to moze starac sie o dodatek w swoim CPAS- przygotowac dossier,ktora rada rozpatrzy pozytywnie lub nie.Na dzien dzisiejszy

osoba samotna 817,36 € 

rodzina 1.089,82 €

Oczywiscie trzeba spelniac tez inne warunki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
salamandra

nie mogę znalezć a podobno jest na starym forum. ile trzeba nieć h zeby nadal pobierac rodzinne? miałam 33 a teraz pracuję na 22h. mam 3 dzieci i biore od 3 lat , pomóżcie!

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nero

nie mogę znalezć a podobno jest na starym forum. ile trzeba nieć h zeby nadal pobierac rodzinne? miałam 33 a teraz pracuję na 22h. mam 3 dzieci i biore od 3 lat , pomóżcie!

a to chca Ci zabrac rodzinne?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sweet

nie mogę znalezć a podobno jest na starym forum. ile trzeba nieć h zeby nadal pobierac rodzinne? miałam 33 a teraz pracuję na 22h. mam 3 dzieci i biore od 3 lat , pomóżcie!

ja zaczęłam od 4h zanim dołożyli mi klientów i rodzinne mi się należało od dnia podpisania kontraktu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kokardka

nie mogę znalezć a podobno jest na starym forum. ile trzeba nieć h zeby nadal pobierac rodzinne? miałam 33 a teraz pracuję na 22h. mam 3 dzieci i biore od 3 lat , pomóżcie!

kiedyś bylo minimum 12 godzin w tygodniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gosia6950

gunia72 - zgadzam sie z Toba. powiem tak krew mnie zalewa jak tylko czytam zapytania - a gdzie moge wyrwac to i tamto a czy taki i smaki dodatek sie nalezy.... 

tutaj trzeba naprawde harowac i bardzo sie ciesze ze ukrucaja na maksa jakies dodatki bo wiekszosc profituje na tym a my na to musimy placic podatki

takze zamiast zastanawiac sie gdzie jaki dodatek wyrwac proponuje poszukac pracy

dokładnie.popieram wypowiedz. a ręce mi opadaja jak widzę, e ktoś chce przyjechac tutuaj i pierwsze co pyta to czy mu sie beda nalezaly dodatki ito a prace ma gdzies niech lepiej o prace zapyta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gosia6950

 

Nie wiem czy to można nazwać dodatkami, ale osoby z bardzo niskim dochodem moga się ubiegać o tzw status OMNIO albo VIPO  i wtedy mogą być jakies dopłaty do czynszu, prądu czy kosztów ogrzewania, abonamentu na transport publiczny czy wydatki związane z leczeniem itp Trzeba sie zglosic do swojego mutuelu ,kiedys taki statut był przyznawany na rok na podstawie rozliczenia podatkowego jak to wygląda teraz w dobie wszechobecnego kryzysu nie wiem

ten status nie obejmuje osob pracujacych,wystarczy ze jedna osoba w rodzinie pracuje to nie otrzymasz takiego statutu

 

nie ma to nic do rzeczy, że osoba pracuje. koeleanki mąz tylko pracuje,  ona nie i dostala status vipo

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alicia

 

 

Nie wiem czy to można nazwać dodatkami, ale osoby z bardzo niskim dochodem moga się ubiegać o tzw status OMNIO albo VIPO  i wtedy mogą być jakies dopłaty do czynszu, prądu czy kosztów ogrzewania, abonamentu na transport publiczny czy wydatki związane z leczeniem itp Trzeba sie zglosic do swojego mutuelu ,kiedys taki statut był przyznawany na rok na podstawie rozliczenia podatkowego jak to wygląda teraz w dobie wszechobecnego kryzysu nie wiem

ten status nie obejmuje osob pracujacych,wystarczy ze jedna osoba w rodzinie pracuje to nie otrzymasz takiego statutu

 

nie ma to nic do rzeczy, że osoba pracuje. koeleanki mąz tylko pracuje,  ona nie i dostala status vipo

 

Trzeba byc co najmniej przez rok na chorobowym lub bezrobociu lub na garnuszku CPS i nalezy to wykazac w dochodach rocznych.Czyli jezeli spelnialo sie te warunki w roku 2014 i dochod roczny nie przekroczyl pewnej sumy w zaleznosci od stanu rodziny to mozna zlozyc wniosek na rok 2015. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tomczak

Witam gdzie mogę dowiedzieć się o dodatku na niepracująca  żonę?Jakie trzeba spełniać warunki czy ktoś miał taki problem ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×