Skocz do zawartości
Belgia.net

Odprawa Pieniężna Przy Zwolnieniu Pracownika

Rekomendowane odpowiedzi

wisteria

Pracuję w sektorze budowlanym w Antwerpii 7 lat.jestem po 60-tce i zachorowałem.

-Czy jeśli pracodawca mnie zwolni(a takie prawo chyba ma po długim chorowaniu?), to czy należy mi się odprawa pieniężna?

-Czy to prawda,że w budownictwie nie ma odpraw?

PO jakim czasie chorowania mogę być zwolniony?

                                                            Za informację dziękuję

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alicia

Pracuję w sektorze budowlanym w Antwerpii 7 lat.jestem po 60-tce i zachorowałem.

-Czy jeśli pracodawca mnie zwolni(a takie prawo chyba ma po długim chorowaniu?), to czy należy mi się odprawa pieniężna?

-Czy to prawda,że w budownictwie nie ma odpraw?

PO jakim czasie chorowania mogę być zwolniony?

                                                            Za informację dziękuję

 

Pracodawca nie moze cie zwolnic z powodu dlugotrwalej choroby .Jezeli lekarz z Mutuelu na komisji lekarskiej stwierdzi ze jestes niezdolny do pracy bo twoj stan zdrowia nie ulegnie poprawie to wtedy pracodawca ma prawo rozwiazac umowe o prace bez zadnego odszkodowania dla ciebie, gdyz to twoj stan zdrowia nie pozwala na dalsza prace a nie zla wola pracodawcy.Wreczy ci C-4 medicale.Zreszta po dluzszej chorobie , nie mozesz podjac pracy bez zgody lekarza medycyny pracy.Lekarz z Mutuelu juz po 6-ciu miesiacach moze stwierdzic inwalidztwo, jezeli tego nie zrobi to oznacza to ze jest mozliwosc wyzdrowienia.Jezeli masz 60 lat to raczej wysla cie na wczesniejsza emeryture.Lata pracy mozesz zsumowac z praca w Polsce

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wisteria

 

Pracuję w sektorze budowlanym w Antwerpii 7 lat.jestem po 60-tce i zachorowałem.

-Czy jeśli pracodawca mnie zwolni(a takie prawo chyba ma po długim chorowaniu?), to czy należy mi się odprawa pieniężna?

-Czy to prawda,że w budownictwie nie ma odpraw?

PO jakim czasie chorowania mogę być zwolniony?

                                                            Za informację dziękuję

 

Pracodawca nie moze cie zwolnic z powodu dlugotrwalej choroby .Jezeli lekarz z Mutuelu na komisji lekarskiej stwierdzi ze jestes niezdolny do pracy bo twoj stan zdrowia nie ulegnie poprawie to wtedy pracodawca ma prawo rozwiazac umowe o prace bez zadnego odszkodowania dla ciebie, gdyz to twoj stan zdrowia nie pozwala na dalsza prace a nie zla wola pracodawcy.Wreczy ci C-4 medicale.Zreszta po dluzszej chorobie , nie mozesz podjac pracy bez zgody lekarza medycyny pracy.Lekarz z Mutuelu juz po 6-ciu miesiacach moze stwierdzic inwalidztwo, jezeli tego nie zrobi to oznacza to ze jest mozliwosc wyzdrowienia.Jezeli masz 60 lat to raczej wysla cie na wczesniejsza emeryture.Lata pracy mozesz zsumowac z praca w Polsce

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wisteria

                                             Dziękuję!

   Czy z tą wcześniejszą emeryturą,to na pewno możliwość taka istnieje?

Bo tak sobie myślę,że pracuję tutaj za krótko by odejść na emeryturę (mniej niż 10 lat),a trzeba chyba min.15lat pracy.

Co prawda mam 29 lat pracy w Polsce,ale czy na pewno to działa tutaj?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

to wszystko zalezy jakie skladki socjalne placiles w PL i czy uznaja ci je tutaj-to juz tylko administracja tutejsze tour de midi bxl odpowie ci. Tak za krotko pracowales i co z tego ze dostaniesz inwalidztwo jak RIZIV szybko max po 2 latach pozbedzie sie ciebie wlasnie z inwalidztwa.Sprobuj wystapic o dodatki.... wezwa ciebie na kontrole i stwierdza ze skoro na nia przyszedles to i mozesz pracowac nawet tak robia ze slepcami i ludzmi bez konczyn, rodowitymi Belgami,a wiec wowczas dadza ci z zastrzezeniem i twoj vdab albo i gmina powinni ci pomoc znalezc prace odpowiednia do twojego stanu zdrowia,a jak nie to bezrobotne

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wisteria

Po dwóch miesiącach choroby dostałem wezwanie-zaproszenie na konsultację do konsultanta z C.M-czego mogę oczekiwać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alicia

Jezeli jestes faktycznie chory to pozostaniesz na zwolnieniu przez kolejne 6 miesiecy co najmniej a jezeli lekarz uzna ze twoj stan zdrowia ulegl poprawie to dostaniesz pismo ze z dniem taki to a takim twoje chorobowe sie konczy i mutuel przestanie ci wyplacac pieniadze .Jezeli masz kontrakt pracy to wracasz do pracy a jezeli nie to rejestrujesz sie jako bezrobotny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

kontrol z kasy chorych to pestka porownujac z kontrola RIZIV,gdzie polityka jest tak-dotarles (slepy,bez nogi,etc) to znaczy ze mozesz pracowac, nie dotarles totez wyrzucaja... i nie patrza nawet na dokumenty...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alicia

kontrol z kasy chorych to pestka porownujac z kontrola RIZIV,gdzie polityka jest tak-dotarles (slepy,bez nogi,etc) to znaczy ze mozesz pracowac, nie dotarles totez wyrzucaja... i nie patrza nawet na dokumenty...

 

Co to za kontrola RIZIV ? nigdy na takiej nie bylam? czy chodzi o lekarza z ONEM-u? tylko zanim do niego sie trafi to juz sie ma opinie 3 lekarzy , mutuel, medycyna pracy, lekarz rodzinny i ten z ONEM  jest ostatnim.Moj byl bardzo sympatyczny i bardzo rzeczowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ewa1967

Mój mąż jest Belgiem. Ponad 2 lata temu zachorował na Parkinsona. Był 2 razy na kontroli w CM. Lekarz mu tam powiedział,że jako kierowca nie będzie mógł pracować. możlie ,ze na pół etatu jeśli zakład pracy się zgodzi i coś lekkiego mu znajdzie a druga połowa z CM.Żadne RIZIV go nie wzywało i automatycznie po 2 latach przeszedł na rentę inwalidzką....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alicia

Mój mąż jest Belgiem. Ponad 2 lata temu zachorował na Parkinsona. Był 2 razy na kontroli w CM. Lekarz mu tam powiedział,że jako kierowca nie będzie mógł pracować. możlie ,ze na pół etatu jeśli zakład pracy się zgodzi i coś lekkiego mu znajdzie a druga połowa z CM.Żadne RIZIV go nie wzywało i automatycznie po 2 latach przeszedł na rentę inwalidzką....

 

W przypadkach takich jak twojego meza gdzie choroba jest raczej nieuleczalna i bedzie postepowac lekarz z mutuelu moze juz po 6-ciu miesiacach zdecydowac o trwalym inwalidztwie ,

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alicia

Tu w Belgii po roku chorobowego przechodzi to w inwalidztwo, jednak jezeli lekarz orzecznik z mutuelu nie zdecyduje ze jest to trwale inwalidztwo to wtedy staje sie to skomplikowane  i ostateczna decyzje podejmuje sie ze wzgledu na wiek oraz opinie pozostalych lekarzy, czyli medycyna pracy, lekarz rodzinny i Onem .Czasami ten spor trzeba roztrzygac w sadzie medycyny pracy lub samemu zglosic sie na komisje lekarska INNAMI .Jednak tam juz trzeba miec bardzo gruba teczke z dokumentacja medyczna.Zadne tam skrzywienie kregoslupa , bo to mozna zoperowac i po roku byc sprawnym i pracowac w sektorze pracy chronionej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alicia

Jakis czas temu spotkalam w Syndykacie goscia po 40-ce kulejacy i nie wygladajacy na chorego.Problem tego goscia polegal na tym ze przez 10 lat byl na zasilku dla bezrobotnych i w styczniu ten zasilek zostanie mu odebrany.Zostal odeslany do CPS-u.Jezeli jest sie pracownikiem lub pracownikiem niezaleznym i ulegnie sie wypadkowi lub sie zachoruje to te sprawy sa zalatwiane bardzo sprawnie i bezproblemowo.Zwolnienie lekarskie, komisja lekarska w mutuelu i potem albo powrot do pracy albo chorobowe i uznanie za inwalide .Sa trzy grupy 1-wsza to niewielki uszczerbek na zdrowiu i mozliwosc pracy chronionej czyli lekkiej . 2 -ga grupa to osoby niezdolne do pracy i pobierajace zasilek z mutuelu, 3-cia grupa to osoby niepelnosprawne wymagajace pomocy osob trzecich w egzystencji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

Co za bajki ty piszesz.... tak, w Belgii tak latwo mozna dostac inwalidztwo i chorobowe????Pewnie w twojej Belgii,bo w Belgii w ktorej ja mieszkam jest inaczej.... koniec tu paradise w kazdej dziedzinie zycie rowniez naciaganych zasilkow

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wisteria

                                         Witam!

           -Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i za wszystkie wypowiedzi.

 Wczoraj byłem na konsultacji w CM,konsultant wziął dokumenty,zadał mi kilkanaście pytań  typu- jak się czuję,co boli,o charakter pracy.

 Pytał też-co na temat choroby myśli mój szef co dla mnie było zaskoczeniem-bo co ma szef do tego?-może był po prostu ciekawy.

 Po za tym był raczej miły, dokumenty ma przekazać dla konsultanta z medycyny pracy,no i kazał mi czekać na zwolnieniu na list-wezwanie na konsultacje z medycyny pracy-trochę się denerwuję.-Co Wy otym myślicie?  

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alicia

                                         Witam!

           -Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i za wszystkie wypowiedzi.

 Wczoraj byłem na konsultacji w CM,konsultant wziął dokumenty,zadał mi kilkanaście pytań  typu- jak się czuję,co boli,o charakter pracy.

 Pytał też-co na temat choroby myśli mój szef co dla mnie było zaskoczeniem-bo co ma szef do tego?-może był po prostu ciekawy.

 Po za tym był raczej miły, dokumenty ma przekazać dla konsultanta z medycyny pracy,no i kazał mi czekać na zwolnieniu na list-wezwanie na konsultacje z medycyny pracy-trochę się denerwuję.-Co Wy otym myślicie?  

 

Konsultacja w CM piszesz, normalnie powinno to byc w twoim zakladzie ubezpieczenia.Moim zdaniem lekarz pytal cie o zdanie szefa , bo normalnie po dluzszej chorobie nie mozesz wrocic do pracy bez konsultacji z lekarzem medycyny pracy.Tylko ze normalnie to pracodawca powinien cie tam wyslac a nie Mutuel. Lekarz z Mutuelu podejmuje decyzje samodzielnie w sprawie przedluzenia chorobowego i nie musi konsultowac z medycyna pracy.Moim zdaniem nie przedluzy ci zwolnienia i dostaniesz nakaz powrotu do pracy.Jednak ze wzgledu na twoj wiek 61 lat  jak pamietam, moze cie pokierowac w kierunku wczesniejszej emerytury i dlatego odesle cie sam do medycyny pracy

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pmk1986

witam. jaka odprawa przysługuje za przepracowane niecałe 3 lata , i jak pracodawca mnie zwalnia . Ile odprawy się należy ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×