Skocz do zawartości
Belgia.net

Obywatelstwo Belgijskie

Rekomendowane odpowiedzi

wisteria

                                 Witam!                            

  Czy ktoś wie jak załatwiamy obywatelstwo belgijskie?

 Co zyskujemy?

 Co tracimy?

Jakie obowiązki nabywamy?

Czy musimy zrzec się obywatelstwa polskiego?-a czy jeśli tak?-to czy tracimy prawo do emerytury w Polsce?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
123456

Idziesz do swojej komuny, do dzialu, ktory zalatwia obywatelstwo, tam dostajesz liste dokumentow, ktore musisz dostarczyc, dostarczasz i czekasz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alicia

                                 Witam!                            

  Czy ktoś wie jak załatwiamy obywatelstwo belgijskie?

 Co zyskujemy?

 Co tracimy?

Jakie obowiązki nabywamy?

Czy musimy zrzec się obywatelstwa polskiego?-a czy jeśli tak?-to czy tracimy prawo do emerytury w Polsce?

 

Plusem moze byc to ze jako onywatel Belgijski mozesz liczyc na jakos tam pomoc socjalna w razie trudnej sytuacji zyciowej.Jako obywatel EU mozesz stracic prawo pobytu za korzystanie z socjalu i nakaz opuszczenia kraju w ciagu 10 dni.Minusem jest jednak to ze jako obywatel Belgii bedziesz zmuszony zglosic w Urzedzie Skarbowym ze posiadasz nieruchomosc w Polsce lub konto i kase w Polsce.Co do konta to pomimo braku obywatelstwa bylam pytana przy rozliczeniu podatkowym w tutejszym US

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aneta75

 

                                 Witam!                            

  Czy ktoś wie jak załatwiamy obywatelstwo belgijskie?

 Co zyskujemy?

 Co tracimy?

Jakie obowiązki nabywamy?

Czy musimy zrzec się obywatelstwa polskiego?-a czy jeśli tak?-to czy tracimy prawo do emerytury w Polsce?

 

Plusem moze byc to ze jako onywatel Belgijski mozesz liczyc na jakos tam pomoc socjalna w razie trudnej sytuacji zyciowej.Jako obywatel EU mozesz stracic prawo pobytu za korzystanie z socjalu i nakaz opuszczenia kraju w ciagu 10 dni.Minusem jest jednak to ze jako obywatel Belgii bedziesz zmuszony zglosic w Urzedzie Skarbowym ze posiadasz nieruchomosc w Polsce lub konto i kase w Polsce.Co do konta to pomimo braku obywatelstwa bylam pytana przy rozliczeniu podatkowym w tutejszym US

 

Obywatelstwo belgijskie nie gwaratuje na bank ze uzyskasz pomoc socjalna w razie trudnej sytuacji. Jako obywatel EU mozesz poprosic o pobyt staly bez obywatelstwa i bedziesz mial takie same prawa. Majac obywatelstwo czy nie twoim obowiazkiem jest zglosic w fiskusie ze posiadasz nieruchomosci, konto bankowe  w Posce czy jakimkolwiek to kraju.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

Ja wzielam sobie belgijskie obywatelstwo jako 3 w 1993 roku ze wzgledu na prace urzednika (zandarmeria) . I co w tym zlego???Wowczas rzadano pozbycia sie obywatelstwa polskiego,ale w sadzie przedstawilam swoje racje i nie bylo problemow... Wowczas to bylo wazne gdyz praktycznie przy zatrudnieniu na panstwowych posadach takiego wymagali. Teraz- to mi przeszkadza,bo w pracy nie dostaje 16% DODATKU DLA EXPATOWI INNYCH KORZYSCI. Nie musisz zrzekac sie polskiego obywatelstwa,a co do pomocy socjalnej to w mojej gminie nikt na to nie patrzy (kazdy z komisji ocmw glosuje wg swojego sumienia).

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
abu

Ola, nie wiesz czy cos sie zmienilo w zasadach przyznawania obywatelstwa?

witam czy jest tutaj ktos kto na biezaco jest z zasadami zalatwiania obywatelstwa?czy trzeba spelniac doslownie wszystkie te warunki zawarte w zamieszczontm na tej stronie artykulem o obywatelstwie?jak wygladaja te egzaminy jezykowe udawadnianie przynaleznosci spolecznej i ekonomicznej?czy te wszystkie zasady sa wdrazane przy skladaniu wniosku czy sa to tylko teorie na papierze a moze to zalezy tez od komuny w ktorej sie stara wniosek?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pandorax

Ja tam nie widze wielkiej roznicy. Jestesmy w UE, wiec traktowani powinnismy byc na rowni ;) Zrobilam obywatelstwo, bo polskie dokumenty przestaly byc wazne i tak wyszlo mi taniej. Co do dokumentow to najlepiej pytac sie w swojej gminie. Ogolne zasady istenieja, ale co urzednik to inne wymagania ;) Mnie to zajelo 4 miesiace. Polskiego obywatelstwa nie trzeba sie zrzekac, a i dzieci dostaja automatycznie belgijskie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
MateuszKapica

Jeśli jestem w konkubinacie z Belgiem przysługuje mi belgijski paszport? Dokumenty? Jak to załatwić?

 

Nie przysluguje.

Mozesz sie starac o obywatelstwo jezeli mieszkasz min. 5 lat w Belgii (meldunek + praca)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mogwai83

witajcie, ja z takim pytankiem jakie są pozytywy i negatywy jak się ma obywatelstwo ?? 

do negatywów trzeba zaliczyć to że trzeba stawić się na obowiązkowym głosowaniu.... a jak to jest na przykład jak ma się takowe obywatelstwo i jest się tymczasowo badź na stałe w polsce... co wtedy trzeba z polszy jechać do belgii na glosowanie (badź do kosulatu belgijskiego żeby odchaczyli nas na liście) jak to jest ???

druga sprawa - jak to jest jak się ma nieruchomość badź ziemie rolna w polsce trzeba wtedy jako posiadacz tego odprowadzać podatki w belgii ??  może mi to ktoś naświetlić ?? 

pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pandora

Moj drogi , jesli chodzi o podatek od nieruchomosci lub ziemi rolnej w Polsce to trzeba go tutaj  oplacic bez wzgledu czy si ema obywatelstwo czy nie. Od 2017 roku bedzie to kontrolowane i mozna zaplacic kary administracyjne do 600e

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mogwai83

aha , dziekuje za odpowiedź - a nie orientujesz się ile tego podatku jest ?? np od hektara ziemi rolnej ??  bo od nieruchomości to już inna bajka...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pandora

hmm niestety sie nie orientuje dokladnie ale chyba tyle samo podatku co w pl tylko zmienione na euro. Najlepiej zapytac ksiegowego. Dodam  jeszcze  tyle ze oni nie beda tego sprawdzc od tak sobie beda musieli miec  ku temu dobre przeslanki.Radze skontaktowac sie z ksiegowym on /ona naswietli Ci sprawe lepiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
staszico

Witam tez mam pytanie. Zeby miec obywatelstwo trzeba miec chyba min 5 lat legalnego pobytu czy moze sie cos zmienilo wie ktos cos ? z góry dziekuje za odpowiedz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Greg4

Nie prawda, jest kilka kryteriów,  i musisz mieć określoną liczbę dni w ciągu 5 lat, takie informacje są na stronie danej komuny

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×