Skocz do zawartości
Belgia.net

Praca W Belgii Mieszkanie W Holandii

Rekomendowane odpowiedzi

krakusik1

witam

Mam pytanie czy orientuje się ktoś jak to jest gdy bym wynajął mieszkanie w Holandii a pracował w Belgii? Aktualnie mieszkam i pracuje w Belgii mam tutaj meldunek i auto zarejestrowane w Belgii. Pytanie czy wie ktoś jak to jest z przemeldowaniem się do Holandii czy stracil bym swoje prawo do pieniędzy wakacyjnych czy podatki bym placil w Belgii dalej czy musiłbym przerejestrować auto na Holenderskie blachy itp. może ktoś się orejntuje albo zna kogos kto tak mieszka prosil bym o informacje.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

Orientuje sie bo mieszkam i w Belgii i w NL i w PL-tak... :-) tak jestem zameldowana....bardzo duzo Belgow,nawet Walonow przenosi sie do NL a dalej pracuje w Belgii,bo np w Zelandii domy stoja puste i az prosza sie zeby je wynajac... trzeba tylko miec staly dochod z pracy lub emeryture.Np w gemeente Hulst jest specjalna komorka zajmujaca sie Belgami,ktora zajmuje sie bliska mi osoba... mlodzi z Zeeland uciekaja bo tam nie ma przyszlosci i pracy dlatego kazdy placacy podatki i mieszkajacy w NL jest mile widziany.Niestety musialbys tam placic podatki (ale warto bo tam w wieku 63 lat masz stala i bardzo dobra emeryture) tylko hhhhmmmm nie mam pojecia czy mozna sobie wybrac opodatkowanie. Pomimo,ze np moj maz pozostal przy swojej belgijskiej kasie chorych to i z automatu sciagneli mu z konta holenderskie ubezpieczenie zdrowotne,hhhmmm ktore do malych nie nalezy. Ubezpieczenie samochodu jest duzo tansze szczegolnie jak mieszkasz w jakiejs pipidowce w Zelandii ,to normalne,bo i tam zarobki sa nizsze. Jednak dom blisko morza z 3 sypialniami kosztuje 625 eu,oplaty tez duzo nizsze, w "mojej" wiosce mieszka z 12 rodzin polskich,hhhmm za niektorych wstyd bo np na jednym drzewie powiesili sobie 3 talerze satelitarne.Zycie na pewno jest tansze,ale sluzba zdrowia i szkolnictwo uwazam,ze duzo gorsze jak w Belgii

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pandorax

Ola to piszesz, ze mozna mieszkac w Holandii, tam placic podatki i dostawac tamtejsza emeryture, a pracowac w Be? Emerytura chyba zalezy od tego w ktorym kraju sie pracuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
krakusik1

Tak ale jak pracuje w Belgii i tutaj mi odciagaja podatek i emeryture od mojej wypłaty to chyba zostanie to liczone w Belgii... Mi chodzi tylko o mieszkanie w Holandii czy musze wyrobić sobie dowod holenderski czy musze auto przerejestrować do Holandii ? Może Belgia i Holandia maja jakiś układ ze względu na to ze maja ten sam język i jest to uproszczone tak żeby  można mieszkac w Holandii ale mieć wszystkie prawa jako pracownik w Belgii. Czy mam najlepiej isc do gementee i mi tam wszystko wyjaśnią?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

Moj maz ma podwojne obywatelstwo i wlasnie zdecydowal sie tymczasowo na prace w NL ze wzgledu na przyszla emeryture.Tak emeryture dostaniesz z kraju w ktorym placisz podatki,ale jak np bedziesz mieszkal w NL to bedziesz mogl ja otrzymywac (belgijska i duzo nizsza od tej holenderskiej ) na konto w NL.A inne podatki (od mieszkania w NL) tam zaplacisz.Tu masz specjalne info dla takich jak ty http://www.grensarbeid.nl/index.php?pg=pr&id=22&lg=nl

 

http://www.zeeuws-vlaanderen.be/5-redenen

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pandorax

Hmm to tak samo jakbym na emeryture przeniosl sie do Polski. Wiadomo, ze bede otrzymywac z tego kraju gdzie ja wypracowalem. Nie widze zwiazku z mieszkaniem w nl, jedynie, ze koszty zycia mniejsze, ale co to ma do holenderskiej emerytury skoro i tak mi sie nie nalezy jesli tam nie pracuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pandorax

Co nie zmienia faktu, ze emerytura bedzie mu naliczona wg prawa i skladek jakie zlozyl w krazju, w ktorym pracowali nie wazne gdzei w UE bedzie mizeszkal. Dlatego nie widze zwiazku z mieszkaniem w nl i rzekomym otrzymywaniem tamtejszej emerytury, bez pracowania tam. Nawet jak pisze Ola "tymczasowego" pracowania. Bo nie oszukujmy sie za te kilka lat pracy nawet w nl kokosow i z tamtad nie otrzymamy. Jesli chcemy liczyc na godziwa emeryture to dobrze zaczac zbierac na funduszu emerytalnym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
evian

Co nie zmienia faktu, ze emerytura bedzie mu naliczona wg prawa i skladek jakie zlozyl w krazju, w ktorym pracowali nie wazne gdzei w UE bedzie mizeszkal. Dlatego nie widze zwiazku z mieszkaniem w nl i rzekomym otrzymywaniem tamtejszej emerytury, bez pracowania tam. Nawet jak pisze Ola "tymczasowego" pracowania. Bo nie oszukujmy sie za te kilka lat pracy nawet w nl kokosow i z tamtad nie otrzymamy. Jesli chcemy liczyc na godziwa emeryture to dobrze zaczac zbierac na funduszu emerytalnym.

 

Pytanie czy w ogole jest sens liczyc na jakas emeryture. Wiek emerytalny przedluzaja, juz gorna granica jest 67 za kilka lat na pewno podniosa, dojdzie do jakichs 70 lat minimum. To ile potem pozyjemy? Z 5, 10 lat? Czy jest sens teraz zasuwania jak wol i odkladania kasy zeby na emeryturze (jak sie jej dozyje) te kilka lat miec  pare groszy wiecej (kokosy to na pewno nie beda). 

Patrzac na to, co sie dzieje na swiecie to ja bym tak bardzo na emeryture nie liczyla. Lepiej korzystac z zycia poki jest sie mlodym i ma sie sile - bawic sie, zwiedzac swiat i godnie zyc nie odmawiajac sobie wszystkiego. Jako babcia 80 letnia bo tylu latach pracy za zwiedzanie swiata, zajecia z malowania, jogi itd brac sie raczej nie bede bo nie bede miec sily po prostu a prawdopodobnie tez, i zdrowia.  

 

Tak sie sklada ze rzady robia wszystko zebysmy do emerytury nie dozyli lub korzystali z niej jak najkrocej. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sweet

nie jest tak do końca, że jak wypracujesz sobie emeryturę w Be lub NL to potem na starość przenosisz się do PL i cieszysz się tymi pieniążkami. Już teraz jesli masz emeryturę, np, z niemiec musisz udowodnić, że tam ciągle mieszkasz (sam meldunek nie wystarczy), ruchy na koncie bankowym w ciągu miesiąca, jeszcze mogą zrobić nalot na chatę

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

W przypadku obcych musza miec przepracowane w NL 10 lat zeby otrzymac tamtejsza (jedna z najlepszych w swiecie) emerytur, w przypadku Holendra (rodowitego nie z nabytym paszportem za 800 eu po 5 latach pobytu) wystarczy 1 rok pracy w NL i reszte w innym kraju

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

sweet mylisz sie- mozesz rowniez z Niemiec robic transfer emerytury gdzie chcesz,tak jest w calej UE bo to jest europejskie prawo.Znam osobiscie wielu Polakow z mojego miasta,blisko Niemiec, ktorzy wlasnie na starosc wrocili do PL i zyja super z niemieckich emerytur

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sweet

można to wiem, transfer niemieckiej emerytury do pl oznacza straty, mojej znajomej wyliczyli kilkaset zł mniej, woli utrzymać mieszkanie w niemczech i jezdzic tam co chwile i mimo to jej sie oplaca, przy okazji robi zakupy i korzysta z opieki zdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
krakusik1

Witam

Dziekuje wszystkim za odzew nie wiedziałem ze emerytury w NL sa większe. Może tez zycie i praca ?

Jednak mam jeszcze pare pytan na które nie znam odpowiedzi:

1. Czy naleza mi się pieniądze wakacyjne tak jak normalnie to jest w Belgii mieszkając w NL a pracując w Belgii?

2. Czy musze ubez. zdrowotne zmienić na NL czy mogę zatrzymać to w Belgii i leczyc się tutaj u mojego lekarza

3. Czy musze wyrobić sobie dowod NL a może oni maja jakies porozumienie miedzy BE i NL i nie trzeba tego robic

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
v135pr

Witam wszystkich forumowiczow. Przeczytalem wszystkie posty i doszdlem do wniosku, ze problem tkwi jedynie w tym , ze my poprostu zarabiamy zbyt malo, zeby w przyszlosci otrzymac godziwa emeryture. Poszukiwanie krajow w ktorych wypracujemy wyzsza emeryture nie ma sensu. Jak mniemam 95% tu piszacych zarabia nie wiecej niz 1800€/brutto. Wiem, ze zaraz odezwia sie oponeci, ktorzy  beda sie starali udowodnic mi, ze podatki wzrosna gigantycznie, ale nalezy pamietac, ze przyszla emerytura naliczana jest od brutto, ponadto, majac wiecej pieniazkow mozemy zainwestowac w fundusze emerytalne ( ulga podatkowa ). Wracajac do tego czy osiagajac wiek emerytalny po przepracowaniu np: 30 lat mozemy wyjechac sobie do np: Barcelony i tam otrzymywac godna belgijska emeryture - nie jak ktos wczesniej napisal, ze niemeiecki emeryt musi siedziec w domu w Niemczech, bo jak zmieni kraj to mu zatrzymaja emeryture - jest to ewidentna bzdura. Emerytura to TWOJE zaoszczedzone pieniazki, ktorych nikt nie ma prawa Ci zatrzymac. W latach 2007 - 2009 bylem w Barcelonie i wiem, ze wielu Niemcow, Holendrow i Belgow kupowalo tam domy ( byly o wiele tansze ) i tam po przejsciu na emeryture sie osiedlao.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sweet

jeju, nie mówię o zatrzymaniu emerytury tylko o przeniesieniu do kraju rezydencji, może w krajach strefy euro to bez znaczenia, ale transfer emerytury do Pl osoby która zarabiała jeszcze za czasów marek niem. i potem euro oznaczał znaczne zmniejszenie świadczenia, nie wiem dlaczego

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pandorax

Takie roznice zazwyczaj biora sie z przeliczania euro na zl. Banki sa zobowiazane brac srednia stope NBP dla danego dnia. W tej sytuacji lepiej prowadzic konto walutowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
v135pr

jeju, nie mówię o zatrzymaniu emerytury tylko o przeniesieniu do kraju rezydencji, może w krajach strefy euro to bez znaczenia, ale transfer emerytury do Pl osoby która zarabiała jeszcze za czasów marek niem. i potem euro oznaczał znaczne zmniejszenie świadczenia, nie wiem dlaczego

A ja mysle, ze chodzi o podatek.Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, zostala  podpisana w Berlinie dnia 14.05.2003 r. Zamiana marki na euro to chyba 2002 rok. dlatego ktos otrzymywal emeryture w markach pomniejszona o podatek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nurek102

witam

 

stoję przed podjęciem decyzji odnośnie pracy w Belgii.....będąc zameldowanym w Holandii.Mieszkam w Holandii od 3 lat i nie chciałbym tego zmieniać. Propozycja pracy pojawiła się na horyzoncie ..właśnie w Belgii.

Nie chcę się przeprowadzać do B. Czy ktoś z szanownych forumowiczów spotkał się z takim przypadkiem? Czy to jest opłacalne?Jakie są plusy a jakie minusy? -Problem opodatkowania i inne...

 

Nie będę ukrywał ale bardzo oczekuje na pomoc

serdeczności

A.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

Mysle,ze wiecej info znajdziesz na forach ludzi  rowniez Polakow z Zeeland, gdyz wielu, bardzo wielu mieszka w Hulst,Terneuzen i okolicach,a pracuje w A pen czy Gent. Podatki bedziesz placil w NL a hhhmmm nie wiem jak z ubezpieczeniem zdrowotnym bo w NL duzo wyzsze jak w BE

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×