Dodane przez Redakcja

  Stolica Belgii, położona w centrum kraju nad rzeką Senne. Wielki ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy, miasto oficjalnie dwujęzyczne (francuski i niderlandzki) choć większość ludzi w centrum używa języka francuskiego. Główna siedziba Unii Europejskiej i Sekretariatu NATO.

  Brukselę określa się także jako region stołeczny Bruksela, który skupia 19 innych gmin (między innymi Anderlecht, Berchem-Sainte-Agathe, Brussels-Centre, Etterbeek, Evere, Ganshoren, Ixelles, Jette, Koekelberg, Molenbeek-Saint-Jean, Saint-Gilles, Saint-Josse-Ten-Noode, Schaerbeek, Woluwe-Saint-Lambert) i liczy około 1 mln. mieszkańców z czego duża część to obcokrajowcy.

  ue-flagi.jpg

  Transport

  Największy belgijski węzeł kolejowy i drogowy oraz port śródlądowy, połączony kanałem z Antwerpią, metro, Międzynarodowy Port Lotniczy Zaventem i Charleroi Port Lotniczy, położony 46 km na południe od centrum Brukseli.

  Pierwsze wzmianki o Brukseli pochodzą z roku 966, wtedy jeszcze jako osada obronna. Później Bruksela była stolicą krainy historycznej Brabancji. Od XIII w. miasto jest wielkim ośrodkiem tkactwa. W 1830 r. Bruksela została stolicą niepodległej Belgii.

  Grand Place

  Sercem miasta jest zabudowany bogato zdobionymi kamienicami Grand Place z górującym nad nimi imponującym gotyckim Ratuszem (Hôtel de Ville) z XV w. Także na Grand Place znajduje się Dom Króla (Maison du Roi), XVI – wieczny pałac, w którym dziś mieści się Muzeum Miejskie z kolekcją ceramiki i wyrobów ze srebra, z których słynie Bruksela. W pogodne wieczory Gran Place ożywa dzięki pokazowi kolorowych świateł w połączeniu z muzyką, to piękne przedstawienie, son-et-lumiére. Na codzien w godzinach wieczornych ratusz jest pięknie oświetlony. Niedaleko Grand Place znajdują się XIX-wieczne Galerie św. Huberta, miejsce gdzie można spędzić czas wędrując wśród szeregów galerii, kafejek i restauracji różnorodnych kuchni świata.

  dywan-kwiatowy-big.jpg

  Notre Dame du Sablon

  Nieopodal pięknego placu Grand Sablon wznosi się kościół Notre Dame du Sablon, zbudowany w stylu gotyckim. Pozostałością XII-wiecznych fortyfikacji jest Tour Noir czyli Czarna Wieża.

  Pałac Królewski i Pałac Narodów

  Pałac Królewski i Pałac Narodów (siedziba parlamentu Belgii) oddzielone są od siebie dobrze utrzymanym Parkiem Brukselskim. Katedra św. Michała (Cathédrale St-Michel), której początki sięgają XII w. słynie z pięknych XVI-wiecznych witraży.

  Sikający chłopiec

  Jednym z wielu symboli Brukseli jest znany na całym świecie Maneken Pis – figurka siusiającego chłopca z 1619r. Żeńskim odpowiednikiem chłopca jest Jeanneke Pis, trochę zapomniana choć wytrwali na pewno ją odnajdą, figurka z 1987r.

  Musée Royale d’Art Ancien (Królewskie Muzeum Sztuki Dawnej) eksponuje prace malarzy flamandzkich i holenderskich m.in. Cranacha, Breughela, Rubensa, Van Dycka, Bosch, J. L. Davida. Musée d’Art Moderne prezentuje zbiór prac twórców XIX i XX w. (m.in. Gauguina, Matisse’a, Degasa i Dalego). Musée Instrumental (Muzeum Instrumentów Muzycznych) posiada kolekcję ponad tysiąca instrumentów.

  Ponadto miasto jest niezwykle bogate w muzea, wszelkie ośrodki kultury i rozrywki oraz piękne parki.

  Bruksela i znane osoby

  • Jacques Brel (kompozytor, piosenkarz i aktor)
  • Jean-Claude van Damme (światowej klasy aktor znany na całym świecie)
  • Julio Cortázar (argentyński pisarz)
  • Audrey Hepburn (amerykańska aktorka, modelka i działaczka humanitarna)
  • Claude Lévi-Strauss (francuski antropolog, socjolog i filozof)

  Więcej tutaj: Sławni Belgowie

  Strona internetowa miasta:

  http://www.bruxelles.be

  Zobacz też:

  • Belgia w pigułce
  • Czy wiesz już wszystko o Belgii?
  • Rzeczy, o których być może nie wiedziałeś/aś o Brukseli
  • Czy nie za długo „siedzisz” w Belgii?

  Zaloguj się, aby obserwować  
  Obserwujący 0


  Opinie użytkowników


  Brak komentarzy do wyświetlenia.  Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

  Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

  Utwórz konto

  Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


  Zarejestruj nowe konto

  Zaloguj się

  Masz już konto? Zaloguj się.


  Zaloguj się