• Zaloguj się, aby obserwować  
  Obserwujący 0

  Sezon na grilla rozpoczęty


  Dodane przez Piggy

  Sezon na grilla rozpoczęty! Unoszący się w powietrzu zapach grillowanej kiełbaski, ryby czy warzyw, miłe towarzystwo znajomych i rodziny to doskonały przepis na spędzenie weekendowego popołudnia.

  Znane powiedzenie mówi „wolność Tomku w swoim domku” ale czy tak rzeczywiście jest, czy możemy sobie grillować na swoim balkonie, tarasie czy w ogrodzie?

  Według „Règlement général de Police” rozdział II punkt 6 artykuł 23 organizowanie barbecue (na terenie miasta Bruksela) dozwolone tylko jest we własnym ogrodzie, natomiast absolutnie zabrania się rozpalania grilla na balkonach, dachach czy tarasach. Władze gmin Etterbeek oraz Uccle są nieco mniej restrykcyjne, bowiem na terenie tych dzielnic można urządzić sobie barbecue na tarasie lub przylegających do ogrodu terenach.

  Uwaga na zapachy

  Podczas grillowana należy pamiętać o tym że zapach unosi się nad innymi domami, ogrodami itp. Lepiej jest więc unikać przy rozpalaniu BBQ substancji chemicznych o ostrym benzynowym zapachu. Należy zwrócić uwagę również na unoszące się podczas gaszenia grilla pył i popiół, które osadzając się na innych domach mogą je zanieczyścić. Aby uniknąć nieprzyjemności, lepiej jest uprzedzić swoich sąsiadów o tym że organizowane jest BBQ a najlepiej zaprosić ich na wspólne grillowanie.

  Nie przestrzeganie przepisów oraz zasad regulujących rozpalania grilla na terytorium danej gminy bądź miasta wiąże się z ryzykiem otrzymania grzywny, która może wynieść do 250 euro.

  Barbecue na terenach publicznych

  Grillowanie na terenie miasta jest możliwe w miejscach do tego przeznaczonych lub po uprzednim uzyskaniu od Burmistrza zgody na jego organizację, zobowiązując się jednocześnie do przestrzegania wszystkich zasad bezpieczeństwa.

  gril2.jpg

  Barbecue w parkach i na terenach zielonych

  Urządzanie grilla na terenach parków i terenach zielonych jest zabronione, jedynym miejscem w Brukseli gdzie można urządzić sobie barbecue jest „Parc de la Sauvagère” znajdujący się na terenie gminy Uccle, w którym znajduje się odpowiednia infrastruktura przystosowana do tego rodzaju imprezy. Aby urządzić sobie grilla w „Parc de la Sauvagère” należy zgłosić taką chęć telefonicznie minimum 10 dni przed imprezą, aby zarezerwować datę.

  Parc de la Sauvagère
  Avenue de la Chênaie
  (max. 40 osób email: [email protected] ; Tel: 02/348.65.47).

  Sezon na Grilla w belgijskich prowincjach

  Poniżej lista miejsc w rożnych belgijskich prowincjach i miastach na terenie których można rozpalać grill oraz jednoczenie korzystać z infrastruktury do tego dostosowanej. Przed udaniem się w jedno z poniżej wymienionych miejsc należy odwiedzić stronę internetową aby uzyskać więcej informacji dotyczących ewentualnych cen i rezerwacji.

  Brabant

  Prowincja Hinaut

  Namur

  Antwerpia

  Prowincja Liege

  Link do wszystkich dostępnych miejsc w których można urządzić sobie Barbecue na terenie prowincji Liege.

  Luxemburg

  Link do wszystkich dostępnych miejsc w których można urządzić sobie Barbecue na terenie prowincji Luxemburg.

  Gent - link

  A co z bezpieczeństwem?

  Grillowanie powinno być bezpiecznym i przyjemnym sposobem spędzenia wolnego czasu, ale bardzo łatwo może wymknąć się spod kontroli, gdy masz przyjaciół i rodzinę wokół siebie. Niestety często wiąże się to z zagrożeniem pożarowym, którego nie należy lekceważyć.

  gril1.jpg

  Aby uniknąć obrażeń lub uszkodzenia mienia, należy przed rozpoczęciem grillowania:

  • Upewnić się, że grill jest w dobrym stanie.
  • Upewnić się, że grill jest na płaskim terenie, z dala od drewnianych zabudowań, drzew lub krzewów. Wolna przestrzeń wokół urządzenia powinna być równa co najmniej 1m.
  • Nie zostawiać grilla bez dozoru. Dzieci i zwierzęta muszą przebywać w bezpiecznej odległości od grilla.
  • Trzymać wiadro z wodą lub piaskiem niedaleko – może się przydać w nagłych przypadkach.
  • Upewnić się, że grill nie jest ciepły przed przystąpieniem do jego przenoszenia.

  Grille węglowe

  • Należy używać tylko tyle węgla na pokrycie podstawy grilla na głębokość około 5cm.
  • Do rozpalania używać tylko sprawdzonych zapalniczek lub zapałek – używając niezbędnego minimum. UWAGA: nie używać do rozpalania benzyny!
  • Nigdy nie wkładać gorących popiołów prosto do pojemnika lub kosza na śmieci – mogą roztopić plastik i spowodować pożar.

  Grille gazowe

  • Należy upewnić się, że zawór jest zakręcony przed zmianą butli z gazem.
  • Nie używać grilla w zamkniętych pomieszczeniach. Do właściwego spalania potrzebna jest właściwa wentylacja.
  • Jeśli istnieje podejrzenie przecieku na wężu przy przyłączu do urządzenia, należy przygotować roztwór(w szklance rozpuść 1 część płynu do mycia w 3 częściach wody), sprawdzić czy połączenia węża są trwałe i otworzyć zawór na butli. Spienione mydliny należy nakładać pędzelkiem na miejsca połączeń i obserwować czy uchodzi gaz -powiększające się bański wskazują na uchodzenie gazu.
  • Gdy urządzenie nie jest używane, butlę należy odłączyć, a na króciec zaworu butlowego nakręcić kapturek zabezpieczający.

  Jeśli wybuchnie pożar, trzeba niezwłocznie zadzwonić do Straży Pożarnej (Pompiers) na numer 100 lub 112, określając swoją lokalizację.

  Miłego grillowania! Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa.

  Źródła:
  Règlement général de Police
  Googlemaps.com
  www.liegetourisme.be
  www.ftlb.be
  www.visitantwerpen.be
  foursquare.com
  onfaitlafete.be


  Zaloguj się, aby obserwować  
  Obserwujący 0


  Opinie użytkowników


  Brak komentarzy do wyświetlenia.  Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

  Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

  Utwórz konto

  Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


  Zarejestruj nowe konto

  Zaloguj się

  Masz już konto? Zaloguj się.


  Zaloguj się