Skocz do zawartości
Belgia.net

Zasiłek Dla Bezrobotnych / Chomage

Rekomendowane odpowiedzi

Evie23

Hej . Chcialam zapytać gdzie trzeba się udać by zarejestrować się jako osoba bezrobotna .Jakie sa potrzebne dokumenty itp . 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

Masz dwie kategorie bezrobotnych

1/ z prawem do zasilku

Musisz miec przepracowana odpowiednia ilosc dni,w zaleznosci od swojego wieku

2/ bez prawa do zasilku

W obu przypadkach nalezy zarejestrowac sie w biurze pracy (odpowiednie dla twojego zamieszkania VL_vdab, BXL- Actiris,Walonia-Forem

Jezeli chcesz sie zapisac,zeby korzystac z kursow i nie masz prawa do zasilku to radze ci zapisac sie online i po jakims czasie z wydrukowanym dokumentem isc do odpowiedniego biura

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mariuszu2

Witam,mam pytanie przepracowalem w Belgo cos kolo 350 dni po czym dostalem zasilek dla bezrobotnych na rok czasu ktory konczy mi sie koncem wakacji w tym czasie  szkole sie i chodze na kursy zastanawia mnie fakt co sie dzieje z czasem gdy zasilek sie konczy w razie nie znalezienia pracy?czy przedluzaja go badz naleza sie inne srodki do zycia czy ktos wie cos w tym temacie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
JamesBond

nigdy nie slyszalem ,zeby dawali zasilek na rok czasu ,chyba przepisy sie zmienily i teraz tak daja normalnie zasilek jest na czas nieokreslony pod warunkiem ,ze rzeczywiscie szukasz pracy co trzeba bedzie udowodnic na kontroli w ONEMIE jak  cie wezwa lub jezeli sie uczysz ,robisz kurs co najmniej 20 godzin w tygodniu to tez zachowujesz ten zasilek do czasu az skonczysz szkolenie i znajdziesz szybko  prace ..jezeli nie mozesz udowodnic ,ze naprawde szukasz pracy lub sie szkolisz (nie wazne sa kursy wieczorowe )

to zabiora ci ten  zasilek i watpie zebys dostal cos z opieki spolecznej co wiecej moga ci zabrac karte pobytu ...wszystko zalezy od Twojej  sytuacji..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

Tak,przepisy zmieniaja,ale jeszcze nie zmienili.To jest tylko projekt. Mysle,ze tu nikt ci nie pomoze,musisz zapytac w zwiazkach jaka jest twoja sytuacja. Tylko RVA (ONEM) moze zablokowac ten zasilek, jezeli nie bedziesz sluchal biura pracy i poszukiwal pracy tak jak oni chca (hhhmmm tu mam swoje zdanie w tym temacie)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mariuszu2

Dzieki,chlopaki za informacje najlepiej podejde do zwiazkow i sie dowiem jak to wyglada na sto procent dzieki raz jeszcze pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

Zadnego Polaka nie moga deportowac do PL,bo PL jest w UE. Deportowac to moga tylko tych zatrzymanych na podstawie miedzynarodowego listu o ekstradycji. Jedynie moga ciebie poprosic o opuszczenie kraju i nic wiecej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
oneczka

Witam,mam pytanie przepracowalem w Belgo cos kolo 350 dni po czym dostalem zasilek dla bezrobotnych na rok czasu ktory konczy mi sie koncem wakacji w tym czasie  szkole sie i chodze na kursy zastanawia mnie fakt co sie dzieje z czasem gdy zasilek sie konczy w razie nie znalezienia pracy?czy przedluzaja go badz naleza sie inne srodki do zycia czy ktos wie cos w tym temacie?

Po roku czasu nie odbieraja zasiłku obniżają tylko jego kwotę ale to też nie w kazdym przypadku 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jaro74asia82

Zadnego Polaka nie moga deportowac do PL,bo PL jest w UE. Deportowac to moga tylko tych zatrzymanych na podstawie miedzynarodowego listu o ekstradycji. Jedynie moga ciebie poprosic o opuszczenie kraju i nic wiecej

Pewien Belg potwiedzil mi, to, co ola77 napisala, a on jest w przepisach dobrze oczytany. Nawet jak dostajesz list z Urzedu Miasta, bo chca sprawdzic twoja umowe o prace, to masz prawo nie reagowac. Ale, jak to sie ma do rzeczywistosci, to nie wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
OneTouch

Witam, za niedługo kończę pracę w Belgii i wracam do Polski, czy istnieje możliwość brania zasiłku w Polsce? oczywiście papiery o zasiłek złoże tutaj w Belgii. Z góry dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam


 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elaozkan

 

Witam, za niedługo kończę pracę w Belgii i wracam do Polski, czy istnieje możliwość brania zasiłku w Polsce? oczywiście papiery o zasiłek złoże tutaj w Belgii. Z góry dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam

 

jesli dostaniesz zasilek to masz obowiazek zglaszania sie tu na kazde wezwanie instytucji ,ktora go tobie przyznala,wyjezdzajac do Polski masz zglosic ten fakt i oni podejma decyzje czy bedziesz nadal otrzymywal zasilek czy zrobia transfer w porozumieniu z biurem zatrudnienia,wlasciwym dla twego miejsca zamieszkania w Polsce,mozesz tez otrzymac odmowe bo to jest swiadczenie wypracowane tu w belgii,tu byles/jestes rezydentem i tu pracowales 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dorcia84

Witam serdecznie,

 

pracuje w systemie TS, mam pełen etat. Niestety od października tracę wszystkie godziny. Więc zostaje bez pracy.Podobno z chwilą kiedy traci sie wszystkie godziny biuro jest zobligowane do tego by znaleźć mi godziny. Wiem, że z tym będzie bardzooo trudno. Sama staram się coś znaleźć ale niestety bez efektu. Dlatego szukam każdej opcji. 
Czy jak się zwolnię z biura i zarejestruję się jako bezrobotna to czy dostanę zasiłek? Jakie są przesłanki by go dostać? W biurze pracowałam od 2012 r.

Proszę o pomoc będę bardzo wdzięczna. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
oneczka

Witam serdecznie,

 

pracuje w systemie TS, mam pełen etat. Niestety od października tracę wszystkie godziny. Więc zostaje bez pracy.Podobno z chwilą kiedy traci sie wszystkie godziny biuro jest zobligowane do tego by znaleźć mi godziny. Wiem, że z tym będzie bardzooo trudno. Sama staram się coś znaleźć ale niestety bez efektu. Dlatego szukam każdej opcji. 

Czy jak się zwolnię z biura i zarejestruję się jako bezrobotna to czy dostanę zasiłek? Jakie są przesłanki by go dostać? W biurze pracowałam od 2012 r.

Proszę o pomoc będę bardzo wdzięczna. 

Jeśli zwolnisz się sama nie będzie Ci przysługiwało prawo do zasiłku to biuro musi cię zwolnić

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nevikum

osoba ktora sama sie zwalnia nie ma prawa do zaasilku,,, trzeba pilnowac  co jest napisane w swiadectwie pracy kto kogo zwalnia  i dlaczego ,,, zasilek nalezy sie osobie gdy biuro zwalnia pracownika ale tez gdy ma przepracowane lata pracy ,,,,ciaglosc pracy tez jest wazna,,,,,

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

tak jest biuro musi ciebie zwolnic i pilnuj zeby w swiadectwie pracy nie napisali czegos na twoja niekorzysc. Kazdy ma prawo do rejestracji jako bezrobotny,ale nie kazdy ma prawo do zasilku.To zalezy od twojego wieku i ilosci przepracowanych pelnych dni oczywiscie za ktore byly placone skladki socjalne

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
myszka1960

pracuję na niepełny etat dokładnie 23 h,tyg,mieszkam z dorosłym synem który pracuje,czy ja dostanę zasiek dla bezrobotnych i jakie są warunki dostania go

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

to nie ma nic do rzeczy ze mieszkasz z doroslym pracujacym synem,bo wowczas licza ciebie jako singel oczywiscie jezeli masz wypracowany zasilek,bo przy 23 h to musisz w zaleznosci do swojego wieku praktycznie to podzielic prawie na pol a wiec musisz miec co najmniej 5-6 lat pracy aby ubiegac sie o bezrobotne i stracic prace,a nie z niej zrezygnowac. Poszukaj tu w archiwum linka do tabelki ktora wiele razy podawalam

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×