Skocz do zawartości
Belgia.net

L4 A Macierzyński

Rekomendowane odpowiedzi

MaMa

Witam miesiąc temu urodziłam córeczke i do ostatniego dnia przed porodem przebywałam na zwolnieniu lekarskim w ubezpieczalni poinformowano mnie ze mam 15 tyg urlopu macierzyńskiego od dnia porodu zaś pracodawca powiedział ze mam obowiazkowo 6 tyg macierzyńskiego przed porodem i pozostało mi tylko 9tyg urlopu...z tego co mi wiadomo te 6 tyg przed porodem są na proźbe matki a nie obowiązkowe, obowiązkiem jest przerwanie pracy na tydzień przed porodem ale ja byłam do końca na zwolnieniu więc jak to jest z tym urlopem???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gigosia

a od kiedy bylas na zwolnieniu? bo jak od ponad 2 m-cy to ci te 6 tyg macierzynskiego juz idzie przed porodem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
MaMa

Tak byłam dłużej niż 2 mies, więc pracodawca sie nie pomylił. Zastanawia mnie tylko dlaczego w błąd wprowadziła mnie ubezpieczalnia :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Paula1

Witaj,

 

Moze sie nie pomylili, tylko poinformowali ogolnie o nalezacym sie okresie macierzynstwa? to jest 15 tygodni...

Gigosia ma racje - jesli przebywasz na chorobowym przed porodem dluzej niz 2 miesiace to skraca ci sie sie macierzyski po prodzie.

 

Ale w ubezpieczalni powinni byli wiedziec, ze bylas dluzej na zwolnieniu lekarskim? Przeciez placa ci chyba chorobowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gigosia

ale moze ogolnie jej powiedzieli , mi tez tak na poczatku powiedzieli mimo iz ja z blizniakami inaczej to musialam sie dopytac

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nevikum

Macierzynskiego jest 15 tyg, ale naliczane jest od kiedy jestes na zwolnieniu I odliczaja ci od tych 15 tyg,,,,,, macierzynskiego    . Lepiej pracowac najdluzej  ile sie da , ;) nie jest latwo,,, aby po porodziec byc z malenstem do oporu..... :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nielotol

W takim razie rozsralo Ci jeszcze 5tyg macierzynskiego i po mozesz wziac cztery miesiace wychowawczego od razu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nevikum

Jezeli zdecydujesz sie na wychowawczy :rolleyes:  to jakies miesiac wczesniej musisz wypelnic papiery ty i twoje biuro pracy, i odeslac wypelnione do ONEM, a oni wysla decyzje co i ile od kiedy do kiedy,,,, :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
JOANNAA

To wszystko zalezy od firmy jakiej pracujesz. W jednej firmie kobieta w ciazy powinna pracowac do 6miesiaca w innej do 8 to wszystko zalezy od pracodawcy. Jezeli u Ciebie firmie jest ustalone ze do 6 miesiaca a ty poszlas na zwolnienie lekarskie np.4miesiacu to odejmuja 6 tygodni macierzyskiego i zostaje niestety tylko 9tygodni. To jest niezalezne zawsze jest odejmowane 6tygdoni jak sie pojdzie wczesniej na urlop macierzynski niz planowo w firmie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
loppo

Niestety ubezpieczyciel skróci Ci macierzyński do 9 tygodni.Ja też tak miałam,bo przebywałam na długim zwolnieniu.Jeśli karmisz piersią ,to dowiedz się czy w Twojej firmie można pójść na urlop na "karmienie piersią".Wtedy możesz pozostać na nim aż dziecko skończy 5 m-cy.

Edytowane przez loppo

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Iwcia

To ja w tym temacie tez zabiore glos, choc sprawa nie dotyczy mnie akurat...

Moja znajoma pracuje przez jedno z belgijskich biur czekowych w Antwerpii, zaszla w ciaze, poinformowala biuro a tam pani konsultantka poinformowala Ja, ze w tej sytuacji moze pracowac tylko do 6-go miesiaca ciazy a potem MUSI isc na 2-miesieczne zwolnienie lekarskie, a ostatni miesiac przed planowanym terminem porodu MUSI wziac urlop maciezynski.

Znajoma probowala protestowac, mowiac, ze dobrze sie czuje, ze jej lekarz prowadzacy rowniez nie widzi zadnych przeciwwskazan, zeby dalej pracowala, ze przepisy nakazuja kobiecie przerwac prace dopiero na tydzien przed planowanym terminem.

Nic to nie dalo, umowili jej wizyte z lekarzem zakladowym w SECUREXsie, a ten bez chwili namyslu wystawil jej zwolnienie.

Czy poszczegolne biura moga wprowadzac wlasne rpzporzadzenia dotyczace zatrudniania kobiet w ciazy? :blink: 

Czy nie obowiazuja je jednolite zasady narzucone przez prawodawstwo belgijskie?... a jezeli nie obowiazuja to po co te ustawy istnieja?

Acha, pytala w zwiazkach, nie wymieniajac jednak nazwy swojego biura i tam tez jej powiedzieli, ze moze pracowac do ostatniego tygodnia przed terminem.

Biuro twierdzi jednak, ze zwiazki o ich wewnetrznym zarzadzeniu wiedza, i ze nie maja zastrzezen.

Panstwo w panstwie? czy lamia jednak przepisy...

Oczywiscie, kobitka wolalaby wykorzystac caly maciezynski po porodzie, zeby dluzej byc z malenstwem ale w tej sytuacji... nie bardzo miala wybor...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Paula1

Ja slyszalam, ze to zarzadzenie o przerwie w pracy od 6-ge miesiaca ciazy obowiazuje w kilku sektorach, moze wiec i w sektorze sprzatajacym?

Jesli Securex wyslal pania na zwolnienie to nie na prosbe pracodawcy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
loppo

Niektóre biura wolą nie ryzykować i uniknąć nieprzewidzianych "zdarzeń losowowych" , nieobecności,zwolnień lekarskich.Praca sprzataczki jest ciężką pracą fizyczną a co dopiero dla kobiety z brzuszkiem,więc skoro przepisy na to pozwalają,biuro woli "pozbyć się"  takiego pracownika. Biznes is biznes ;)  

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Iwcia

Niektóre biura wolą nie ryzykować i uniknąć nieprzewidzianych "zdarzeń losowowych" , nieobecności,zwolnień lekarskich.Praca sprzataczki jest ciężką pracą fizyczną a co dopiero dla kobiety z brzuszkiem,więc skoro przepisy na to pozwalają,biuro woli "pozbyć się"  takiego pracownika. Biznes is biznes ;)  

 

Tak, ja to wszystko wiem, tylko... ciaza to nie choroba! Jezeli kobieta czuje sie dobrze i nie ma przeciwwskazan lekarskich to czemu ma rezygnowac?... Jakby nie patrzec, to taka kobieta jest stratna, za zwolnienie placa procentowo mniej, no i wykarzystanie czesci urlopu maciezynskiego przed porodem to tez zadna rewelacja.

Ubezpieczalnie chyba nie wiedza o tym procederze, ze zdrowej kobiecie placa za zwolnienie, bo gdyby wiedzialy to tez w zachwyt by nie wpadly...

Ten lekarz z SEKUREXa tez wedlug mnie nagina prawo, bo nawet nie 2 minuty trwala wizyta, po prostu wypisal zwolnienie i tyle!

Wedlug mnie cos tu jest nie tak, bo kierowniczka z mojego biura nawet do odpowiednich instytucji dzwonila, zeby sie upewnic jak to wyglada prawnie i dowiedziala sie, ze nie ma takiego prawa, ktore by zmuszalo kobiete do pojscia na zwolnienie.

Edytowane przez Iwcia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nevikum

Jest jeszcze jedna roznica = w Bruxelles jest duzo formalnosci  innych ,,,,,, lub dzialaja inaczej ....niz w Antwerpen,,,,, tam od 6 m  idzie sie na zwolnienie w ciazy a tu do upadlego,,,, 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
loppo

Tak to już jest ... prawo prawu nierówne a lekarz lekarzowi.Ja siedziałam na zwolnieniu w dwóch ciążach,ale prawie od początku ze względów zdrowotnych,więc macierzyński miałam skrócony.Natomiast z drugim dzieckiem już urlopu na karmienie dziecka nie dostałam :angry: Siedziałam i ryczałam ,dlaczego moje dziecko ma być gorsze? Moja koleżanka z innego biura w tym samym czasie dostała ten urlop bez problemu... Także same widzicie ...nie ma sprawiedliwości na tym świecie ;)  ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elaozkan

nie prawo prawu nie rowne;nie ma takiego przepisu ktory zmusza kobiete do pojscia na zwolnienie lekarskie 

to moze tylko uczynic lekarz prowadzacy w wypadku zagrozenia ciazy 

najlepiej jak ten lekarz napisze ze wszystko jest ok i to zaniesc do zwiazkow i poprosic o pomoc adwokata

lekarz medycyny pracy musi miec atestacje od lekarza prowadzacego i tyle w temacie,pani z biura dziala wbrew przepisom kodeksu pracy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Iwcia

nie prawo prawu nie rowne;nie ma takiego przepisu ktory zmusza kobiete do pojscia na zwolnienie lekarskie 

to moze tylko uczynic lekarz prowadzacy w wypadku zagrozenia ciazy 

najlepiej jak ten lekarz napisze ze wszystko jest ok i to zaniesc do zwiazkow i poprosic o pomoc adwokata

lekarz medycyny pracy musi miec atestacje od lekarza prowadzacego i tyle w temacie,pani z biura dziala wbrew przepisom kodeksu pracy

 

Dokladnie!

Problem tylko w tym, ze ta znajoma nie chciala sie juz tak na wydre zazerac w swoim biurze i juz na tym zwolnieniu siedzi, a ja opisalam to wszystko po to by inne panie wiedzialy, ze gdy spotka ich taka sytuacja to biura dzialaja wbrew prawu!.  

A jak widac powyzej w biurach czekowych dzieje sie... oj dzieje...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adriankazio

Witam, 

Chciałem się dowiedzieć co można zrobić, żeby kobieta w ciąży mogła iść wcześniej na zwolnienie? nie tracąc więcej niż 6tyg macierzyńskiego?

Moja Kobieta ma termin na Grudzień, więc troche czasu zostało. Jest to pierwsza ciąża i nie najlepiej ją przechodzi, częste bóle głowy/ brzucha, zawroty głowy i ciągle zamulona, śpiąca.... Pracuje jako Pani do sprzątania i nie u wszystkich klientów ma lekko, a do tego dojeżdza do klientów rowerem (nawet do 10km), i nie wyobraża sobie z brzuszkiem w sierpniu przy np.30stopniach pedałować do klientów pracować 8h dziennie przy tym np. myć okna stojąc na stołku czy drabince.

Lekarz nie jest chętny wypisać wcześniej zwolnienie niż 2mc przed rozwiązaniem jeżeli ciąża nie jest zagrożona.

Ktoś coś doradzi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pandora

Ciaza nie choroba, musi znalezc jakas inna alternatywe na dojazd.Jesli ma termin na grudzien to teraz jest w 4 miesiacu ciazy, nikt  bez  wskazan zdrowotnych nie da jej zwolnienia do konca ciazy. Sama jestem w drugiej ciazy. W czasie pierwszej pracowalam do  samego porodu, teraz  juz nie pracuje ale to  ze wzgledow zdrowontych, (7 miesiac)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×