Skocz do zawartości
Belgia.net

Koszt Życia W Belgii / Zarobki

Rekomendowane odpowiedzi

tokkebi

Cześć,

 

Mam pytanie. Ostatnio dostałem propozycję pracy w Brukseli. Mieszkanie opłacane przez firmę (budżet 900€ na czynsz plus utilities), na rękę 2,000€. Czy za taką kasę można tam swobodnie wyżyć, czy będzie bida (2 osoby: ja i żona)? Przez "swobodnie" rozumiem 2-3 razy na miesiąc zjeść w restauracji, raz w tygodniu wyjść na 2-3 piwa do pubu, 1-2 razy na miesiąc do kina/na koncert...

 

Dzięki za jakiekolwiek info!

pzdr,

t

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Podroznik

Jasne ze tak ! 2 tys eur jeśli masz opłacone mieszkanie, składki na podatek, ubezpieczenie itp. Zalezy jak będziesz zatrudniony. Nie rozumiem, samemu można to sobie najlepiej przekalkulować znając własne potrzebny. Ceny zywnosci itp. to skwestia sprawdzenia tez, ale wiele nie odbiegają od tych w pl.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Foka

Kokosy to nie są ale przy dobrej gospodarności jeszcze na wakacje za granicą (w Polsce. :P) odłożycie,a gdy będzie ciężko zawsze zamiast do restauracji można zjeść kolację w domu przy świecach .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość

2000 euro na czysto? mozna troche pozyc :-)   (resto ok 50 euro/osobe, kino ok 15, piwo 3-5 euro... zycie ok 4x drozsze niz w PL, przekalkuluj)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

SPOKOJNIE, bo kto wiecej zarabia to i placi wieksze podatki. Tu jak czasem czytam,to wydaje mi sie,ze sami polscy milionerzy sa

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Karolina

SPOKOJNIE, bo kto wiecej zarabia to i placi wieksze podatki. Tu jak czasem czytam,to wydaje mi sie,ze sami polscy milionerzy sa

Zgadzam sie z Ola77 , najwiecej kasy placimy za czynsz jesli nie mamy wlasnego lokum i podatki ,mowie o bezdzietnych parach oczywiscie 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
hello

Dla dwojga 2000 na rękę, oczywiście że starczy......i na dodatkowe wyjścia także. Oczywiście trzeba umieć się gospodarzyć i wiedzieć gdzie co kupić żeby nie przepłacić. My mamy 3800 na czteroosobową rodzinę, wystarcza na wszystko i raz do roku na wakacje za granicą i wyjazd do Polski. Dodam, że z tego musimy zapłacić czynsz i wszystkie inne opłaty wraz z podatkiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
limburg1976

Tu jak czasem czytam,to wydaje mi sie,ze sami polscy milionerzy sa

100/100

Każdy ma ponad 2 tys  euro na czysto za 8 godz i wcale sie nie napracuje wiele :P

W tych zarobkach bijemy na głowy Belgów...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
v135pr

Ciekawe gdzie tak dobrze placa , ze za 154 h dostaje sie ponad 2000 netto ( czyli ponad 13€/h netto) :D  :D  :D  :D 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elaozkan

a mily moj placa jak znsz dobrze jezyk francuski,masz dobry etet to takie sa zarobki i wtedy mozesz na wiele sobie pozwolic i odpoczac na wakacjach nie tylko w polsce

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
limburg1976

Ciekawe gdzie tak dobrze placa , ze za 154 h dostaje sie ponad 2000 netto ( czyli ponad 13€/h netto) :D  :D  :D  :D

Właśnie też chciałbym to wiedzieć :)

 

Choć musze ci powiedzieć że w mojej (póki co) firmie mam kolege Polaka który ma znacznie więcej niz te 2 tys netto i to oficjalnie za 8 godz,tyle tylko że jest on na prawde bardzo dobrym i cenionym technikiem.

Pozostali znajomi którzy maja 2 z przodu pracują po 12 godz lub inni od jak się rozjaśni do jak się sciemni na dworze ale 1,500 oficjalnie reszta koperta. :unsure:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tokkebi

Dzięki raz jeszcze.

 

Dla ciekawych: praca w centrali firmy, dla której pracuję teraz w Polsce. Mieszkanie jest służbowe, stąd brak tych kosztów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

Nie zastanawiaj sie.... bo mozesz zalowac,ze nie sprobowales,a to bedzie dodatkowe doswiadczenie,a wrocic zawsze mozna

Pewnie,ze sa tu tacy ktorzy dobrze zarabiaja,ale jak pracuje sie zgodnie z belgijskim regime du travail  to wszystko co zarobi sie legalnie jest odpowiednio opodatkowane i za wiele ponad srednia nie dadza zarobic,bo pozniej odbiora przy podatku. Jedynym wyjatkiem sa instytucje europejskie, gdzie podatek nie placi sie dla Belgii,tylko przy wyplacie dla instytucji i tam sporo przybywa przy dodatkach

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
travadave

Witam, planuje przyjazd do Brukseli za tydzien na okolo dwa miesiace na staz do Parlamentu Europejskiego. Nie wiem kompletnie nic o Brukseli i chcialbym sie dowiedziec gdzie najlepiej szukac pokoj, jakie sa tego przypuszczalne koszty oraz ogolnie jak drogie jest zycie. Pokoju szukam raczej blisko PE i w bezpiecznej okolicy.

 

Dziekuje z góry za pomoc!

 

Pozdrawiam,

David Nowak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość

wystarczy przejzec katogorie "do wynajecia" lub "pod jednym dachem" zeby zorientowac sie ile trzeba przeznaczyc na pokoj / studio

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

napisz do mnie na priva (choc nie bedzie mnie w belgii) to postaram sie umiescic twoje ogloszenie lub wziasc oferty z odpowiedniego miejsca.Pokoj dla stazystow mozesz znalezc juz od 300 eu,przejac po poprzednich stazystach.Zacznij moze od ogloszenia nbna fb na odpowiedniçch stronach typu europracownicy czy stazysci w bxl (en)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sspshmm

Witam.

   Dostałem propozycję kontraktu na 3 lata (oddelegowania) do oddziału firmy w Brukseli z rodziną (ja + żona + dziecko 3 letnie).

Może na początek co dają:

1.)

firma opłaca:

1250 euro/miesięcznie na wynajem mieszkania/domu nieumeblowanego + czynsz.

lub

1400 euro/miesięcznie na wynajem mieszkania/domu umeblowanego + czynsz.

z powyższych kwot maksymalnie 375euro można przenieść jako dodatek brutto do pensji. (czyli jak wynajmę taniej, nieumeblowane mieszkanie np: za 1000 euro, to 250euro, ale brutto pójdzie dodatkowo do wypłaty - przy nieumeblowanym)

Bedę opłacał tylko media (prąd, woda, ogrzewanie, etc.).

2.)

Samochód + karta na paliwo (czyli nie muszę płacić nic za koszty związane z samochodem i paliwem na terenie całej Belgii)

3.)

3.1.) Jednorazowa wypłata 5500 euro netto z racji przeniesienia pomiędzy krajami (różnica życia itd...) TYLKO JEDEN RAZ NA POCZATKU PIERWSZEGO ROKU ODDELEGOWANIA

3.2) miesięczna wypłata w netto i tu na razie negocjuję, bo dają około 1600 euro netto - na rękę,

a chciałbym 2500netto, więc może dadzą 1900 - 2000 euro NETTO na miesiąc.

Zakładajmy jednak, że w ogóle nie będą skłonni poprawić i będzie to nadal 1600 euro netto - na rękę. Chociaż wtedy to nie za bardzo mi się opłaca przenosić (jedynie patrząc na możliwość rozwoju zawodowego), biorąc pod uwagę, ze żona musiałaby zrezygnować z pracy i tam jej rozwój zawodowy zostałby zablokowany na minimum 3 lata.

3.3) Raz na pół roku premia, która wynosi około 1 wypłaty, czyli w ciągu roku 14 wypłat.

4.)

około 6200 złotych netto na dodatkowe koszty związane z przeprowadzką, ale tu już trzeba mieć faktury i rachunki na wszystko.

A. Pytanie: czy na tych warunkach będę mógł utrzymać 3 osobową rodzinę, automatycznie moja żona jadąc tam z racji nieznajomości języka francuskiego i holenderskiego nie będzie pracowała.

B. Jakie są koszty miesięczne życia dla 3 osobowej rodziny (jedzenie, ubrania, telefony, internet, media za mieszkanie/dom).

PS. robiłem rozpoznanie wśród znajomych. Jedna z nich mieszka samotnie w Brukseli i twierdzi, że potrzebuje miesięcznie około 600euro netto / miesiąc. Druga mieszka w Rzymie i na rodzinę trzy osobową około 1600-2000euro netto / miesiąc. Osoba z HR'ów w Brukseli, która jest odpowiedzialna za przekonanie mnie do skorzystania z oferty twierdzi zaś, że mu wystarcza na dwie osoby (on i żona) tylko około 500 euro miesięcznie). Więc trochę rozbieżne informacje... Dlatego chciałbym Was poprosić o pomoc w przeanalizowaniu tej oferty.

C. Czy za kwoty wymienione w pkt 1 jest możliwość wynajęcia domu z ogrodem, a nie mieszkania? Ewentualnie, jakbym wolał wynająć tańsze mieszkanie i maksymalną możliwą kwotę czyli 375 euro przeznaczyć do wypłaty, to jakie mieszkanie mogę wynająć za 875 euro łącznie z czynszem nieumeblowane lub za 1025euro umeblowane?

D. Zastanawiamy się nad kolejnym dzieckiem. Jak wygląda kwestia ciąży i później porodu w szpitalu, z tego co się orientowałem nie ma tam publicznej służby zdrowia. Za wszystkie wizyty trzeba płacić (coś tam później wracają), nie wiem czy za pobyt w szpitalu tez się dodatkowo płaci i poród? Tu w Polsce mam dodatkowe ubezpieczenie w prywatnej służbie zdrowia, więc firma opłacając miesięcznie składkę, daje mi możliwość korzystania z tego praktycznie za darmo (dopłacam kilkadziesiąt zł miesięcznie), ale mam wszystkie możliwe specjalizacje za darmo, przyjęcia bookuje przez internet i terminy praktycznie natychmiastowe, nawet dentystę mam za darmo i to wszystko dla całej rodziny. Oczywiście później poród w szpitalu to w Polsce też jest za "darmo" i pobyt w szpitalu.

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sspshmm

Witam - ludzie tu zyja za 1500€

 

Dziękuje za odpowiedź.

Netto, czy brutto? Ale 1500 na wszystko, czy tylko na życie, bez mieszkania itd. Ile osób.

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×