Skocz do zawartości
Belgia.net

Czy opłaca mi się ten wyjazd do Belgii?

Rekomendowane odpowiedzi

n1gdy

Witam. Mam pytanie a mianowicie: mam możliwość założenia w Belgii jednoosobowej działalności gospodarczej - indepondee i pracować jako podwykonawca w jednej z największych firm w Belgii w sektorze budowlanym. Zarobki miesięczne będą wahać się w granicach - 3000 - 4000 euro miesięcznie. Mam możliwość zamieszkania w pokoju za 300 euro już ze wszystkimi opłatami tj. prąd, woda. Jak przy takich dochodach wygląda sytuacja z podatkami czy to w ogóle będzie się opłacać oraz czy będzie możliwość odłożenia? ( prowadzę spokojny tryb życia bez żadnych szaleństw zakupowych ). Jeżeli wyjadę to żona i syn zostaną w Polsce czy z tego tytułu mogę dostawać jakieś świadczenia? czy lepiej ich sprowadzić do siebie i wtedy jakie mogę otrzymywać świadczenia ? żona w Pl pracuje. Proszę mniej więcej o jakiś zarys.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pandora

Bardzo duze podatki, tutaj ludzie placa podatki zarabiajac 2000e miesiecznie. Pozatym bedziesz musial placic wieksze ubezpieczenie( oplaty ubezpieczeniowe zleza od zarobkow- przy statusie samozatrudniony)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
n1gdy

zarobki te będą na rękę gdyż będę wystawiał fakturę za samą robociznę bo materiały i vat będzie po stronie firmy dla której będę pracował.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pandora

Bez znaczenia czy beda to zarobki net czy brut. Podatek bedzie wysoki bo tutaj bedzie figurowal jako kawaler. Inna forma zatrudnienia jest pracownik  tyle ze wtedy dostajesz stawke dzienna i na bank nie bedziesz mial takiej wyplaty jak samozatrudniony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
v135pr
1 godzinę temu, pandora napisał:

Bez znaczenia czy beda to zarobki net czy brut. Podatek bedzie wysoki bo tutaj bedzie figurowal jako kawaler. Inna forma zatrudnienia jest pracownik  tyle ze wtedy dostajesz stawke dzienna i na bank nie bedziesz mial takiej wyplaty jak samozatrudniony.

Napewno - policzyl Pani/Pan wszystkie profity wynikajace ze statusu pracownika?????

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
n1gdy

Tak jak pisałem wyżej to będzie jednoosobowa działalność gospodarcza jako indepondee.  A o jakich profitach mowa ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
v135pr

A o takich - jak Pana kontrahent spróbuje przekręcić, to do sadu z pozwem cywilnym ( pracownik ma związki zawodowe, inspekcje pracy ) - oczywiście zaraz odezwa się ludnie, którzy będą udowadniać, ze to nieprawda, ale niech mi Pan uwierzy, ze jest z tym identycznie jak w PL czyli: wybudował Pan dom, a zleceniodawca nie ma zamiaru zapłacić wystawionej faktury to co Pan robi: idzie ze skarga do IP, czy do sadu???.Następne to są: dni ustawowo wolne od pracy płatne, czeki żywnościowe, premie branżowe, normowany czas pracy, wakacyjne, płatne dni przestojowe ( np. zła pogoda ). Jeśli coś zapomniałem, to możne ktoś inny wie więcej. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pandora

Dokladnie, jako samozatrudniony nie masz platnego nawet chorobowego. Ktos kiedys powiedzial ze jest to najfgorsza forma zatrudnienia, no coz ale lepsza taka niz zadna ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
n1gdy

Slyszałem, że wykupuje się dodatkowo ubezpieczenie za 30 euro kwartalnie. To jeżeli jest to najgorsza forma firmy to jak z tym podatkami mogę się spodziewać? zakładając 3500 euro z faktur ( vatu nie płacę tylko firma dla której będę pracował) może ktoś wstępnie wyliczyć podatek, składki?  

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
n1gdy

Przeczytałem ale odpowiedzi typowo nurtujących mnie nie uzyskałem a mianowicie jakie składki będę miał naliczone i podatek ( kwoty )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
v135pr

Księgowy raczej nie zapewni wypłacalnych kontrahentow, jak i ciągłości zlecen. Ponadto otworzyc dzialalnosc w BE to nie takie hop.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pandora

Raczej mi chodzilo o to zeby skonsultowal sie z ksiegomym aby ten mniej  wiecej mu powiedzial o tym jakego podatku moze sie spodziewac ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
n1gdy

 

22 godziny temu, v135pr napisał:

Księgowy raczej nie zapewni wypłacalnych kontrahentów, jak i ciągłości zleceń. Ponadto otworzyć działalność w BE to nie takie hop.

 

Co do kontrahentów to będzie tylko jedna Belgijska firma a ja będę podwykonawcą. Ciągłość zleceń będzie non stop. Będę miał podpisany kontrakt. Wypłacalność również, a co do otwarcia działalności w BE to spełniam wymóg : posiadania własnej działalności powyżej trzech lat które mam udokumentowane już i przetłumaczone na język francuski u tłumacza przysięgłego.

7 godzin temu, pandora napisał:

Raczej mi chodzilo o to zeby skonsultowal sie z ksiegomym aby ten mniej  wiecej mu powiedzial o tym jakego podatku moze sie spodziewac ;)

O to właśnie mi chodziło ale widzę jest jeden wielki problem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
v135pr

Z tymi wyplacalnosciami BELGIJSKICH firm to rożnie bywa - ale życzę Panu, by w przysłowiowe ¨gu......¨ nie wdepnął.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×