• Zaloguj się, aby obserwować  
  Obserwujący 0

  A moje miasto to… Białystok


  Dodane przez Piggy

  Jak Polska długa i szeroka obfituje w mniejsze i większe miejscowości o których jest co pisać. Na terenie 312 tysięcy kilometrów kwadratowych w 16 województwach czy to tych nadmorskich czy wysoko w górach rozmieszczonych jest tysiące pięknych miast.

  Dobrze byłoby poznać odrobinę historii chociażby kilu z tych miejscowości. Właśnie dlatego chcielibyśmy państwu zaprezentować cykl krótkich artykułów opisujących niektóre z nich. Dziś na tapecie miasto położone w północno-wschodniej Polsce – stolica województwa podlaskiego – Białystok.

  Białystok

  Miasto Białystok jest stolicą województwa Podlaskiego i siedzibą władz ziemskiego powiatu, leży nad rzeką Biała w północno-wschodniej części Polski. Jest miastem, które ciągle się rozwija i zachęca inwestorów do otwierania działalności na jego terenie. Wśród miast wojewódzkich Polski, Białystok jest drugim miastem pod względem gęstości zaludnienia i jedenastym pod względem liczby ludności.

  Białystok pełni funkcję administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego centrum regionu. Miasto z przyległymi gminami tworzy aglomerację białostocką. Uwarunkowania geograficzne (miasto leży w sąsiedztwie Białorusi, Litwy i Rosji) i historyczne sprawiły, że Białystok jest miejscem, gdzie od wieków żyli wspólnie ludzie rożnych kultur, wyznań i narodowości, co ukształtowało specyficzny charakter miasta.

  Skąd pochodzi nazwa miasta?

  Początkowa nazwa osady wzięła się od przepływającej przez nią rzeki. Po staropolsku Białymstokiem nazywano czystą, bystrą rzekę (biały – czysty, stok – strumień; rzeka, która „stacza się” w dól zbocza). Tak niepozorna dziś rzeka Biała (najczęściej zwana Białką), przepływająca przez centrum miasta, nadała jej nazwę.

  Istnieje pewna legenda, która prawi o tym w jaki sposób Białystok powstał w roku 1320.

  http://vod.tvp.pl/22559877/bialystok

  Legenda o powstaniu Białegostoku

  „Pewnego dnia książę litewski Gedymin polując w Puszczy Bielskiej zapędził się za turem czy też jeleniem na jej pólnocno-zachodni skraj, aż hen w pobliże granicy z Mazowszem. Wieczór już zapadł, gdy wreszcie dopadł zwierza nad bezimiennym strumieniem. Do najbliższego zamku w Surażu był spory szmat drogi, a w tej bezludnej okolicy nie było nawet dworzyszcza łowieckiego, jakie książęta zwykli zakładać ku swej wygodzie. Nic dziwnego zresztą, ziemie te od niedawna należały do Litwy, a choć możnowładcy domagali się, by je na zawsze zatrzymać, książę nie był pewien, czy za parę lat znów nie wrócą pod władanie Mazowsza. Co prawda w pobliżu znaleziono kilka chat mieniących się szumnie domami i nazywanych przez mieszkańców Starą Wsią, ale książę wolał spędzić noc w naprędce skleconym szałasie, niż w pełnym zaduchu domostwie.

  Kopnęli się żwawo ościeżnicy i rychło na jednym z piaszczystych pagórków stanął książęcy namiot. Podczas gdy strzelcy zajęci byli ćwiartowaniem ubitej zwierzyny, książę odpoczywał nad strumieniem. Był dosyć wartki i w przeciwieństwie do innych rzek i strumieni w tej części puszczy – czysty. Pewnie dlatego, że dno miał piaszczyste i nie płynął, jak inne rzeki, wśród torfów.

  – Czysty, biały stok – powiedział książę. – Można by nad nim zbudować dwór myśliwski albo i wieś założyć…

  Woli książęcej stało się zadość. Wkrótce nad strumieniem wybudowano dwór, potem zaś i wieś, którą nazwano – Biały Stok.”

  Źródło: http://arch.um.bialystok.pl/266-legenda-o-powstaniu-bialegostoku/default.aspx

  Początki osady Biały Stok

  W miejscu obecnego Rynku Kościuszki krzyżowały się drogi do Suraża, Wasilkowa oraz Choroszczy i to właśnie wokół tego skrzyżowania zaczęła samowolnie powstawać osada. Jedno po drugim powstawały kościoły, budynki użyteczności publicznej, cerkwie i domostwa aż do 27 lipca 1691r. kiedy to osada otrzymała prawa miejskie. Białystok w swojej historii posiadał wielu właścicieli, jednak najbardziej uhonorowanym był J. K. Branicki. Dokładniej opisaną historię miasta można znaleźć pod tym linkiem.

  stara-chata-bialystok.jpg

  Jan Klemens II Branicki

  Białystok dla Jana Klemensa II Branickiego był oczkiem w głowie, po dziś dzień jest on uznawany za patrona miasta. Tego magnata-dobroczyńcę mieszkańcy czczą hucznymi obchodami jego imienin, rozpoczynającymi Dni Białegostoku. W czerwcowy wieczór na pałacowym dziedzińcu pośród fajerwerków, koncertów i parad zjawia się ponoć duch samego Jana Klemensa.

  palac-branickich.jpg

  Od karczmy na skrzyżowaniu do rozwijającej się i tętniącej życiem aglomeracji miejskiej

  Po powstaniu listopadowym rozrastający się Białystok zyskał miano „Manchesteru Północy”. W 1862r. przez Białystok przeprowadzono Kolej Warszawsko-Petersburską, która przyczyniła się do rozwoju gospodarczego miasta. W dzisiejszych czasach Białystok to największy węzeł komunikacyjny północno-wschodniej Polski przez który przebiega linia kolejowa Rail Baltica o znaczeniu europejskim oraz międzynarodowa trasa europejska E67 łącząca kraje Europy Zachodniej ze Skandynawią, znana też pod nazwą Via Baltica. Dynamicznie rozwijające się miasto przyciąga zagranicznych inwestorów a przeprowadzane prace remontowe infrastruktury drogowej oraz rozbudowa bazy turystycznej, kusi coraz więcej turystów.

  Co warto zobaczyć w Białymstoku

  1. Kościół św. Rocha
  2. Pałac Branickich
  3. Cerkiew św. Mikołaja
  4. Archikatedra białostocka
  5. Park Planty

  Jeśli ktoś podczas zwiedzania miasta preferuje odpoczynek kulturalny, Białystok na pewno go nie zawiedzie. Opera i Filharmonia Podlaska, Teatr dramatyczny, Teatr lalek, Centrum Filmowe Helios oraz galerie (Arsenał i Galeria im. Ślendzińskich) zaspokoją i takie potrzeby.

  Znani i lubiani z Białegostoku:

  1. Marek Citko
  2. Ludwik Zamenhof
  3. Izabella Scorupco
  4. Edward Linde-Lubaszenko
  5. Agnieszka Maciąg

  Zaloguj się, aby obserwować  
  Obserwujący 0


  Opinie użytkowników


  Brak komentarzy do wyświetlenia.  Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

  Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

  Utwórz konto

  Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


  Zarejestruj nowe konto

  Zaloguj się

  Masz już konto? Zaloguj się.


  Zaloguj się