Skocz do zawartości
Belgia.net

MELDUNEK W BELGI

Rekomendowane odpowiedzi

Qsy

Słowo ciałem  się stało. 3 dni temu przyszło pismo z zaproszeniem do urzędu dla mnie, więc nie jest tak źle:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dianka34

Witam!

 

Piszę z zapytaniem odnośnie zasad panujących w urzędach w sprawie zameldowania się konkretnie mnie interesuję w Brukseli w dzielnicy leaken.

 

Przyszedłem do urzędu w poniedziałek w sprawie załatwienia meldunku udało mi się dostać wraz z rozgoryczonym i wściekłym tłumem personel poinformował mnie żeby przyjść w czwartek bo w poniedziałek nie załatwiają takich spraw, dialog wewnętrzny mówi ok bardzo możliwe tak więc przychodzę w czwartek ponownie dostałem się do środka ogólnie z dobrym humorem, po odczekaniu dłuższej chwili przychodzi moja kolej i Pani z okienka z przykrością mnie informuję że niestety już nie mają numerków więc rozczarowany pytam kiedy mogę to załatwić Pani informuję mnie żeby przyjść jutro wcześnie rano koło 6 myślę więc sobie przyjdę jeszcze wcześniej bo z pewnością wszyscy za mną dostana taka samą informacje i 6 będzie już dużo ludzi, tak więc przyszedłem 5:30 i faktycznie udało się byłem pierwszy co za radość myślę na pewno uda mi się załatwić dziś wszystko między czasie do 8:15 nazbierało się taka sama ogromna grupa z frustrowanych i niezadowolonych obcokrajowców po odczekaniu 2h i 45mn około w miłym... towarzystwie Rumunów, Marokańczyków, Pakistańczyków min. wchodzę jako pierwszy podchodzę do okienka z ogromną radością i dostaję szoku, Pan mnie informuję że dziś nie ma osoby która może to zrobić i że nie wie kiedy będzie taka osoba ale również mi mówi żebym przyszedł w poniedziałek po wytłumaczeniu mu mojej sytuacji nic to nie zmieniło i powiedział mi to samo miałem ochotę go wyciągnąć przez to okienko ale darowałem sobie.Także jeśli ktoś posiada jakieś ważne informacje w sprawie meldunku np. potrzebne rzeczy jakiś złoty środek prosił bym o podzieleniem się nim.

 

Pozdro!

 

 

 

Można zameldować się najpierw na trzy miesiące. Dostarczasz za pierwszym razem dwa dowody tożsamości, odpis aktu urodzenia ( czasami chcą, innym razem nie) i zdjęcia  Zrób ksera dokumentów i to koniecznie bo pogonią, żeby je zrobić. Mówisz, czy będziesz pracował jako tzw ouvrier, associé, czy może indépendant. Gdzie będziesz mieszkał (wyślą do Ciebie policjanta, który może zjawić się nawet na drugi dzień, albo na ktorego możesz poczekać jakiś czas. Pamiętaj koniecznie o wypisaniu nazwiska przy domofonie ).Meldują Cię i masz właśnie trzy miesiące na dostarczenie im kontraktu. Jeżeli Cie traktują w taki sposób w jaki Cię potraktowali można wspomnieć coś o rasizmie albo nietolerancji innych nacji oraz o tym, że Polska należy również do UE :) W czwartki większość urzedów pracuje dłużej więc chyba wlaśnie w ten dzien jest największa szansa na załatwienie sprawy. Opisałam Ci moje "doświaczenie meldunkowe" na Schaerbeek. Tutaj też jest mnóstwo ludzi do zameldowania ale w okienku po numerek mówisz, że jesteś narodowości polskiej. Na Schaerbeek są dwie kolejki po numerek jedna dla obywateli Unii Europejskiej a druga dla wszystkich spoza. Może u Ciebie też tak jest. Rozejrzyj się dobrze. Pozdrawiam i powodzenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
hello

Pomijają sprawę meldunku, pracy  i wszelkich trudności z tym związanych najgorszy i najbardziej rażący dla mnie problem w Belgii jest brak kompetencji urzędników, brak sprawnej komunikacji między nimi samymi, mają bałagan nie tylko w głowie ale i w papierkach. Z mojego doświadczenia mogę stwierdzić tylko jedno w Polsce by to nie przeszło. Jestem w Belgii 6 lat i nie zdarzyło mi się, na moje nieszczęście szybko i sprawnie czegokolwiek załatwić (banki, urzędy, szkoły) wszędzie jest tak samo, tyle ile straciłam nerwów i czasu to tylko ja wiem. Skarga do wyższej rangą urzędnika też nic nie pomoże, sama byłam świadkiem takiej sytuacji. Narzekamy na swój kraj , biurokrację, ale to co się dzieje tutaj to jakaś farsa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sweet

Pomijają sprawę meldunku, pracy  i wszelkich trudności z tym związanych najgorszy i najbardziej rażący dla mnie problem w Belgii jest brak kompetencji urzędników, brak sprawnej komunikacji między nimi samymi, mają bałagan nie tylko w głowie ale i w papierkach. Z mojego doświadczenia mogę stwierdzić tylko jedno w Polsce by to nie przeszło. Jestem w Belgii 6 lat i nie zdarzyło mi się, na moje nieszczęście szybko i sprawnie czegokolwiek załatwić (banki, urzędy, szkoły) wszędzie jest tak samo, tyle ile straciłam nerwów i czasu to tylko ja wiem. Skarga do wyższej rangą urzędnika też nic nie pomoże, sama byłam świadkiem takiej sytuacji. Narzekamy na swój kraj , biurokrację, ale to co się dzieje tutaj to jakaś farsa.

 

hehe jakbym czytała o pewnym titres-service :) 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qsy

Hej na wezwaniu naszym do gminy są zaznaczone dokumenty do przyniesienia. są wspaniałe podpunkty:

*attestation Banque Carrefour

*cotisation lois sociales en ordre

 

Czy ktoś mi wytłumaczy co to za dokumenty i jak je zdobyć? Czy te lois sociales to po prostu zapisanie się do Mutuelle? Czy do mutuelle zapiszą nas na podstawie umowy o pracę i jakie najbardziej polecacie (BRUKSELA)? I co to jest ten Banque Carrefour?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sweet

Zapisanie się do mutuelle jest obowiązkowe jeśli się legalnie pracuje (jest to ubezp zdrowotne),a oni raczej pytają o socjalne, czyli składki odprowadzane z wypłaty,a bank carrefour to baza danych firm

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qsy

No to jak ktoś pracuje jest po prostu pracownikiem to go ten Banque Carrefour nie dotyczy? Podali to pewnie tylko opcjonalnie jakby ktoś swoją firmę miał albo był independant, tak?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sweet

Z tego wygląda że tak, jeśli ktoś jest samozatrudniony to sam opłaca składki socjalne i widnieje w bazie bank carrefour.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
rafik8813

Mam pytanie, czy ktoś wie może jakie papiery są potrzebne do meldunku??  Sprawa wygląda tak, moja dziewczyna przyjechała do mnie i mieszkamy razem. Chcę zameldować ją pod moim adresem nie jestesmy małżeństwem ale głownie chodzi o ubezpieczenie którego nie moze mieć bo potrzebna jest karta IDNT. Wiem ze można ubezpieczyć i zameldować ubezpieczenie podpinają pod moje i to działa w ten sposób ze to ja utrzymuje ją i płace ubezpieczenie ale na komunie mówili o specjalnych papierach które się wypełnia w takiej sytuacji czy moze ktoś wie jakie to dokumenty ???   z góry dzięki pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
olek

mam prosbe czy moze mi ktos polecic osobe ,ktora pomaga w zaltwianiu spraw urzedowych miedzy innymi meldunku w Antwerpi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Phibrizzo

Hej,

 

czy mozna zameldowac sie z dnia na dzien jesli ma sie gdzie mieszkac ?

Czy trzeba sie umowic na jakis konkrenty dzien ?

Slyszalem ze dostaje sie numerek z ktorym przychodzi sie konkretnego dni o konkretnej godzinie. Czy ktos spotkal sie z takim procesem ?

 

Ile czasu zajelo wam zameldowanie sie na pobyt staly ?

Edytowane przez Phibrizzo

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość

mozesz sie zameldowac jezeli masz mieszkanie, ale jezeli nie masz pracy , to tylko 3 miesiace mozesz byc legalnie... w ciagu tych trzech miesiecy musisz dostarczyc umowe od pracodawcy na czas nieokreslony zeby dostac pobyt staly, albo prosic o meldunek jako osoba samozatrudniona, jezeli masz zamiar otworzyc firme w Belgii

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie trzeba sie umawiac,idziesz do urzedu gminy, dostajesz numerek i czekasz na swoja kolejke

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam pytanie, czy ktoś wie może jakie papiery są potrzebne do meldunku??  Sprawa wygląda tak, moja dziewczyna przyjechała do mnie i mieszkamy razem. Chcę zameldować ją pod moim adresem nie jestesmy małżeństwem ale głownie chodzi o ubezpieczenie którego nie moze mieć bo potrzebna jest karta IDNT. Wiem ze można ubezpieczyć i zameldować ubezpieczenie podpinają pod moje i to działa w ten sposób ze to ja utrzymuje ją i płace ubezpieczenie ale na komunie mówili o specjalnych papierach które się wypełnia w takiej sytuacji czy moze ktoś wie jakie to dokumenty ???   z góry dzięki pozdrawiam

http://www.belgia.net/ludzie/topic/8166-konkubinat-co-i-jak/?hl=konkubinat

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Phibrizzo

nie trzeba sie umawiac,idziesz do urzedu gminy, dostajesz numerek i czekasz na swoja kolejke

No wlasnie z ta kolejka jest pytanie - czy oni mnie zamelduja tego samego dnia czy moga mnie odeslac np na za tydzien na konkretna godzine ?

Moj kolega meldowal sie jakies rok temu w komunie Schaerbeek i powiedzial mi ze odeslali go z numerkiem na za 3 tygodnie !

 

Moze ktos sie orientuje w jakich komunach w Brukseli meldunek przebiega bezproblemowo i szybko ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Phibrizzo

mozesz sie zameldowac jezeli masz mieszkanie, ale jezeli nie masz pracy , to tylko 3 miesiace mozesz byc legalnie... w ciagu tych trzech miesiecy musisz dostarczyc umowe od pracodawcy na czas nieokreslony zeby dostac pobyt staly, albo prosic o meldunek jako osoba samozatrudniona, jezeli masz zamiar otworzyc firme w Belgii

Ja najprawdopodobniej bede meldowal sie w komunie: http://www.brussels.be/artdet.cfm?id=7398&

 

Jest tam kilka opcji do wybory jesli chodzi o dostarczenie dokumentow - za wyjatkiem dowodu osobistego lub paszportu trzeba dostarczyc jeszcze inne dokumenty w zaleznosci od swojego statusu. Czy moze ktos meldowal sie w tej komunie i orientuje sie czy rzeczywiscie dodatkowe dokumenty sa wymagana ?

 

 

P.S.

dla innych szukajacych. Aby znalezc swoja commune w Brukseli mozecie skozystac z linku:

http://polonais-press.be/category/bruksela/

nastepnie szukacie po kodzie pocztowym swojego mieszkania nazwy komuny

ostatni krok to wpisanie w google: nazwy komuny i slowa commune

voila ! na pierwszym miejscu laduja zawsze strona internetowa odpowiedniej commune

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

mozesz sie zameldowac jezeli masz mieszkanie, ale jezeli nie masz pracy , to tylko 3 miesiace mozesz byc legalnie... w ciagu tych trzech miesiecy musisz dostarczyc umowe od pracodawcy na czas nieokreslony zeby dostac pobyt staly, albo prosic o meldunek jako osoba samozatrudniona, jezeli masz zamiar otworzyc firme w Belgii

Ja najprawdopodobniej bede meldowal sie w komunie: http://www.brussels.be/artdet.cfm?id=7398&

 

Jest tam kilka opcji do wybory jesli chodzi o dostarczenie dokumentow - za wyjatkiem dowodu osobistego lub paszportu trzeba dostarczyc jeszcze inne dokumenty w zaleznosci od swojego statusu. Czy moze ktos meldowal sie w tej komunie i orientuje sie czy rzeczywiscie dodatkowe dokumenty sa wymagana ?

 

 

P.S.

dla innych szukajacych. Aby znalezc swoja commune w Brukseli mozecie skozystac z linku:

http://polonais-press.be/category/bruksela/

nastepnie szukacie po kodzie pocztowym swojego mieszkania nazwy komuny

ostatni krok to wpisanie w google: nazwy komuny i slowa commune

voila ! na pierwszym miejscu laduja zawsze strona internetowa odpowiedniej commune

 

http://www.belgia.net/ludzie/topic/4300-meldunek-jakie-dokumenty-potrzebne/#entry5390

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Agnieszka667

Witam, wynajęłam mieszkanie,

w którym nie mogę się zameldować (stiudentkamer),

przez co nie mogę wykupić ubezpieczenia itd.

(Mam pracę)

Czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem,

proszę o pomoc i jakieś podpowiedzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lorens

Moja firma ze Szwajcarii ktora zatrudnila mnie na umowe o prace wysyla mnie do kliena do Belgii (tymczasowo na czas 6 miesiecy).

Czy musze sie meldowac w komunie ? Rozmawialem z dzialem prawnym mojej firmy i twierdza ze rejestracja w komunie nie jest w tym przypadku obowiazkowa ale jesli bede chcial miec zwrot podatku to musze sie zameldowac.

 

Czy ktos spotkal sie z taka sytuacja ? i czy meldowaliscie sie ?

Powiem szczerze ze jesli to mozliwe wolalbym pozostac nie-rezydentem w swietle podatkowym w Belgii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×