• Zaloguj się, aby obserwować  
  Obserwujący 0

  Rzeczy, o których być może nie wiedziałeś/aś o Brukseli


  Dodane przez Redakcja

  Stolica Belgii – to chyba każdy wie, położona w centrum kraju nad rzeką Senne. Wielki ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy, miasto „oficjalnie” dwujęzyczne (francuski i niderlandzki…) choć większość ludzi w centrum używa języka francuskiego.

  Jeśli jesteś turystą i chcesz się zagłębić w praktyczne informacje o Brukseli to polecamy ten link, ale jeśli już znasz choć trochę Brukselę i chcesz dowiedzieć się kilku ciekawostek to zapewne znajdziesz tutaj coś dla siebie – zapraszamy.

  1. Szare, bure, kudłate, syjamskie, perskie i podwórkowe – koty bo o nich mowa opanowały stolicę, na 100 mieszkańców przypada 27 kotów to prawie tyle samo co liczba niepełnoletnich mieszkańców miasta.
  2. Spójrz za okno – pada? To normalne! W ciągu całego roku 183 dni to te podczas których mży, kropi, pada.
  3. Wiadomo więc dlaczego przeciętny mieszkaniec Brukseli wypija rocznie 74 litry piwa  – wychodzi na to że w ciągu tych deszczowych dni brukselczycy wypijają 2,5 litra piwa :)
  4. A jeśli już o piwie mowa to najlepiej je degustować w towarzystwie belgijskiego przysmaku – Frytek (które są bardziej kaloryczne od tych amerykańskich). 52 procent mieszkańców stolicy przyznaje się że przynajmniej raz w tygodniu jada frytki (a jeśli już je spożywa to przy akompaniamencie majonezu!!!)
  5. Komunikacja w Brukseli jest na bardzo wysokim poziomie, po jej obszarze kursuje, STIB (Metro, Busy i Tramy), De Lijn oraz Tec, obliczono że średnia odległość między przystankami na jej terenie to 409 metrów.
  6. Myśleliście że mieszkacie w jedynej Brukseli na świecie? Otóż myliliście się – oprócz stolicy Królestwa Belgii istnieją jeszcze 4 Bruksele: w Illinois, w Manitoba, w Wisconsin i w Ontario. Znając Japończyków, którzy uwielbiają wszystko to co belgijskie – zapewne niedługo i w ich kraju będzie można odwiedzić Brukselę :)
  7. Oprócz Grand Place na którym odbywa się większość wydarzeń kulturalnych w Brukseli są inne ciekawe miejsca do zwiedzania! O! na przykład w czasie wolnym można skoczyć do jednego ze 113 muzeów rozsianych po całym mieście.
  8. W roku 2013 pojazdy komunikacji miejskiej (busy, metro, tramwaje), którymi można podróżować po stolicy przebyły 50-krotnie trasę Księżyc – Ziemia czyli w ciągu roku zrobiły 50 x 40.700.00 km (mnożenie zostawiamy Wam).
  9. Jak podaje strona internetowa Brusselslive – w stolicy co godzinię kradziony jest jeden rower (trzeba się dowiedzieć ile tych rowerów w Brukseli jest :)
  10. Codziennie w stolicy przychodzi na świat 51 dzieci – wychodzi na to że w ciągu roku przybywa 18.615 mieszkańców.

  CDN.

  Mamy o wiele więcej ciekawych rzeczy na temat belgijskiej stolicy, ale nie będziemy wszystkiego od razu publikować :) Powiadomimy o aktualizacji na naszym FB. Jeśli i Wy znacie ciekawe fakty na temat Brukseli, jej mieszkańców – zapraszamy do kontaktu.


  Zaloguj się, aby obserwować  
  Obserwujący 0


  Opinie użytkowników


  Brak komentarzy do wyświetlenia.  Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

  Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

  Utwórz konto

  Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


  Zarejestruj nowe konto

  Zaloguj się

  Masz już konto? Zaloguj się.


  Zaloguj się