Skocz do zawartości
Belgia.net

FLAMANDZKI: słownik, materiały audio

Rekomendowane odpowiedzi

Wujek Komar

Witam

 

Czy ktoś z Was może polecić dobry słownik flamandzki oraz stronę, wydawnictwo z plikami audio do ćwiczenia wymowy? Zacząłem naukę z dutchgrammar.com, ale zdążyłem już wyczuć, że czysty niderlandzki różni się fonetycznie od flamandzkiego. Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

hhhmmm czy w szkolach jezykowych ucza tu czystego niderlandzkiego????Ja ani w Brugge ani w BXL z takim nie spotkalam sie, bo i Belgowie sami twierdza ze mowia po flamandzku ,choc wg wikipedii jest to centralny dialekt, a pozniej sa poddialekty.Moj maz,choc na codzien ma doczynienia z taalkundige i jest przekonany,ze mowi ABN, to i tak specjalisci slysza ze jest west VL

 

Ja mam bardzo duzo ciekawych linkow do nauki niderlandzkiego,ktorymi chetnie podzielilabym sie np jak admin moglby wrzucic na strone to chetnie podesle (3 strony adresow) z huis van het Nederlands

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pixi

Ola w szkolach ucza niderlandzkiego, o flamandzkim, czy dialektach sie wspomina, ew tlumaczy roznice. A to co specjalisci slysza u twojego meza to chyba kwestia akcentu i wymowy. A gdzie jak gdzie ale w Brugge masz dialekt, ktory wiekszosc flamangow nie rozumie. Bruksela z kolei to taka mieszanka, ze ludzie czesto sami sobie sprawy nie zdaja z tego, ze nie mowia w ABN.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

Ja uczylam sie FLAMANDZKIEGO (tak mi powtarzali walonscy nauczyciele wlasnie we frankofonskiej szkole na Uccle.Bylo to wiele lat temu, nauczyciele nie byli native i sami twierdzili ze ucza flamandzkiego,a sami zdobywali swoje kwalifikacje w tutejszych szkolach frankofonskich.Szkola byla fantastyczna i mam nadzieje,ze dalej taka jest. Co do dialektow, tak moje dzieci powrocily do Brugge jak mialy kilka lat.Pamietam jak corka w 4 klasie miala problemy z rozumieniem nawet nauczycieli,bo i oni mowili dialektem. Mysle,ze wyksztalcony Flamand potrafi odroznic tutejsze dialekty,bo i juz mnie to wpada w ucho jak ktos jestz Limburgii lub z west vl

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Podroznik

 

Czy ktoś z Was może polecić dobry słownik flamandzki oraz stronę, wydawnictwo z plikami audio do ćwiczenia wymowy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pixi

Ola niemozliwa jestes. Jak sie uczylas w szkole flamandzkiego to nie wypowiadaj sie na temat ABN. Swoja droga ciekawe jak prowadzilas zajecia jako juf GOK? Miedzy soba to sobie mozna rozmawiac w dialekcie jaki ci sie tylko podoba, ale w szkole ucza ABN. No ci walonscy nauczyciele  :P

 

Lolek, do flamandzkiego nikt ci slownika i materialow nie poleci. Do niderlandzkiego jak najbardziej. Jesli juz chodzisz na kurs to popytaj nauczycieli o roznice, bo tu nikt ci chyba tego nie wyjasni, a juz na pewno nie Ola.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wujek Komar

Panowie i Panie ! :)

Fajnie, że się coś ruszyło, niemniej jednak, cieszyłbym się gdyby znalazło się w tym temacie więcej pomocnych osób niż tylko Ola77. Żeby uściślić, mi też udało się ustalić, że flamandzki jest dialektem i co najważniejsze: bardzo mocno różni się fonetyką w stosunku do czystego niderlandzkiego i słownictwem. Znalazłem stronę dutchgrammar.com, tam jest też dział o fonetyce właśnie, ale męczy mnie rozgraniczanie pomiędzy niderlandzkim i flamandzkim, stąd pytanie o takie przydatne materiały. Bezsensu moim zdaniem osłuchiwać się z niderlandzkim, kiedy w zderzeniu z flamandzkim znowu będę musiał likwidować przyzwyczajenia, z którymi i tak mam już nie lada problem, bo od 14 lat jestem przesiąknięty akcentem z angielskiego i niemieckiego (ile się musiałem namęczyć, żeby odruchowo przeczytać hient zamiast gient - mam na myśli oczywiście Gent).

Jeżeli nie będzie to dla Ciebie Ola77 problemem, poproszę również na priv te materiały. Mam nadzieję, że ruszę wreszcie z kopyta :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

Jutro powinnam w koncu zeskanowac i wkleic je tutaj na strone.OBIECUJE

@Pixi-pozostan przy swoim zdaniu,a ja pozostaje przy swoim....na podstawie wlasnych doswiadczen. I zapewniam ciebie,ze w Brugge i okolicach dalej ,bynajmniej pare lat temu mieli problemy z ABN w szkolach podstawowych. Moje dzieci wczesniej nie mialy specjalnych kontaktow z takimi rowiesnikami mialy problem ze zrozumieniem.Oczywiscie podjelam ten temat z gronem pedagogicznym i niestety tylko potwierdzili ten problem. Pewnie sa tu ludzie z innych mniejszych miejscowosci we VL i byc moze moga potwierdzic,ze i u nich jest podobnie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

Ja dotrzymalam slowa i tak jak obiecalam przeslalam do administratorow strony,co potwierdzono mi mailem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wujek Komar

 

A tymczasem w polskich wydawnictwach można znaleźć coś takiego:

http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/88034/jezyk-flamandzki-na-co-dzien--cd.html

 

 

Pozdrawiam ;)

 jak dla mnie to kiepski material do nauki jezyka  -_-

 

 

Ok, ale to jak na razie jedyne wydawnictwo, które w ogóle podjęło się tematu. Co Ty proponujesz?

Ja nie wiem, z czym Wy się tak droczycie - nie można tych linków, czy skanów wkleić do posta? (wrzuca się to na odpowiednie serwery przystosowane pod dodawanie zdjęć na fora) :)

 

 

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Karolina

Wlasnie myslalam nad nauka niderlandzkiego bo duzo osob mowi ze podobny do angielskiego czy to prawda Angielskiego uczylam sie w szkole ale nie uzywalam czesto to taki slabiutki rozumiem jak mowia do mnie ale odpowiedziec to jest mi ciezko ,francuski ucze sie sama z nagran ale jakos slabo mi idzie 

Slyszalam ze kursy niderlandzkiego sa tansze od francuskiego potwierdzacie w Brukseli 

Podpowiedzcie jaka szkola bylaby dobra mieszkam na auderghem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

Dalej nie moge wgrac "moich" linkow ,boooffff,ale moze zrobi to osoba ktorej wyslalam na maila???? Mysle,ze niderlandzki jest podobny i do niemieckiego i do angielskiego.Znasz jeden z tyc to i bedzie ci latwiej. Ja uczylam sie w szkole frankofonskiej Promotion sociale na Uccle (nie moge skopiowac linka :( ale to bylo dawno temu.Teraz VL inwestuje w BXL i na prawde jest wiele mozliwosci. Zacznij od wizyty w huis van het nederlands blisko dworca poludniowego www.huisnederlandsbrussel.be mozesz tez isc na gratis kursy do BON,ktore sa tez po polsku w BXL (chyba sesja konczy sie teraz ) www.bon.be

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sweet

Wlasnie myslalam nad nauka niderlandzkiego bo duzo osob mowi ze podobny do angielskiego czy to prawda Angielskiego uczylam sie w szkole ale nie uzywalam czesto to taki slabiutki rozumiem jak mowia do mnie ale odpowiedziec to jest mi ciezko ,francuski ucze sie sama z nagran ale jakos slabo mi idzie 

Slyszalam ze kursy niderlandzkiego sa tansze od francuskiego potwierdzacie w Brukseli 

Podpowiedzcie jaka szkola bylaby dobra mieszkam na auderghem

podobny do angielskiego w niektórych słowach, ale gramatyka jest bardziej niemiecka,np. być- zijn/sein lub mieć-hebben/haben i odmiana i czasowniki modalne, ja znam ang i niem i teraz mi się wszystko miesza:) ale jest łatwiej zapamiętać

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ola77

Oj miesza sie na poczatku,a pozniej,niestety moj niemiecki uwstecznil sie (rozumiem ,czytam,ale juz nie rozgadam sie jak po flamandzku). Teraz z powodow rodzinnych wzielam sie za nauke czystego niderlandzkiego i ciezko.... bo slowa roznia sie czasem i kompletnie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mimi

Na stronie Vdab.be macie darmowy kurs niderlandziego, angielskiego, niemieckiego itd.

Wymog to rejestracja.

Wydaje mi sie, ze wiele osob korzysta z roznych linkow i podpasowuje pod swoje potrzeby, dlatego trudno podac jeden najlepszy.

Najlepsza to jest prostu konwersacja z Belgami czy telewizja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×